REKLAMA

Najniższa sprzedaż komputerów PC od… 2007. Przypadek? Nie sądzę

6 kwartał z rzędu kolejnych spadków i uwaga - najniższa sprzedaż kwartalna komputerów PC od… 2007 r.

12.04.2016 07.54
Najniższa sprzedaż komputerów PC od… 2007. Przypadek? Nie sądzę
REKLAMA
REKLAMA

Tak, rynek lubi symbolikę. 2007 r. to przecież rok debiutu iPhone’a, który jak chyba żaden inny produkt jest odpowiedzialny za schyłek rynku PC.

A żeby symboliki stało się zadość, jednym z dwóch producentów PC, który w ostatnim kwartale nie stracił, lecz zyskał na sprzedaży był… Apple.

Gartner: sprzedaż komputerów PC, 1Q 2016 class="wp-image-490505"
Gartner: sprzedaż komputerów PC, 1Q 2016

Poniżej 65 mln sztuk - to najniższa kwartalna sprzedaż komputerów PC od 9 lat. Owszem, Gartner cytuje niepokoje polityczno-gospodarcze na dużych światowych rynkach (Brazylia, Chiny) jako główny powód aktualnych spadków, ale w szerszej perspektywie jest jasne, że główna przyczyna leży gdzie indziej - w fundamentalnej zmianie korzystania przez konsumentów z urządzeń komputerowych. Kiedyś najważniejszym urządzeniem w życiu człowieka był PC, dziś to smartfon.

I żadne hybrydy, wrzucanie ekranu dotykowego do komputerów, czy odczepialne ekrany nie zmienią tego, że czasy dominacji PC są dawno za nami.

No właśnie. To świetna charakterystyka aktualnego stadium rynku PC.

REKLAMA

Komputery wymienia się znacznie rzadziej niż urządzenia mobilne, ponieważ tempo ich rozwoju dawno zahamowało. W samym przemyśle PC jest więc znacznie mniej pieniędzy, co z kolei przekłada się na odpływ najlepszych ludzi do innych branż.

Koło się domyka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA