REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Podejrzane życzenia świąteczne na SMS? Nie odpowiadaj! To perfidne oszustwo

Przebiegłość przestępców nie zna granic. Właśnie uruchomili usługę SMS Premium, która zaczyna pobierać pieniądze dopiero po jej wyłączeniu. Brzmi niedorzecznie? A jednak działa.

24.03.2016
8:58
Życzenia świąteczne z nieznanego numeru? Nie odpowiadaj!
REKLAMA
178 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Niemal każdy zetknął się, lub chociaż słyszał o usługach SMS Premium. Korzystająca z nich osoba płaci za treści otrzymane w wiadomościach SMS. Internetowi oszuści bardzo często używają ich, by wyłudzić pieniądze od użytkowników. Wystarczy zaproponować dużej liczbie osób otrzymywanie codziennego horoskopu i liczyć na to, że jak największa część z nich zdecyduje się na aktywowanie usługi. Po zrobieniu tego zaczną regularnie otrzymywać płatne wiadomości, kosztujące od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę.

Coraz większa świadomość użytkowników sprawia, że coraz mniej osób nabiera się na takie przekręty. Dlatego przestępcy muszą stosować coraz bardziej skomplikowane metody przekonywania użytkowników do uruchamiania swoich usług. Jedno z najbardziej pomysłowych oszustw tego typu opisał nasz siostrzany serwis Bezprawnik.pl. Wyjątkowo istotne jest, że ta metoda wyłudzania pieniędzy jest nowa i zawiera aktualny motyw wielkanocny. W ciągu najbliższych kilku dni w ten sposób może zostać okradzionych wiele osób. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak działa wspomniana metoda i zawczasu ostrzec swoich bliskich.

Podejrzane życzenia świąteczne? Nie odpowiadaj!

Pierwsza część oszustwa polega na wysłaniu do ofiary wiadomości SMS zawierającej życzenia świąteczne. Po niej zostanie wysłana druga wiadomość. Informuje ona użytkownika, że na używanym numerze telefonu została aktywowana usługa SMS Premium, za którą codziennie będzie uiszczana opłata. Transparentność działanie przestępców jest godna podziwu, prawda? Co więcej, informują oni użytkownika, że usługa zostanie zatrzymana po wysłaniu SMS-a o treści “STOP”.

Okazuje się jednak, że wszystkie poprzednie punkty były podstępem i przygotowaniem do faktycznego oszustwa. Prawdziwa usługa SMS Premium zostanie uruchomiona dopiero po wysłaniu wspomnianej wyżej wiadomości o treści “STOP”. Zdecydowana większość użytkowników przekona się o działaniu naciągaczy dopiero, gdy zacznie otrzymywać płatne wiadomości SMS. Jeszcze mniej rozgarnięte osoby dowiedzą się o oszustwie po otrzymaniu bardzo wysokiego rachunku telefonicznego.

Dlatego jeżeli otrzymacie wiadomość z życzeniami z nieznanego numeru, po prostu ją usuńcie i nawet nie próbujcie na nią odpowiadać. A jeśli już to zrobicie, po następnej wiadomości nie dezaktywujcie żadnej usługi, której wcześniej nie włączaliście. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie włączenie blokady, która uchroni was przed podobnymi niebezpieczeństwami w przyszłości. By to zrobić, należy udać się do salonu operatora, zadzwonić na infolinię lub samodzielnie zmienić opcję z poziomu panelu klienta znajdującego się na stronie internetowej naszego usługodawcy. Bezpłatnie.

REKLAMA

P.S. - docierają do nas sygnały, iż zablokowanie SMS-ów Premium u operatora może być nieskuteczne. Tym bardziej zalecamy ostrożność!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA