REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jeśli właśnie w ten sposób ściągałeś pliki z torrentów na Maca, to możesz mieć teraz spory problem

Użytkownicy komputerów Apple, którzy instalowali niedawno aplikację Transmission powinni natychmiast zaktualizować program lub usunąć go całkowicie i skorzystać z innej aplikacji do obsługi torrentów. Okazało się, że w Transmission 2.90, pozwalającym pobierać dane z sieci BitTorrent, zaszyło się złośliwe oprogramowanie typu ransomware KeRanger, które blokuje użytkownikom dostęp do danych i żąda za nie okupu.

07.03.2016
12:17
Transmission na OS X
REKLAMA
REKLAMA

Osoby korzystające z torrentów często przestrzega się, by nie ściągały za ich pomocą plików z niepewnych źródeł. Cracki do gier i pirackie oprogramowanie może mieć w sobie zaszyty złośliwy kod, a pobranie i uruchomienie jednego felernego pliki może prowadzić do wielu nieprzyjemności.

Nieczęsto się zdarza, by to sam klient torrent zawierał złośliwe oprogramowanie.

To bodaj pierwsza sytuacja, kiedy w systemie OS X pojawia się ransomware i to w dodatku zaszyty w tak popularnym programie. Transmission w wersji 2.90 zostało “wzbogacone” o program o nazwie KeRanger, który w trzy dni po instalacji szyfruje zawartość dysku.

Malware typu ransomware żąda po zaszyfrowaniu dysku zapłacenia okupu. Użytkownicy, którzy padli ofiarą OSX.KeRanger.A zaszytego w Transmission 2.90 tracą dostęp do swoich danych, a cyberprzestępcy oferują im odzyskanie ich po dokonaniu płatności z użyciem bitcoinów.

Użytkownicy powinni jak najszybciej zainstalować Transmission 2.92.

Malware w Transmission, które pojawiło się 4 marca, odkryli użytkownicy, a badacze z Palo Alto Networks to potwierdzili. Twórcy aplikacji uporali się na szczęście z problemem. Osobom, które zainstalowały zainfekowaną wersję aplikacji, radzi się jak najszybsze zaktualizowanie jej do nowej wersji - 2.92.

Na szczęście nie wszystkim użytkownikom aplikacji grozi utrata danych z powodu ransomware. KeRanger zaszył się w instalatorze aplikacji w wersji 2.90 pobieranym ze strony internetowej. Użytkownicy, którzy aktualizowali poprzednią wersję aplikacji, powinni być bezpieczni.

REKLAMA

Mimo wszystko to spory cios wizerunkowy dla Transmission, czyli jednej z najpopularniejszych aplikacji do obsługi sieci BitTorrent do systemu OS X. Program rozwijany jest od dziesięciu lat i cieszył się zawsze bardzo dobrą opinią użytkowników.

Oby to była jednorazowa wpadka Transmission, która się nie powtórzy w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA