REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Zotac na IEM 2016 - te MiniPC dla graczy zawstydzają konsole mocą i rozmiarami

Niedaleko strefy dla mediów, poza terenem targów zorganizowanych podczas IEM 2016, znajduje się niedostępne dla odwiedzających targi stoisko SteelSeries. To tam mogliśmy zobaczyć trzy miniaturowe komputery dla graczy typu MiniPC. Przedstawiciele Zotac na IEM 2016 poświęcili nam chwilę i opowiedzieli o swoich maszynach.

05.03.2016
19:53
Zotac na IEM
REKLAMA
REKLAMA

Firma Zotac kojarzy się głównie z kartami graficznymi, ale firma ma w swojej ofercie również całe komputery. Na IEM 2016 mogliśmy obejrzeć z zewnątrz i zajrzeć do środka malutkich i niepozornych komputerów.

Zotac na IEM 2016 pokazał trzy komputery typu MiniPC dla graczy.

Zotac-Mini-Pc

Zotac przygotował naprawdę malutkie komputery. Może nie są one wielkości pendrive’a, jak intelowskie konstrukcje oparte o procesory Core M, ale rozmiarami mogą zawstydzić konsole nowej generacji.

Podstawowy model minikomputera Zotac na IEM nie jest pełnym sprzętem działającym po wyjęciu z pudełka i określany jest mianem barebone. Brakuje w nim dysku twardego, pamięci RAM oraz systemu operacyjnego.

Specyfikacja “gołego” komputera Zotac Zbox Magnus EN970:

Komputer został wyposażony w procesor Intel Core i5–5200U, czyli dwurdzeniową jednostkę o taktowaniu od 2,2 GHz do 2,7 GHz. W środku znalazł się układ graficzny GTX 960 z 1280 rdzeniami CUDA i 3 GB pamięci GDDR5 na 192-bitowej szynie.

Na froncie obudowy można znaleźć dwa porty USB 3.0, wejście na mikrofon, wyjście na słuchawki i slot na kartę pamięci. Z tyłu oprócz kabla od zasilania można wpiąć cztery przewody HDMI, kilka kabli USB (2x 2.0 i 2x 3.0) oraz dwa kable Ethernet (1 Gbps).

ZOTAC - Mini PC

Film zamieszczony przez użytkownika Piotr Grabiec (@pgkrzywy) 5 Mar, 2016 o 8:07 PST

Do takiego komputera trzeba dołożyć kilka podzespołów we własnym zakresie.

W komputerze nie zabrakło modułu Wi-Fi w standardzie ac Obudowę MiniPC Zotaca otwiera się bez użycia żadnych narzędzi, a klienci mogą wybrać ile pamięci chcą w nim umieścić. W środku znalazły się dwa sloty na RAM - można włożyć dwie kości po 8 GB - oraz aż trzy sloty na dyski twarde.

Jeden slot pozwala zamontować szybki dysk SSD M2. Pozostałe dwa sloty pozwalają na montaż 2,5-calowych dysków SSD lub HDD. Oba te dyski mogą działać w trybie RAID 0 lub RAID 1. Do uruchomienia sprzętu nie trzeba oczywiście zajmować wszystkich slotów - wystarczy jedna kość RAM i jeden dysk.

W sprzedaży dostępna jest też druga wersja tego komputera.

Zotac Zbox Magnus EN970 Plus działa już “out of the box”. Sprzęt ma dokładnie te same parametry, co podstawowa wersja, a Plus w nazwie oznacza dodanie przez producenta 8 GB RAM (na szczęście w jednej kości, co zostawia drugi slot wolny) oraz dysku SSD M2 (więc oba sloty 2,5-cała zostają wolne).

Sam komputer jest niepozorny, ale parametry ma bardzo przyzwoite. Nie grzeje się i nie hałasuje przesadnie nawet po uruchomieniu na nim gry - a włączyliśmy na nim na czas prezentacji Counter-Strike’a GO. Całkiem nieźle prezentowałby się też ten sprzęt przy telewizorze obok lub zamiast konsoli do gier.

Steam-Machine-Zotac

To konsola? To komputer? Nie, to Steam Machine.

W ofercie Zotaca znalazł się jeszcze jeden komputer pod względem parametrów bardzo podobny do modelów Zotac Zbox Magnus EN970 i Zotac Zbox Magnus EN970 Plus. Steam Machine Zotaca ma podobny kształt - kwadratowa niska skrzynka - ale odróżnia go przede wszystkim biała górna część obudowy z logo Steam.

Sprzęt przygotowany przy współpracy z Valve jest nieco młodszy od podstawowego modelu Zotac Zbox Magnus EN970 i wyposażono go w czterordzeniowy procesor Intel Core 6-tej generacji. To konkretnie model i5–6400T, czyli wersja montowana w komputerach stacjonarnych, a nie w laptopach.

Oficjalna nazwa tego komputera typu Steam Machine to Zotac Zbox Nen SN970.

Karta graficzna to ten sam GTX 960 co w podstawowym modelu. Ze względu na montaż desktopowego procesora producent musiał zmienić układ chłodzenia, co skutkowało pozbyciem się jednego slotu na dysk twardy. Na froncie znalazł się natomiast port USB-C oraz zwykły port USB zintegrowany z czytnikiem kart pamięci.

Zotac Zbox Nen SN970 do sprzedaży trafił w zestawie z 1 TB dyskiem HDD i 8 GB RAM. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by we własnym zakresie dołożyć dysk SSD M2 i kolejne 8 GB pamięci operacyjnej. Na MiniPC Zotaca udzielana jest dwuletnia gwarancja, ale można ją rozszerzyć do pięciu lat rejestrując sprzęt na ich stronie internetowej.

Przy dzisiejszym kursie dolara względem euro ceny prezentują się następująco:

  • Zotac Zbox Magnus EN970 - 770 euro
  • Zotac Zbox Magnus EN970 Plus - 920 euro
  • Zotac Zbox Nen SN970 + Steam Controller - 1020 euro

Na targach CEBIT ma zostać z kolei pokazana kolejna wersja komputera marki Zotac typu MiniPC dla graczy. Będzie wyposażona w chłodzenie cieczą oraz dwa złącza DisplayPort i dwa porty HDMI, zamiast czterech wyjść HDMI.

REKLAMA

Oprócz komputerów Zotac na IEM widzieliśmy też prototypową torbę podróżną, która pozwala wygodnie zabrać MiniPC w podróż, ale nie trafiła ona jeszcze oficjalnie do sprzedaży.

zotac-IEM-2016
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA