REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowy powód, żeby kupić Chromebooka. Chrome OS obsłuży miliony aplikacji... z Androida

Dostęp do sklepu Google Play na Chrome OS sprawi, że Chromebooki niebawem zyskają ogromną przewagę nad konkurencją. 

25.04.2016
8:47
Chromebook triki
REKLAMA
REKLAMA

Tak naprawdę uruchamianie na Chromebookach niektórych aplikacji z Androida jest możliwe już od niemal dwóch lat dzięki projektowi App Runtime for Chrome (ARC). Jest to stworzone przez Google środowisko uruchomieniowe, dzięki któremu na niektórych komputerach z systemem Chrome OS można instalować pliki APK.

Rozwiązanie to jednak działała dobrze tylko z nielicznymi programami. Wprowadzenie oficjalnej obsługi sklepu Google Play do Chrome OS oznaczać będzie, że komputery działające pod kontrolą tego systemu zyskają dostęp do wielu milionów aplikacji i gier, które do tej pory nie były na nich dostępne.

Google Play na Chrome OS odnaleźli użytkownicy Reddita.

Jeden z nich, TheWiseYoda, zauważył, że podczas ładowania ustawień, pewna opcja pojawia się na chwilę i znika tak szybko, że nie jest możliwe kliknięcie w nią. Jest to informacja na temat możliwości odblokowania aplikacji z Androida na Chromebooku. Informację tę może uzyskać każdy użytkownik Chromebooka, który zainstaluje na nim deweloperską wersję Chrome OS. Potwierdzili to redaktorzy serwisu ArsTechnica.

Google Play na Chrome OS class="wp-image-492963"
Androidowe aplikacje z Google Play na komputerach z Chrome OS - źródło: ArsTechnica

Oznacza to, że funkcja ta została wprowadzona naprawdę niedawno i dopiero planowane jest jej zaimplementowanie na szerszą skalę. Niezwykle zaciekawiło to użytkowników, którzy zaczęli szukać w kodzie źródłowym systemu informacji o ewentualnym pojawieniu się Google Play na Chrome OS. Informacje na temat nowej funkcji zaczynają się w 6522 linijce kodu. Pod nią można znaleźć wszystkie komunikaty, które będą dotyczyć nowej funkcji.

Wygląda na to, że instalowanie androidowych aplikacji nie będzie domyślnie włączoną funkcją. To dobra wiadomość. Możliwość instalowania programów z Androida nie tylko znacznie zwiększy funkcje Chromebooków, ale też negatywnie wpłynie na ich bezpieczeństwo. Dlatego jeżeli ktoś bardziej od gier i aplikacji będzie cenił sobie brak jakichkolwiek problemów, nie będzie musiał korzystać z nowego rozwiązania.

Mam nadzieję, że obecność Google Play na Chrome OS zostanie ogłoszona już na konferencji Google I/O.

Wtedy zapewne stanie się ona oficjalnie dostępna w wersji deweloperskiej, a Google wyjaśni, czy stworzony z myślą o przeglądarce Chrome sklep Chrome Web Store stanie się nową kategorią w Google Play, będzie koegzystować z drugim sklepem Google lub odejdzie w niebyt. Uważam, że pierwsza opcja będzie najbardziej pasować do obecnej polityki Google, która zakłada integrację wszystkich cyfrowych sklepów w ramach Google Play.

REKLAMA

Będzie też najbardziej logiczna i najłatwiejsza w obsłudze dla użytkowników. Dostęp do wielu aplikacji i gier sprawi, że Chromebooki staną się pełnoprawnymi komputerami i pod względem dostępności oprogramowania nie będą ustępować pecetom z systemem Windows.

Jako użytkownik Chromebooka nie mogę doczekać się tej funkcji i mam nadzieję, że już niebawem będę mógł z niej skorzystać.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA