1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Już niebawem porozmawiasz z Siri nie tylko na iPhonie i iPadzie, ale też na swoim Macu

Po latach oczekiwania asystent głosowy Apple’a trafi wreszcie do świata desktopów. Siri ma zadebiutować na Macach już w tym roku, a po raz pierwszy porozmawiamy z nią w OS X 10.12.

Siri trafia na OS X.

Siri to jeden z pierwszych asystentów głosowych z prawdziwego zdarzenia. Usługa Apple’a rywalizuje dzisiaj z Google Now i Cortaną obecną w Windows 10. Konkurencji udało się nawet pod jednym względem przegonić firmę Tima Cooka.

Na desktopie Cortaną pojawiła się przed Siri.

Chociaż w świecie mobilnym Apple wyznaczył trendy, to Microsoftowi udało się pierwszemu wprowadzić asystenta głosowego do desktopowego OS-u. Cortana dostępna jest na każdym urządzeniu z Windows 10… oczywiście w regionach, które są wspierane. Polski na liście nie ma, tak samo jak nasz język nie pojawił się na liście wspieranych w analogicznej usłudze Apple’a.

Niemniej jednak na bardziej rozwiniętych rynkach Siri zadebiutowała na iPhonie i rozpoczęła powolną migrację na inne sprzęty. Dzisiaj można porozmawiać z asystentem w iPadzie, Apple Watchu i Apple TV. Oznacza to, że wsparcia doczekały się jak na razie tylko systemy bazujące na iOS, czyli watchOS i tvOS.

Na Siri w OS X czekamy od lat.

Po prezentacji Siri przeniesienie jej do Maca wydawało się naturalnym krokiem. W praktyce musieliśmy na to czekać kilka długich lat - ba, nadal nie pojawiła się oficjalna zapowiedź, a jedynie wyglądające dość wiarygodnie pierwsze doniesienia. Serwis MacRumors utrzymuje, że Siri trafi do OS X 10.12.

Następca El Capitan powinien zostać zaprezentowany, tak jak poprzednicy w ostatnich latach, na wiosnę, podczas konferencji WWDC. Do użytkowników końcowych OS X 10.12 dający dostęp do Siri trafi zapewne jesienią niedługo po premierze nowego iPhone’a - na przełomie września i października.

Jak ma działać Siri w OS X?

Na urządzeniach mobilnych asystenta wywołuje się przyciskiem lub wypowiedzeniem frazy Hey Siri. W komputerze asystent głosowy będzie dostępny na pasku menu - pojawi się nowa ikonka obok ustawień sieci bezprzewodowej i głośności. Asystenta będzie można włączyć skrótem klawiaturowym lub mówiąc do komputera - ale tylko jeśli jest podpięty do prądu.

Siri wyświetlana będzie w formie okna w prawym górnym rogu ekranu - ale jak na razie nie widzieliśmy tego w praktyce, a po sieci krążą jedynie mockupy. Apple ma nadal pracować nad finalną wersją interfejsu. Sam pomysł jest genialny w swej prostocie i tylko pozostaje się zastanawiać, czemu trwało to tak długo.