REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wideo dnia: zobacz, z jakim rozmachem Apple tworzy swoją nową siedzibę

Budowa „statku kosmicznego”, czyli nowego budynku Apple Campus 2 idzie pełną parą. Nowe nagranie z drona pokazuje skalę i rozmach tego przedsięwzięcia. To robi wrażenie.

04.04.2016
15:27
Kampus Apple Campus 2
REKLAMA
REKLAMA

Nowy kampus Apple przyciąga ogromną uwagę mieszkańców Cupertino, ale także mediów na całym świecie. Rozmach tej budowli jest po prostu porażający. Regularnie jesteśmy karmieni kolejnymi nagraniami, które najczęściej wychodzą spod ręki ciekawskich operatorów dronów. Tak jest też w tym przypadku.

Matthew Roberts zaprezentował nagranie wykonane dronem DJI Phantom 3 Professional. Materiał zarejestrowany w 4K pokazuje, że prace nad kampusem są już bardzo zaawansowane. Część nośna bryły budynku jest właściwie gotowa. Na nagraniu można zobaczyć tony żelbetu składające się na ramę budynku.

Już teraz widać potęgę bryły, ale nabierze ona majestatu w momencie stworzenia elewacji, która będzie wykonana w całości z tafli szkła.

Budynek będzie kosztował 5 mld dol.

Trudno wyobrazić sobie kwotę 5 mld dol., ale światło na nią może rzucić porównanie. Budowa Stadionu Narodowego kosztowała niespełna 2 mld zł, czyli niemal 10 razy mniej. Widać więc, że Apple wykłada przepotężne pieniądze.

Apple_Campus_2_rendering class="wp-image-221215"

Skąd wzięła się taka kwota? Przede wszystkim ze skali. Gdyby rozprostować pierścień składający się na bryłę budynku, miałby on zawrotne 1,6 km długości. Z kolei łączna powierzchnia kondygnacji budynku to 260 tys. metrów kw., czyli 26 hektarów. To w przeliczeniu tyle, ile zajmują 34 standardowe boiska do piłki nożnej!

W budynku będzie pracować aż 13 tys. pracowników Apple. Przeprowadzka nie będzie tak uciążliwa, jak mogłoby się wydawać, bowiem Apple Campus 2 znajduje się zaledwie w odległości jednej mili on pierwszego kampusu Apple.

Dużym problemem w konstrukcji budynku jest szkło potrzebne do stworzenia elewacji. Przygotuje je firma Seele GmbH, czyli dokładnie ten sam producent, który tworzy szklane elewacje i schody w sklepach Apple Store.

Apple zapewnia też, że Campus 2 będzie bardzo ekologicznym budynkiem

REKLAMA

Budynek przez 9 miesięcy w roku nie będzie wymagał klimatyzacji. Kampus będzie zasilany energią, która w stu procentach będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. Prąd zapewnią m.in. ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na dachu. Na terenie kampusu rozplanowano też ścieżki do joggingu, pośród których znajdzie się 7000 drzew. Tereny zielone mają stanowić 80% działek wykorzystanych do budowy kampusu.

Budynek zaprojektował Norman Foster, który ma na swoim koncie projekty stadionu Wembley, lotniska Stansed i mostu Millenium Bridge w Londynie. Budowa miała się zakończyć jeszcze w 2015 roku, ale z uwagi na opóźnienia najwcześniejszym realnym terminem oddania budynku jest czwarty kwartał bieżącego roku.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA