REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

AMD XConnect = nawet najlżejszy laptop poradzi sobie z nowymi grami

Mimo że granie w najnowsze tytuły na komputerach mobilnych jest możliwe, nadal ma niewiele wspólnego z wygodą. Osoba, która chce kupić przenośny komputer z myślą o grach, musi zdecydować się na ogromną i ciężką maszynę, która niewiele ma nic wspólnego z mobilnością. To jednak już niebawem może się zmienić za pośrednictwem rozwiązania AMD XConnect.

10.03.2016
15:12
AMD XConnect może zmienić rynek pecetów. Do tej pory gracze byli zmuszeni do kupowania mocnych komputerów stacjonarnych lub laptopów, którym i tak było bliżej do urządzeń stacjonarnych niż mobilnych
REKLAMA
REKLAMA

Jest to wspólne przedsięwzięcie AMD, Razera i Intela. Przewiduje ono stworzenie stacji dokującej do laptopa, która będzie zawierać mocną kartę graficzną. Pomysł ten nie jest wcale nowy. Już kilka lat temu MSI zaprezentowało swoją wersję takiej obudowy, która korzystała z interfejsu USB. Z kolei XG Station pierwszej generacji wykorzystywał Express Card.

Niestety umieszczone w nich ówczesne karty graficzne nie były w stanie wykorzystać nawet małej części swojego potencjału. Z kolei dwa lata temu na targach CES mogliśmy zobaczyć wspólny projekt SilverStone’a oraz Asus o nazwie XG Station. Z rozwiązaniem tym wiązaliśmy duże nadzieje, ponieważ wykorzystywało ono interfejs Thunderbolt, który jest zewnętrzną implementacją PCI-Express używanego do podłączania wewnętrznych kart graficznych.

Następcą tych wszystkich rozwiązań jest AMD XConnect.

Także ona przewiduje wykorzystanie interfejsu Thunderbolt, ale w nowszej wersji. AMD XConnect ma wykorzystywać cztery linie PCI-Express zapewniane przez przewodu USB-C zgodne z interfejsem Thunderbolt 3. Rozwiązanie to zapewni łącze o przepustowości 40 Gbps, które jest odpowiednikiem PCI-Express 3.0 x4 i powinno być wystarczające nawet dla najszybszych kart graficznych. Do stacji dokującej AMD XConnect będzie można włożyć karty graficzne AMD Radeon R9 280 lub lepsze.

Razer Core

Dotyczy to zarówno ich stacjonarnych, jak też mobilnych modeli. AMD planuje wydawanie kilku rodzajów stacji, które będą różnić się rozmiarem i możliwościami. Komputer, który będzie korzystał z AMD XConnect, będzie musiał być wyposażony w port Thunderbolt 3, system Windows 10 w wersji 10586 lub nowszej, sterowniki Radeon Software 16.2.2 lub nowsze oraz odpowiedni BIOS i firmware. Rozpoznanie takiego komputera nie będzie trudne, ponieważ będą one oznaczane nalepkami AMD XConnect.

Jednym z urządzeń wspierających technologię AMD XConnect jest komputer Razer Blade Stealth. Jest to lekki Ultrabook wyposażony w zintegrowany chip graficzny Intel HD Graphics 520, jednak można go wzmocnić za pomocą stacji Razer Core, w której znajduje się karta graficzna. Ponadto jest ona wyposażona w inne przydatne elementy, takie jak cztery porty USB 3.0, port Ethernet oraz port Thunderbolt 3. Ten ostatni służy nie tylko do podłączenia stacji dokującej do laptopa, ale też ładowania go. Dzięki temu będzie można uniknąć zbyt dużej liczby przewodów na biurku. Na razie nie wiadomo, czy inne firmy również zdecydują się na tworzenie takich stacji dokujących.

REKLAMA

AMD XConnect może zmienić rynek pecetów.

Do tej pory gracze byli zmuszeni do kupowania mocnych komputerów stacjonarnych lub laptopów, którym i tak było bliżej do urządzeń stacjonarnych niż mobilnych. Teraz to wszystko się zmienia i już niedługo pięknymi grami będą mogli się cieszyć też posiadacze cienkich, lekkich laptopów. Poza domem lub w biurze docenią ich mobilność i długi czas pracy na akumulatorze, zaś w domu… jednym kablem podłączą go do stacji dokującej i po prostu zaczną grać. To idealny kompromis między mobilnością i wydajnością.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA