REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Twój dron może przenieść każdy budynek do wirtualnego świata. Wystarczy jedna aplikacja

Jeśli sądzisz, że drony to tylko zabawki, firma Pix4D udowadnia, że nie masz racji. Okazuje się, że nawet stosunkowo proste modele kopterów można wykorzystać do twórczych celów, np. do tworzenia trójwymiarowych modeli budynków. Dzięki aplikacji Pix4Dcapture każdy może tworzyć fotorealistyczne modele 3D.

17.03.2016
22:05
modele budynków
REKLAMA
REKLAMA

Parrot, jeden z największych producentów dronów, oraz Pix4D, firma dostarczająca oprogramowanie do mapowania terenu, pokazali przygotowane wspólnie rozwiązanie pozwalające na wykonywanie zdjęć budynków dronem Bebop 2 i tworzenie cyfrowych modeli 3D.

Parrot_Bebop2

Nowość została pokazana podczas dzisiejszej konferencji MIPIM odbywającej się w Cannes. Parrot zaprezentował nową aplikację mobilną kompatybilną z dronem Bebop 2, który właśnie miał swoją premierę w Polsce. Aplikacja pozwala na wykonywanie zdjęć budynków i odtwarzanie ich jako cyfrowych modeli 3D za pomocą oprogramowania Pix4D.

Dlaczego do współpracy wybrano akurat Parrot Bebop 2? Jak mówi Christoph Strecha, CEO i założyciel Pix4D:

- Bebop 2, dzięki kompaktowym rozmiarom, lekkości i łatwości obsługi, jest chyba najbezpieczniejszym dronem wyposażonym w kamerę.

Nie jest to jednak jedyny model drona, który wykorzystuje oprogramowanie Pix4D. Kompatybilne drony to także DJI Phantom 3, DJI Inspire 1, a niebawem również 3DR Solo.

Aplikację można pobrać już dziś na urządzenia z Androidem lub iOS. W programie wybieramy obszar, który chcemy zeskanować, wysokość lotu i kąt nachylenia kamery drona (o ile jest to możliwe). Tuż po locie zebrany materiał można przesłać do chmury Pix4Dcloud, po czym w ciągu kilku minut otrzymuje się trójwymiarowy podgląd. Wszystko z poziomu smartfona. Szybki podgląd pozwala ocenić, czy zebrany materiał jest wystarczający, czy trzeba wykonać kolejny lot.

Po zakończonych lotach możemy zrzucić materiał do desktopowego programu Pix4Dmapper Pro, po czym otrzymamy modele 3D stworzone w wysokiej rozdzielczości i z dużą szczegółowością. Taki model możemy obrabiać i eksportować do wykorzystania w innych programach. Efektem ma być fotorealistyczny model 3D.

modele-3d-budynkow

Oprogramowanie zostało stworzone z myślą o rynku nieruchomości. Modele budynków mogą przydać się architektom, zarządcom budynków, ale także agentom nieruchomości, pozwalając tworzyć modele w dużo szybszy i prostszy sposób. Przy standardowej pracy dość dużym problemem jest zdobycie zdjęć budynków (zwłaszcza połaci dachu). Przy wykorzystaniu drona cały proces jest znacznie prostszy.

REKLAMA

Branża nieruchomości jest sektorem sprzyjającym innowacjom, może więc w znacznym stopniu skorzystać z technologii oferowanych przez drony - mówi Yannick Lévy, Executive VP of Corporate Business Development w Parrot - Dlatego MIPIM to dla nas idealne wydarzenie, pozwalające na spotkanie specjalistów z branży i podzielenie się z nimi naszą wizją przyszłości rynku nieruchomości.

Drony mają wielką przyszłość nie tylko na rynku nieruchomości, ale także w budownictwie. Już dziś koptery są wykorzystywane do tworzenia map terenu. Takie mapy mogą być bardzo precyzyjne, ale ich główną zaletą jest krótki czas powstawania. Praca geodetów może trwać długie dni lub nawet tygodnie, podczas gdy kilka dronów wykona to samo dosłownie w ciągu godzin. Daje to ogromne oszczędności czasu i pieniędzy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA