REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tak, na to czekali programiści - Xamarin dostępny będzie za darmo!

Nie tak dawno temu Microsoft zakończył przejęcie firmy Xamarin, płacąc za to astronomiczne pieniądze. Teraz mamy tego pierwszą konsekwencję: to rewolucyjne narzędzie będzie darmowym dodatkiem do Visual Studio.

31.03.2016
18:14
Od dziś Xamarin za darmo dla każdego dewelopera!
REKLAMA
203 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Gdy w okolicach 2000 roku Microsoft ogłaszał prace nad swoją platformą .NET, poczynił założenia stworzenia platformy otwartej i takiej, której specyfikację może wypełnić dowolna inna implementacja. Co to oznaczało? W teorii to, że Microsoft mówił: dajemy wam specyfikację języka i otaczającej go platformy, możecie sami zaimplementować ją na przykład na innych systemach operacyjnych niż Windows. Tak, to były lata 2000-2002, kiedy wszyscy nie obeznani z tematem hejtowali Microsoft za zamknięcie się na inne platformy.

Na rezultaty takiej polityki nie trzeba było długo czekać. Wkrótce pojawiły się implementacje platformy .NET, głównie dla Linuksa. Największą popularność zdobyła open source’owa platforma Mono, której twórcy zdołali stworzyć podstawowe biblioteki, środowisko uruchomieniowe (Common Language Runtime) oraz narzędzia programistyczne jako w pełni otwarte środowisko działające na Linuksie, BSD, OS X, a nawet na PlayStation 3 czy Xboksie 360. Obok głównego projektu Mono pojawiła się implementacja wspierająca urządzenia mobilne (MonoTouch i Mono For Android) i całkiem niezłe środowisko dla programistów (IDE), MonoDevelop.

Mono było rozwijane początkowo ze wsparciem Novella, później pod nazwą Ximian, by w końcu mogła zająć się nim firma otwarta przez oryginalnego współtwórcę Mono Miguela de Icaza, czy Xamarin. Xamarin oprócz finansowania rozwoju Mono i MonoTouch, potrafił na bazie tych projektów stworzyć produkt przydatny programistom: środowisko do pisania multiplatformowych mobilnych aplikacji. Dzięki funkcjom Xamarina programista jest w stanie napisać kod, który będzie uruchamiany na Windows 10, Androidzie i iOS.

Niegdyś płatny, teraz Xamarin za darmo i open-source!

Firma zaczęła oferować płatny dostęp do bibliotek, które to umożliwiały i… okazało się to strzałem w dziesiątkę. Ponad 15 tys. firm o ponad milion indywidualnych twórców oprogramowania postanowiło wypróbować ich technologię w działaniu. Wśród klientów są na pewno firmy, których aplikacje i gry używaliście – np. dzięki Xamarinowi powstała mobilna wersji gry Bastion.

Microsoft już od jakiegoś czasu coraz ściślej współpracował z Xamarinem, integrując nawet częściowo jego rozwiązania w najnowszej wersji Visual Studio. W branży zajmującej się tworzeniem oprogramowania krążyły plotki o możliwym wykupieniu Xamarina przez Microsoft, jednak de Icaza je wciąż dementował.

Teraz proces przejęcia się zamyka, a Xamarin, uwaga, uwaga… staje się darmowy i otwartoźródłowy! A właściwie darmowy dla posiadaczy Visual Studio Enterprise i Professional, co akurat nikogo nie dziwi, ale także…. Visual Studio Community Edition!

REKLAMA

Jeszcze mnie uszy bolą od głośnych owacji na stojąco…

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA