REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft obiecał, że aplikacje uniwersalne w końcu będą... uniwersalne

Podczas konferencji Build 2016 Microsoft zaprezentował wiele niespodzianek przeznaczonych dla deweloperów, takich jak Desktop App Converter oraz obsługa Bash. Dzięki nim tworzenie aplikacji uniwersalnych będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

30.03.2016
19:46
Na Build 2016 przedstawiono narzędzie Desktop App Converter, które umożliwia łatwe konwertowanie aplikacji Win32 oraz .NET do standardu AppX i umieszczenie ich w sklepie Windows.
REKLAMA
REKLAMA

Zdecydowanie największą nowością pokazaną podczas dzisiejszego wydarzenia to umożliwienie deweloperom używającym Windows 10 i Azure korzystania z narzędzi znanych z systemu Linux, takich jak Bash. Oprócz tego przedstawiono narzędzie Desktop App Converter, które umożliwia łatwe konwertowanie aplikacji Win32 oraz .NET do standardu AppX i umieszczenie ich w Sklepie Windows.

Deweloperzy teraz będą tworzyć programy działające na praktycznie każdej platformie programowej.

Możliwe będzie stworzenie jednej aplikacji, która będzie działać na smartfonach w Windows Mobile, konsoli Xbox oraz praktycznie wszystkich nowoczesnych platformach desktopowych. Z rozwiązań tych już teraz chce korzystać Facebook, które niebawem ma zaprezentować uniwersalne aplikacje Facebook, Instagram i Messenger.

Oczywiście nie jest to jedyny deweloper zainteresowany nowymi narzędziami. Twitter też zamierza ich używać, co może oznaczać, że niebawem doczekamy się uniwersalnego Vine’a oraz Periscope’a. Inne programy czerpiące garściami z tych rozwiązań to Uber, Hulu, Dailymotion oraz Skype. Odpowiednie aktualizacje powinny otrzymać też gry takie jak Tomb Raider oraz Disney Infinity.

Bash i Desktop App Converter mogą wydawać się mało istotne dla większości użytkowników.

Dotyczy to zwłaszcza posiadaczy komputerów z systemem z Windows 10 oraz urządzeń mobilnych działających pod kontrolą Androida oraz iOS. Całkiem słusznie, w końcu już teraz mają oni dostęp do wszystkich popularnych programów. Uniwersalne aplikacje powinny bardziej spodobać się użytkownikom smartfonów z Windows 10 Mobile. System ten nie cieszy się dużą popularnością i ma ogromne braki w bazie programów.

REKLAMA

Koncept aplikacji uniwersalnych pozwala mieć nadzieję, że niebawem sytuacja ta się zmieni. Niestety trudno jest mi w to wierzyć. Po wielu latach mój kredyt zaufania do Microsoftu się wyczerpał. W końcu wszyscy pamiętamy, że uniwersalne aplikacje Facebooka i innych dużych deweloperów były już wielokrotnie zapowiadane, a mimo to do dziś nie możemy z nich korzystać. Niemniej jednak mam nadzieję, że tym razem Microsoftowi uda się przekonać deweloperów do używania jego najnowszych rozwiązań.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA