REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Przygotuj się na internet mobilny LTE-Advanced. Plus właśnie zbudował pierwsze w Polsce stacje oferujące prędkość do 300 Mb/s

Polskie telekomy cały czas starają się zapewnić klientom coraz lepsze warunki świadczonych usług. Od kiedy u wszystkich operatorów pojawiło się LTE obejmujące znaczną część kraju, sieci szukają nowych sposobów na uatrakcyjnienie oferty. Przykładem takich działań jest rozpoczęcie budowy sieci LTE-Advanced przez Plusa, co zapewni klientom internet o szybkości nawet 300 Mbps.

26.02.2016
13:51
LTE-Advanced w Plusie, czyli internet mobilny 300 Mbps
REKLAMA
149 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Klienci Plusa mogą szykować się na zwiększenie szybkości internetu mobilnego o kolejny rząd wielkości. Po tym, jak wszystkie lokalne sieci wprowadziły u siebie LTE, rodzimy Plus, czyli działający na polskim rynku operator wchodzący w skład grupy Cyfrowy Polsat, rozpoczyna komercyjne wdrażanie technologii LTE-Advanced.

300 Mbps w Plusie staje się faktem.

W zeszłym roku Plus testował LTE-Advanced, a dziś firma poinformowała o rozpoczęciu budowy komercyjnej sieci w tym standardzie. Pojawiły się już nawet pierwsze stacje bazowe, które pozwolą na łączenie się urządzeń wykorzystujących LTE-Advanced. Takie sprzęty znajdują się już u klientów - do konsumentów dostarczono 70 tys. smartfonów i routerów mobilnych, które pozwolą na pobieranie danych z szybkością 300 Mbps.

Do tej pory klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu mogli, w sprzyjających warunkach, korzystać z sieci o szybkości pobierania danych rzędu 150 Mbps, co było kilkukrotnie lepszą wartością niż szybkość łączności poprzedniej generacji, czyli 3G. LTE-Advanced poprawia ten wynik dwukrotnie, a zwiększona szybkość to tylko jedna z korzyści z perspektywy klientów.

Jak działa LTE-Advanced w Plusie?

Zwiększenie szybkości transferu w Plusie było możliwe dzięki połączeniu pasm w dwóch częstotliwościach. Zarówno przy 1800 MHz i 2600 MHz sieć LTE-Advanced będzie wykorzystywać po 20 MHz szerokości pasma w standardzie LTE FDD.

Taka agregacja skutkuje podwojeniem prędkości względem podstawowego LTE do poziomu 300 Mbps. Plus podaje w informacji prasowej, że wykorzystuje do tego oprogramowanie LTE-Advanced Carrier Aggregation.

LTE-Advanced w Plusie to nie tylko wyższa szybkość.

Plus zaznacza, że zwiększenie szybkości to tylko jedna z korzyści związana z wprowadzeniem obsługi nowego standardu sieci. LTE-Advanced pozwoliło operatorowi na zwiększenie pojemności sieci. Oznacza to, że więcej osób będzie mogło skorzystać z sieci w tym samym czasie i trudniej będzie doprowadzić do przeciążenia sieci.

Z sieci mobilnych korzysta coraz więcej osób, a wraz z rozwojem usług online - zwłaszcza mocno obciążających stacje bazowe serwisów VOD - i zastępowaniu przez klientów internetu stacjonarnego internetem mobilnym zapotrzebowanie na transfer rośnie.

Pierwsze agregacje sieć przeprowadziła blisko rok temu, czyli w marcu 2014 roku.

W listopadzie przeprowadzono pierwsze testy LTE-Advanced w Plusie. Dziś sieć chwali się uruchomieniem stacji w Warszawie, a w przyszłości LTE-Advanced w Plusie ma pojawić się w kolejnych lokalizacjach. Plus wykorzystał też tę okazję, by przypomnieć o swoich sukcesach na polu rozwoju usług telekomunikacyjnych i jako pierwszy w Polsce:

  • wykonał testy LTE-Advanced z prędkością 300 Mbps przy wykorzystaniu częstotliwości 1800 MHz i 2600 MHz;
  • zaprezentował LTE-Advanced na paśmie 800 MHz;
  • osiągnął razem z Cyfrowym Polsatem prędkość 150 Mbps w sieci LTE;
  • wdrożył testowo rozmowy w sieci LTE (VoLTE);
  • przeprowadził transmisję na żywo z wydarzenia sportowego w technologii LTE Broadcast (eMBMS).

Pozostaje mieć nadzieję, że sieć LTE-Advanced w Plusie nie pozostanie tylko ciekawostką dla wybranych mieszkańców stolicy, a w niedalekiej przyszłości będą mogli skorzystać z większych szybkości mobilnego internetu pozostali klienci Plusa.

REKLAMA

Czekamy też na odpowiedź pozostałych operatorów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA