REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy Polacy płacą rachunki przez Internet?

Nikt chyba nie lubi comiesięcznego płacenia rachunków. Jest to jednak czynność, której prawie nikt z nas nie ma szansy uniknąć. Okazuje się, że Polacy radzą sobie z tym nieprzyjemnym zadaniem na kilka różnych sposobów, a Blue Media przeanalizowała to, jak Polacy płacą rachunki przez internet od strony statystycznej.

02.04.2016
11:16
Polacy płacą rachunki przez internet
REKLAMA
REKLAMA

Dla wielu młodych ludzi płacenie cyklicznych rachunków na poczcie lub w banku jest passé. Po co biegać do urzędu, skoro można wygodnie opłacić zobowiązania kilkoma kliknięcia w przeglądarce lub w aplikacji mobilnej? O stałych zleceniach przelewu, jeśli płacimy rachunki co miesiąc w tej samej kwocie, nie wspominając.

Polacy płacą rachunki przez internet class="wp-image-488834"

Polacy płacą rachunki przez internet dość chętnie.

Z badań Blue Media wynika, że Polacy chętnie wykorzystują internet do opłacania zobowiązań. Polacy decydują się na taką formę rezygnując jednocześnie z wizyt na poczcie lub w banku. Płacenie rachunków zajmuje Polakom średnio godzinę miesięcznie.

To sporo czasu, biorąc pod uwagę to, że Polacy płacą rachunki przez internet bardzo chętnie. Wykorzystują do tego celu internet i przelewy online. Mocno zaskoczyło mnie też to, że… 9 proc. ankietowanych przyznało, że nie opłaca rachunków wcale. I nie, nie jest to żart na prima aprilis.

Ile płacimy rachunków w Polsce miesięcznie?

  • 5–6 rachunków - 39 proc. badanych;
  • 3–4 rachunki - 24 proc. badanych;
  • 7–8 rachunków - 10 proc. badanych;
  • ponad 10 rachunków - 8 proc. badanych;
  • 1–2 rachunki - 6 proc. badanych;
  • 9–10 rachunków - 5 proc. badanych;

Polacy radzą sobie z pamiętaniem o płaceniu za rachunki na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsza metoda - wśród 44 proc. badanych - to wybranie konkretnej daty każdego miesiąca i opłacanie wszystkich zobowiązań. 36 proc. osób płaci z kolei rachunki ostatniego możliwego dnia.

Zwlekanie z opłaceniem rachunków może przyczyniać się do zapominalstwa.

Polacy płacą rachunki przez internet gdy tylko je otrzymają w 15 proc. przypadków. Wiele osób z kolei nie płaci rachunków z premedytacją lub… po prostu o tym zapomina. Bluemedia zanalizowała, jak różni się podejście do płacenia rachunków w zależności od płci. Okazuje się, że częściej nie opłacają zobowiązań mężczyźni.

Polacy płacą rachunki przez internet class="wp-image-488836"

Mężczyźni nie płacą rachunków z powodu zapominalstwa lub niechęci do tej czynności w 12 proc. przypadków - kobiety tylko w 5 proc. Mężczyźni tylko w 41 proc. przypadków płacą wszystkie rachunki konkretnego dnia, a kobiety są bardziej usystematyzowane - 47 proc. wskazań.

Mężczyźni z kolei częściej płacą rachunki od razu - 17 proc. przypadków - niż kobiety - 13 proc..

Większe różnice pomiędzy płciami widać w sposobie opłacania rachunków. Kobiety rzadziej do wykorzystują do tego celu internet. W badaniu Blue Media aż 72 proc. respondentów płci męskiej zadeklarowało internet jako sposób opłacania zobowiązań, a u kobiet ten wskaźnik to 61 proc.

W 30 proc. przypadków kobiety, aby opłacić rachunki, udają się na pocztę. W 17 proc. wybierają się do banku lub innej instytucji finansowej. Mężczyźni z kolei na pocztę chodzą tylko w 22 proc. przypadków. Bank jako miejsce opłacania rachunków wskazywany był przez 13 proc. badanych.

Polacy płacą rachunki przez internet przede wszystkim w miastach.

REKLAMA

Nie jest zbytnim zaskoczeniem, że chętniej płacą przez internet rachunki Polacy, którzy mieszkają w dużych miastach. Średnio 66 proc. ankietowanych woli tę formę opłacania zobowiązań, ale w większych miastach ten odsetek rośnie aż do 78 proc. - podczas gdy na wsiach tę formę preferuje 56 proc. osób.

Mieszkańcy miast mają też więcej różnych rachunków do opłacenia w miesiącu. W metropoliach aż 70 proc. badanych deklaruje, że musi regulować opłaty za 5 lub więcej rachunków miesięcznie. Na wsiach ta grupa - z 5-cioma lub więcej rachunkami na miesiąc - to z kolei 57 proc. respondentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA