REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Samsung w końcu dogadza takim jak ja: linia SUHD dostępna bez zakrzywienia ekranu

Firma Samsung od długiego czasu lansuje zakrzywione ekrany, czyniąc z nich swój znak rozpoznawczy. Problem w tym, że owo zakrzywienie to wiele zalet, ale i kilka wad. SUHD z prostym ekranem? To wyłącznie dobre wieści.

14.04.2016
20:08
Samsung SUHD płaski jak stół. Nareszcie!
REKLAMA
REKLAMA

Zakrzywiony ekran pozwala na dodatkową eliminację efektów świetlnych a także daje pewne niewielkie dodatkowe złudzenie głębi obrazu. Problem w tym, że telewizor z takim wyświetlaczem najlepiej sprawuje się, jak siedzimy w dokładnie wyznaczonym przez producenta miejscu. Osoby mające inne preferencje, zamiast zyskiwać na zakrzywionym ekranie, tracą. I zamiast patrzeć w kierunku poniekąd świetnych telewizorów Samsung SUHD, udają się w objęcia LG, Panasonica czy innego Sony. Należałbym do tych klientów, gdybym aktualnie wymieniał telewizor.

Samsung na szczęście dostrzegł, że takich jak ja jest sporo więcej i postanowił uzupełnić swoją sztandarową linię SUHD o modele z płaskim ekranem. Podobnie jak sprzedawany już KS9000, nowe SUHD wyposażone są w 10-bitowy, bezkadmowy panel Quantum Dot, a więc oferujący plejadę barw nie tak bardzo ustępującej tej występującej w telewizorach OLED. Nie zabrakło też obsługi HDR, dzięki czemu jasność można podkręcić nawet do 1000 nitów. Wszystkie nowe płaskie SUHD pracują w rozdzielczości 4K.

Samsung SUHD płaski class="wp-image-491145"
Samsung SUHD KS7000

Samsung SUHD to jedna z najlepszych linii telewizorów na rynku

Choć mają mocną konkurencję. Mam tu na myśli nie tylko przepiękne, OLED-owe telewizory LG, ale też i Panasonica, który wyciska ze swoich produktów znakomitą jakość. Sony, Philips i inni też mają mocną ofertę. Linia SUHD może jednak stać wśród nich dumnie i walczyć o palmę pierwszeństwa.

Nowe telewizory KS8000 i KS7000 wyposażono w silnik remasterujący, a także technikę Precision Black, która zwiększa kontrast poprzez optymalizację podświetlenia ekranu oraz zastosowanie większej liczby bloków przyciemniania. W połączeniu z funkcją UHD Dimming, która optymalizuje poziom kontrastu, kolory i ostrość, i panelem QT, efekt powinien być naprawdę dobry.

Model KS8000 posiada dodatkowo funkcję Supreme Motion, której nigdy nie byłem fanem. Technika ta odpowiada za renderowanie klatek pośrednich, dzięki czemu obraz staje się bardziej płynny dla obserwatora. Nie lubię jednak takich ingerencji w dzieła reżysera, a poza tym działa to… różnie. Nie jest to wielki wyznacznik, choć bardzo wiele tu subiektywnej oceny.

Samsung SUHD płaski class="wp-image-491146"
Samsung SUHD KS8000

Wszystkie usprawnienia, jak informuje mnie Samsung, pozwoliły teleiwzorom osiągnąć wysoki indeks jakości PQI. Model KS8000 może pochwalić się PQI (Picture Quality Index) o współczynniku 2300, zaś model KS7000 – PQI 2100.

REKLAMA

KS8000 i KS7000 zostały wyposażone w nową wersję Smart Hubu, czyli nakładki interfejsu, która agreguje wszystkie dostępne treści strumieniowane i telewizyjne w jednym miejscu. Z kolei za pomocą aplikacji Samsung Smart View lub funkcji QuickConnect można też połączyć z telewizorem smartfon lub tablet i strumieniować z nich obraz na wyświetlacz telewizora.

Oba modele są dostępne w kilku wersjach o różnych przekątnych: KS8000 – 49, 55, 65 i 75 cali, KS7000 – 49, 55, 60 i 65 cali. Niecierpliwie czekam na egzemplarze testowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA