REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Teraz nawet Wikipedia chce polecać artykuły. Sprawdzamy nową wersję aplikacji na iOS

Poprzednia aplikacja Wikipedii do iOS nie była przesadnie udana. Program na tyle trącił myszką, że zrezygnowałem z niego na rzecz przeglądania największej społecznościowej encyklopedii świata w Safari. Na szczęście Wikipedia na iPhone’a się zmieniła i piąta wersja programu wreszcie wygląda zachęcająco.

11.03.2016
20:30
Wikipedia na iPhone'a
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacja Wikipedii nie jest niezbędnym narzędziem. Z serwisu z powodzeniem można skorzystać za pośrednictwem mobilnej strony internetowej, na którą aplikacja jest nakładką. Wikipedia na iPhone’a nie przechowuje w końcu danych offline i pobiera zawsze aktualną wersję artykułu z sieci.

Znalazłem jednak powód, by zainstalować piątą wersję aplikacji Wikipedia na iPhone’a.

Dla wielu osób wystarczające będzie to, że w aplikacji teksty prezentowane są atrakcyjniej niż w przeglądarce, a przechodzenie do kolejnych artykułów jest szybsze. Co istotne, dzięki nowościom wprowadzonym w iOS, linki do Wikipedii z innych programów otwierają się w oficjalnej aplikacji encyklopedii.

To zresztą nie koniec zalet aplikacji Wikipedia na iPhone’a. Użytkownicy mogą wybrać ulubione języki. Sam równie często korzystam z serwisu w wersji polskiej, jak i angielskiej. W opcjach można wybrać ulubione języki, a potem łatwo się między nimi przełączać - w wyszukiwarce i w widoku artykułu.

Wikipedia na iPhone’a usprawnia dzielenie się treścią.

Każdy artykuł można udostępnić znajomym dotykając charakterystycznej ikonki na dolnym pasku. Ponadto wprowadzono opcję dzielenia się fragmentem treści. Wybrany fragment można udostępnić w innej aplikacji w postaci tekstu lub obrazka - grafiki głównej artykułu z nałożonym na nią tekstem.

wikipedia-iphone

W aplikacji Wikipedia na iPhone’a można też zapisywać artykuły do przeczytania na później, chociaż ta funkcja akurat wydaje mi się zbędna - już wystarczy, że istnieją takie serwisy jak Pocket, w Safari jest systemowe Reading List, a Facebook ma swoją funkcje zapisu treści do przejrzenia później.

Nowa wersja stawia na polecanie użytkownikowi ciekawych treści.

Pierwszy ekran nowej wersji programu Wikipedia na iPhone’a zachęca użytkownika do zapoznania się z wybranymi artykułami. Dowiadujemy się z aplikacji, że jakie hasła najczęściej czytano wczoraj i możemy między innymi sprawdzić opisy interesujących miejsc w okolicy i zapoznać się z losowo wybranym tekstem.

Aplikacja niestety nie jest idealna i ma kilka irytujących błędów. To drobnostki, ale szkoda, że nie zostały wychwycone podczas beta testów. Sporadycznie nie reaguje na dotyk, co utrudnia zaznaczanie tekstu, a podczas przeglądania tekstów z listy polecanych nie można skorzystać z przycisku udostępniania.

Przycisk można aktywować, ale wymaga to… zaznaczenia tekstu, wybrania z wyskakującego dymka przycisku “Share a fact” i wciśnięcia guzika Anuluj. Takie drobnostki skutecznie potrafią zniechęcić do aplikacji serwisu, który mimo wszystko można uruchomić w Safari, gdzie takich problemów po prostu nie ma.

REKLAMA

Niemniej jednak nowa Wikipedia na iPhone’a to udana ewolucja, ale szkoda że wsparcie 3D Touch ograniczyło się do dodania zaledwie kilku skrótów wyświetlanych po mocniejszym wciśnięciu ikony na ekranie głównym.

A na koniec ciekawostka - czy wiecie, że szukając Wikipedii w App Storze, drugą w kolejności polecaną aplikacją jest... Zadane.pl? ;-)

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA