REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft postanowił mile zaskoczyć: SMS-y z Androida zawitają na Windowsie

Zakup kilku urządzeń z oprogramowaniem jednej firmy ma wiele zalet. Jedną z korzyści posiadania zarówno smartfona i komputera z systemami OS X lub Windows 10 jest możliwość wysyłania SMS-ów bez konieczności brania telefonu do ręki. Microsoft na szczęście rezygnuje z wymagania od użytkowników korzystania z Windows 10 Mobile, a do osiągnięcia tego wystarczy niedługo desktopowy Windows 10 i Android.

02.03.2016
8:36
Windows 10 i Android / Bing Concierge Bot
REKLAMA
103 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Uwielbiam komunikatory mobilne, ale nie znoszę pisać na klawiaturze telefonu siedząc przy biurku. Podczas pracy na komputerze mam pod rękami normalną klawiaturę, więc klepanie literek na smartfonie mnie niezbyt interesuje.

Na szczęście nie muszę tego robić.

Na Maku mam zainstalowany program Chatty do obsługi Facebook Messengera oraz systemowe iMessage. To dwa najczęściej wykorzystywanych przeze mnie komunikatory. W dodatku dzięki temu, że oprócz Maka mam iPhone’a, komputer pozwala mi na odbieranie i wysyłanie zwykłych SMS-ów.

Firma Apple wyprzedziła Microsoft i jako pierwsza wprowadziła natywną obsługę SMS-ów w swoim desktopowym systemie. OS X w komputerze (oraz iOS w iPadzie) łączy się bezprzewodowo z telefonem i daje użytkownikom dostęp do skrzynki odbiorczej na innych urządzeniach.

Microsoft poszedł w ślady Apple’a.

Windows 10 też pozwala na obsługę SMS-ów z komputera, ale szkoda, że Microsoft tyle z tym zwlekał. Sam nadal z nich korzystam - nie wszyscy znajomi są zawsze dostępni online na Facebooku - ale SMS-y tracą na znaczeniu; póki jednak nie wyjdą z użycia, to miło mieć do nich dostęp na pececie.

Nie ma co się jednak oszukiwać: iPhone może być najpopularniejszym telefonem świata, ale użytkownicy Maków stanowią mniejszość. W Microsofcie jest odwrotnie - Windows to najpopularniejszy system na komputerach, ale Windows 10 Mobile to ciekawostka przyrodnicza.

Microsoft zdecydował się połączyć systemy Windows 10 i Android.

Zarówno obsługa SMS-ów w iMessage, jak i natywne wsparcie tej funkcji w Windows 10 to rozwiązania niszowe dla małej grupy użytkowników. Microsoft idzie jednak o krok dalej. Zapowiada się na to, że niedługo SMS-y z komputera będą mogli pisać użytkownicy smartfonów z systemem Android.

Ten ruch to strzał w dziesiątkę i cieszy mnie, że Microsoft nie limituje tej funkcji do Windows 10 Mobile. Android, w przeciwieństwie do iOS-a, pozwala zewnętrznym aplikacjom obsługiwać SMS-y, a sam swego czasu korzystałem z DeskSMS dającym dostęp do wiadomości z poziomu rozszerzenia do przeglądarki Chrome.

Rozwiązanie natywne ma jednak mnóstwo zalet.

Jak zauważa Brad Sams systemy Windows 10 i Android nie obsługują jeszcze w pełni wiadomości SMS, ale integracja jest powoli wdrażana. Użytkownicy po zainstalowaniu na smartfonie z Androidem aplikacji Cortana zaczynają widzieć powiadomienia o nieodebranych połączeniach na komputerze.

Z poziomu takiej powiadomienia można wysłać od razu do rozmówcy wiadomość SMS. Najpewniej kwestią czasu jest, aż systemowa aplikacja Wiadomości zacznie zaciągać informacje o wszystkich SMS-ach do komputera, co ucieszy osoby niezainteresowane zmianą Androida na telefon z Windows 10 Mobile.

To świetny krok.

Microsoft mógłby z obsługi SMS zrobić ekskluzywną funkcję Windows 10, ale firma Satya Nadelli jest świadoma tego, że Windows 10 Mobile jest... trupem. Obsługa wiadomości SMS to fajny dodatek, ale mało kto dla takiej funkcji zrezygnowałby z Androida na rzecz smartfonu z systemem MS.

REKLAMA

Udostępnienie synchronizacji SMS w ramach aplikacji Cortana posiadaczom smartfonów z Androidem to krok, który idealnie wpisuje się w nową strategię Microsoftu na rynku mobilnym. Może nawet zachęci to użytkowników Windows 7 i Androida do aktualizacji systemu do Windows 10 na komputerze?

Obyśmy tylko doczekali się pełnej współpracy systemów Windows 10 i Android w kontekście synchronizacji SMS-ów wcześniej, niż za “pół roku”…

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA