REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Pierwsze na świecie płatności zbliżeniowe na urządzeniach z Windows 10 Mobile zadebiutowały w Polsce

Apple, Google i Samsung nadal ignorują polski rynek i możemy zapomnieć o wsparciu takich usług jak Apple Pay, Android Pay i Samsung Pay w naszym kraju. Nieobecność gigantów świata technologii wykorzystują operatorzy i banki, a najnowszym rozwiązaniem jest wsparcie technologii HCE przez Pekao w smartfonach z Windows 10.

02.03.2016
20:55
Pekao w smartfonach z Windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Płatności mobilne to bez dwóch zdań przyszłość, ale z perspektywy Polaków nadal niestety dość odległa. Dostawcy usług tego typu zintegrowanych z systemami mobilnymi i sprzętem omijają nasz kraj.

Płatności mobilne rozwijają się w Polsce bez wsparcia Apple, Google i Samsunga.

Chociaż nie mamy dostępu do Apple Pay, Android Pay i Samsung Pay, to polscy operatorzy i banki wprowadzają różne standardy płatności mobilnych. Większość z nich jest niestety mało użyteczna i nie ma szans zastąpić kart płatniczych.

Chybionym pomysłem są systemy płatności mobilnych oparte o aplikacje i kody, w tym skanowanie QR. Dobrym krokiem są płatności NFC, które pozwalają wykorzystać smartfony w terminalach zbliżeniowych.

Technologia HCE pozwala wykorzystać smartfon przy klasycznym terminalu.

Ze względu na ograniczenia sprzętu i oprogramowania, mobilne płatności w Polsce były do tej pory domeną głównie Androida. Apple nie daje dostępu aplikacjom do modułu NFC, a mobilny Windows nie cieszy się popularnością.

Windows 10 Mobile nie zdobył popularności na rynku i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Usługodawcy zazwyczaj skupiają się na rozwoju aplikacji dla iOS-a i Androida pomijając platformę Microsoftu, ale są od tego wyjątki.

Pekao w smartfonach z Windows 10 Mobile wprowadziło właśnie obsługę płatności zbliżeniowych HCE.

Obsługa HCE w Pekao pojawiła się już w 2014 roku, a we wdrożeniu tej technologii pomagał MasterCard. Z początku mogli skorzystać z tych płatności wyłącznie posiadacze urządzeń z Androidem. Teraz wsparcie rozszerzono na urządzenia z Windows 10 Mobile.

Polski bank zaznacza przy tym, że wprowadził to rozwiązanie w urządzeniach z najnowszą wersją systemu Microsoftu jako pierwszy na świecie. Jak widać Pekao w smartfonach z Windows 10 widzi potencjał, bo są one relatywnie popularne akurat w naszym kraju.

Jak działa HCE od Pekao w smartfonach z Windows 10?

REKLAMA

Z płatności HCE od Pekao w smartfonach z Windows 10 można skorzystać w ramach aplikacji PeoPay. Aby zapłacić za zakupy lub usługi wystarczy w aplikacji wpisać kod PIN, wybrać opcję “Zbliż i płać” i przysunąć telefon do terminalu.

Transakcje na kwotę niższą niż 50 zł nie wymagają wpisania na terminalu PIN-u. Użytkownicy mogą usprawnić proces płacenia włączając funkcję “Szybka płatność”, która przy kwotach poniżej 50 zł eliminuje konieczność wpisania PIN-u w aplikacji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA