REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Najniższa sprzedaż komputerów PC od… 2007. Przypadek? Nie sądzę

6 kwartał z rzędu kolejnych spadków i uwaga - najniższa sprzedaż kwartalna komputerów PC od… 2007 r.

12.04.2016
9:54
Najniższa sprzedaż komputerów PC od… 2007. Przypadek? Nie sądzę
REKLAMA
266 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Tak, rynek lubi symbolikę. 2007 r. to przecież rok debiutu iPhone’a, który jak chyba żaden inny produkt jest odpowiedzialny za schyłek rynku PC.

A żeby symboliki stało się zadość, jednym z dwóch producentów PC, który w ostatnim kwartale nie stracił, lecz zyskał na sprzedaży był… Apple.

Gartner: sprzedaż komputerów PC, 1Q 2016 class="wp-image-490505"
Gartner: sprzedaż komputerów PC, 1Q 2016

Poniżej 65 mln sztuk - to najniższa kwartalna sprzedaż komputerów PC od 9 lat. Owszem, Gartner cytuje niepokoje polityczno-gospodarcze na dużych światowych rynkach (Brazylia, Chiny) jako główny powód aktualnych spadków, ale w szerszej perspektywie jest jasne, że główna przyczyna leży gdzie indziej - w fundamentalnej zmianie korzystania przez konsumentów z urządzeń komputerowych. Kiedyś najważniejszym urządzeniem w życiu człowieka był PC, dziś to smartfon.

I żadne hybrydy, wrzucanie ekranu dotykowego do komputerów, czy odczepialne ekrany nie zmienią tego, że czasy dominacji PC są dawno za nami.

- Nie było specjalnych motywacji dla klientów, by kupować PC w pierwszym kwartale 2016 r. Wprawdzie zwiększa się sprzedaż komputerów dwa w jednym, ale to za mało by zapobiec spadkom sprzedaży tradycyjnych notebooków i desktopów - mówi cytowany przez Wall Street Journal analityk Gartnera.

No właśnie. To świetna charakterystyka aktualnego stadium rynku PC.

REKLAMA

Komputery wymienia się znacznie rzadziej niż urządzenia mobilne, ponieważ tempo ich rozwoju dawno zahamowało. W samym przemyśle PC jest więc znacznie mniej pieniędzy, co z kolei przekłada się na odpływ najlepszych ludzi do innych branż.

Koło się domyka.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA