REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Cieszy mnie, że młodzież chce poznawać historię gier wideo. Test: sprawdź, ile starych gier rozpoznasz

Mogłoby się wydawać, że Intel Extreme Masters to impreza poświęcona wyłącznie nowym grom. Okazuje się jednak, że organizatorzy tego wydarzenia nie tylko chcą przekonywać młode osoby do doskonalenia swoich umiejętności w tytułach takich jak League of Legends czy Counter Strike: Go, ale też pokazać najmłodszym graczom początki gier komputerowych.

06.03.2016
20:55
Historia gier wideo to coś, co interesuje młodzież
REKLAMA
REKLAMA

Dowodem na to jest strefa retro dostępna na Intel Extreme Masters, na której można było zagrać w bardzo stare tytuły, takie jak: Mario, Contra, Bombernan i wiele innych. Gry były dostępne zarówno na starych komputerach, jak też na wielu nowszych maszynach stylizowanych na automaty do gier. Podczas ich używania czułem się jak w czasach dzieciństwa.

Historia gier 2 (1)

Pewnym zgrzytem było to, że zdecydowana większość wspomnianych urządzeń była wyposażona w nowoczesne pady. Przez to człowiek nie mógł w pełni odczuć uroku dawnych lat. Nie da się bowiem dokładnie opisać doświadczeń gracza sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat bez uwzględnienia takich zjawisk jak zacinające się dżojstiki wykonane z tandetnego plastiku. Cóż, nikt nie mówił, że kiedyś było lepiej.

Sam pamiętałem z dzieciństwa wiele zaprezentowanych tytułów.

Wśród osób znajdujących się w strefie nie brakowało podobnych do mnie graczy. Jednak zdecydowanie najwięcej było młodych ludzi, mających zaledwie kilka lub maksymalnie kilkanaście lat. Osoby te z racji wieku nie miały okazji dłuższego korzystania z konsol takich jak NES. Dla nich prehistorią jest pierwsza lub druga generacja PlayStation, względnie Nintendo 64. Jestem przekonany, że nie są one w stanie wyobrazić sobie czasów, w których trójwymiarowa grafika w grach dopiero była pieśnią przyszłości.

Historia gier 3 (1)

Edukowanie młodych ludzi na taki temat jak historia gier jeszcze kilka lat temu mogło wydawać się śmieszne. W końcu ta forma rozrywki przez bardzo długi czas była traktowana po macoszemu i traktowana wyłącznie jako rozrywka dla dzieci. W ciągu kilkudziesięciu lat swojego życia gry niezwykle się rozwinęły i z prostych tytułów zapewniających prymitywną rozrywkę stały się fenomenem kulturowym.

Można pokusić się o stwierdzenie, że gry stały się konkurencyjne dla kina i telewizji.

Obecnie gry komputerowe często charakteryzują się piękną, filmową grafiką oraz fabułą, która może zawstydzać nie tylko filmy, ale też powieści. Młode osoby mogą to uważać za coś jak najbardziej normalnego, jednak warto im pokazać, że kiedyś gry wyglądały zupełnie inaczej niż teraz, nie zawsze należały do głównego nurtu i nikt nawet nie podejrzewał, że pod względem budżetów niektóre tytuły będą przebijać nawet kinowe superprodukcje.

Historia gier 4 (1)

Historia gier jest istotna zwłaszcza dla osób, które chcą w przyszłości pracować w branży gier. Jeśli chcą one tworzyć nowe, bardziej wymagające tytuły i posuwać tę branżę do przodu, muszą najpierw poznać jej początki. Dzięki temu będą mogły przewidzieć kolejne branży, odkryć, w którym kierunku powinny iść gry, a następnie samodzielnie zainicjować odpowiednie zmiany.

Ile starych gier rozpoznajesz?

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA