REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Od studenckiej imprezy do krwiobiegu mistrzów e-sportu. Tak wygląda doping wśród profesjonalnych graczy

Im większe stają się pule nagród, tym częściej gracze zastanawiają się nad sposobami, które mogłyby poprawić wydajność ich treningów. Pływacy mają swoje leki na astmę, kolarze własne laboratoria, a e-sportowcy już kilkanaście lat temu… uciekali się do metamfetaminy.

15.04.2016
15:22
Adreall i gry wideo. Tak wygląda doping w świecie e-sportu
REKLAMA
REKLAMA

Powyższy przykład należy do tych bardziej skrajnych, jednak krótkotrwałe efekty metamfetaminy zdawały się pomagać zawodnikom w koncentracji. Drugim narkotykiem, o którym sporo słyszało się na początku aktualnego ćwierćwiecza, jest marihuana. Główna różnica polega na tym, że niektórzy palili przed rozpoczęciem swojej kariery i po prostu nie przestali, kiedy zaczęli zmagania turniejowe.

Od esportowych weteranów słuchać więc czasem opowieści o tym, że kilkanaście lat temu nad komputerami unosił się charakterystyczny zapach. Nie mamy jednak w tym przypadku do czynienia z substancją, która znacznie poprawiała umiejętności graczy. Po prostu na tyle przyzwyczaiła do siebie regularnego palacza, że ciężko mu było grać bez spalenia jednego jointa.

Nigdy jednak nie została podjęta konkretna decyzja o przeprowadzanych testach antydopingowych. Narkotyki były wtedy tak samo nielegalne, jak są teraz. Ryzykując ich zażywanie, zawodnicy mogli ponieść konsekwencje nie tylko na przestrzeni e-sportowej, ale również prawnej. Temat dopingu pojawiał się i znikał. Roznosiła się jakaś plotka o używkach na międzynarodowej scenie, fani zaczynali bać się o swoich ulubionych zawodników, by kilka miesięcy później zupełnie o tym zapomnieć.

Wspomagacz XXI wieku - Adderall

Dlaczego teraz podejmuję ten temat? Ponad pół roku temu mieliśmy do czynienia z kolejną głośną informacją, która poruszyła nie tylko scenę e-sportową, ale również zmusiła do odzewu New York Timesa czy ESPN.

Wszystko zaczęło się od opublikowanego 12 lipca 2015 wywiadu, podczas turnieju ESWC. Przeprowadzona została wtedy rozmowa z semphisem, byłym graczem Cloud9, a wtedy trenerem żeńskiej drużyny CLG Red i graczem Nihilum. Semphis bardzo głośno mówił o swoim niezadowoleniu z tego, jak Cloud9 się z nim rozstało.

Grał dla nich pięć lat i miał im za złe, że nie potrafili z nim zwyczajnie porozmawiać po podjęciu tej przykrej decyzji. Zamiast tego unikali rozmów, przestali informować semphisa o innych zmianach w składzie, aż wreszcie zaczęły docierać do niego plotki. Jak sam wtedy powiedział, nie miał zamiaru wiecznie się na nich obrażać, ale podczas wywiadu wypowiadał się o swoich byłych partnerach w mało pochlebny sposób.

cloud9 class="wp-image-491284"

Wróciły wspomnienia turnieju ESL Cologne, na którym Cloud9 wzbudziło trochę negatywnych emocji. Była to jedna z tych imprez, gdzie widzowie mogli oglądać streama, słuchając komunikacji wybranej drużyny zamiast standardowego komentarza. Rozmowy zawodników Cloud9 były dosyć chaotyczne, często mieli problemy z zapamiętaniem taktyk, nie realizowali założonego kilka minut wcześniej planu…

Fani zaczęli zarzucać swojej ulubionej amerykańskiej organizacji brak profesjonalizmu. Rozpoczęły się rozmowy o braku treningów Amerykanów, o bardziej lekceważącym podejściu. Kiedy semphis wspomniał ten turniej, uśmiechnął się, wzruszył ramionami i wypowiedział zdanie, które wzburzyło całą międzynarodową sceną: „Podczas ESL Cologne wszyscy byliśmy na Adderallu.”.

Zaczęło się. NY Times porównywał e-sportowców do Lance’a Armstronga, rozpowszechniły się wyniki testów wspomnianego środka, a największe ligi Counter Strike’a zapowiedziały testy antydopingowe.

Czym jest Adderall?

Kiedy afera przycichła i każdy wrócił do własnej codzienności, bardziej doświadczeni eksperci rozpoczęli rozważania, w jakim stopniu zażywanie podobnych środków może polepszyć nasze umiejętności. Najprościej mówiąc, Adderall to lek stosowany w leczeniu ADHD. Rozchodzi się więc głównie o koncentrację i brak snu.

Adderall popularny jest głównie w Stanach Zjednoczonych. Ponad 15 milionów recept zostało wypisanych w 2012 roku, a liczba osób trafiających do szpitali po zażyciu stymulantów rośnie. Wystarczy wejść do Internetu, przeczytać kilka słów o ADHD, wybrać się do lekarza i odegrać krótką scenkę.

Bardziej doświadczeni lekarze mają świadomość, jak popularny wśród młodzieży stał się Adderall i starają się być ostrożniejsi w jego przepisywaniu. Jednak dostęp dalej jest bardzo prosty. W USA słyszy się o dwóch przypadkach zażywania wspomnianego leku – wśród imprezowiczów oraz studentów. Z jednej strony traktowany jest niczym extasy na amerykańskich filmach, a z drugiej pomaga w koncentracji podczas nauki. Uczniowie często sięgają po tabletki na kilka dni przed egzaminami, żeby wyzbyć się potrzeby snu i skupić się wyłącznie na konkretnym celu.

aderall class="wp-image-491282"

Największym problemem są oczywiście skutki uboczne. Niektórzy mówili o uzależnieniu, inni po zażyciu bali się ataku serca i spodziewali się śmierci.

Doping w e-sporcie - no i stają się lepsi?

Czy Adderall pomaga w grze w Counter Strike’a? Bardzo możliwe. Czy cała międzynarodowa czołówka bierze jakieś używki? Na pewno nie.

Jeżeli wgłębimy się nieco w temat i posłuchamy wypowiedzi osób ściśle związanych z e-sportem, przyznają one, że problem jest najgłębiej zakorzeniony w Call of Duty oraz Halo, czyli rozgrywkach typowo amerykańskich. Niektórzy europejscy zawodnicy nie wiedzieli nawet, czym jest Adderall, kiedy cała sprawa wyszła na jaw. Nie oznacza to oczywiście, że takie problemy nie wykraczają ponad Stany Zjednoczone.

Abstrahując od samej lokalizacji, warto wyjaśnić, że nie mamy do czynienia z sytuacją z lekkoatletyki czy kolarstwa. To nie jest tak, że 10 najlepszych zawodników na świecie używa jakiejś formy dopingu. Ba, podejrzewam nawet, że czołówka po prostu nie musi uciekać się do takich rozwiązań. Osiągnęli poziom niewyobrażalnie wysoki. Nikt nie boi się tam o swoje pozycje, podejmuje wszystkie pojedynki 1v1 i większość z nich wygrywa. Konsekwencje związane z używkami są na tyle wysokie, że topowi gracze zwyczajnie nie chcą podejmować takiego ryzyka.

aderall 2 class="wp-image-491283"
REKLAMA

W dużym stopniu efekt zależy również od konkretnej osoby. Tak jak marihuana może przynosić różne efekty różnym ludziom, tak Adderall może wywołać atak serca albo zrobić z was tytana pracy na kilka następnych dni.

Z jednej strony najlepsi nie potrzebują takich rozwiązań, a z drugiej nie wiadomo o żadnych używkach, które pomogłyby wejść dobrym zawodnikom na światowy poziom. Biorąc pod uwagę charakterystykę Counter Strike’a i potrzebne do odniesienia sukcesu czynniki, medycyna musiałaby poszybować w górę, żeby pozwolić graczom na ukrócenie tysięcy godzin treningów za pomocą kilku kolorowych tabletek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA