REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt

Korzystaliśmy z pierwszego smartfonu z kamerą termowizyjną. Oto CAT S60

CAT S60 to jeden z najciekawszych smartfonów ostatnich lat. Sprzęt ten nie tylko jest wyposażony w mocne podzespoły, ale ma też bardzo mocną obudowę oraz kamerę termowizyjną firmy FLIR. Już z niego korzystaliśmy.

Korzystaliśmy z pierwszego smartfonu z kamerą termowizyjną. Oto CAT S60
REKLAMA
REKLAMA

CAT S60 nie zaskakuje i jest urządzeniem, jakiego mogliśmy spodziewać się po tej budowlanej firmie. Cechuje się charakterystyczną czarno-żółto-srebrną obudową, która wykonano z wysokiej jakości materiałów. Z przodu zastosowano wzmacniane szkło Corning Gorilla Glass 4, na bokach wyraźnie widać aluminium, zaś z tyłu znajduje się gumowany plastik, który doskonale absorbuje siłę uderzenia.

CAT S60 obudowa

Dodatkowo smatfon jest wyposażony w stalową ramę. Wszystko to sprawia, że urządzenie może wytrzymywać wielokrotne upadki z wysokości 1,7 metra. Dodatkowo urządzenie spełnia wymagania niezbędne do otrzymania certyfikatu MIL-STD-810G i jest w dużej mierze odporny na niskie ciśnienie, wilgotność, promienie słoneczne oraz środowisko kwasowe.

Sprzęt jest naprawdę nieźle wykonany i nie odbiega pod tym względem od poprzednich smartfonów CAT-a.

Urządzenie jest niezwykle grube i sprawia wrażenie bardzo solidnego. Zazwyczaj chwila korzystania z niego to za mało, by jednoznacznie stwierdzić, czy wytrzyma ono kilka lat ciężkiej pracy, ale w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Urządzenie jest wręcz mocarne, nieprzyzwoicie ogromne. Jeżeli cenicie sobie bardziej wytrzymałość sprzętu niż jego wygląd, CAT S60 zdecydowanie jest smartfonem przeznaczonym dla was.

CAT S60 FLIR

Warto wspomnieć, że urządzenie jest w pełni wodoodporne, całkowicie szczelne i można je zanurzyć maksymalnie na dwa metry. Większe głębokości nie wchodziły w grę z powodu otworów głośnika oraz mikrofonu. CAT rozwiązał ten problem stosując na tych elementach zaślepki. Za pomocą jednego przełącznika można wybrać, czy telefon ma być szczelny, czy nie. Po wybraniu trybu szczelnego głośnik i mikrofon są zasłaniane, a urządzenie może wytrzymać o wiele większe ciśnienie, a konkretnie głębokość 5 metrów.

Przedstawiciel CAT zarzekał się, że urządzenie to jest najwytrzymalszym smartfonem na rynku i jedynym, który może wytrzymać taką głębokość.

Specyfikacja techniczna urządzenia też jest całkiem dobra. Składa się na nią procesor Qualcomm Snapdragon 617 mający osiem rdzeni Cortex-A53, 3 GB RAM, 32 GB pamięci flash oraz 4,7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i maksymalnej jasności równej 500 nitów. Ze względu na krótki czas korzystania z urządzenia nie byłem w stanie ocenić jego faktycznej wydajności, ale wyświetlacz z całą pewnością nie miał obiecanej jasności, w rzeczywistości był sporo ciemniejszy.

Posiadacz urządzenia mówił tylko, że jest to prototyp, który w dniu swojej premiery, w czerwcu, może mieć nieco inne podzespoły.

CAT S60 Tył

Najważniejsza funkcja CAT S60 to kamera termowizyjna stworzona przez FLIR.

Pozwala ona na zapisywanie zdjęć i filmów. Miałem okazję z niej korzystać i funkcja ta prezentuje się bardzo ciekawie. Zrobienie zdjęcia jest jednoznaczne z uzyskaniem dwóch obrazów - klasycznego oraz termowizyjnego. Jednym gestem można łatwo zmieniać widok obrazu lub widzieć różne części obrazu w poszczególnych trybach. Kamera działa dobrze, ale tylko do pewnej odległości. Według CAT S60 oddalona o kilkadziesiąt centymetrów ręka miała ponad 36 stopni Celsjusza. Z kolei głowa osoby znajdującej się 2-3 metry ode mnie miała według kamery… 18 stopni Celsjusza.

Jako że osoba ta była całkiem żywa, pomiar ten raczej nie był prawidłowy. Kamera nie ma problemu z rozpoznaniem śladu cieplnego pozostawionego na trzymanym przedmiocie. Ponadto znalazło się tu też kilka ciekawych opcji programowych. Można na przykład wybrać strefę w kształcie okręgu o dowolnym promieniu i dowiedzieć się, jaka jest w niej najniższa, największa i średnia temperatura.

Niestety rozdzielczość uzyskiwanych w taki sposób materiałów nie jest zbyt wysoka i wynosi zaledwie 640x480 pikseli, przy czym nie jest to rozdzielczość samej kamery termowizyjnej. Ta ma tylko 80x60 pikseli, a większy obraz powstaje przez nałożenie obrazu z kamery termowizyjnej i zwykłej kamery.

REKLAMA
CAT S60

Ogólnie CAT S60 wydaje się bardzo udanym smartfonem, który spodoba się większości inżynierów i wydaje się wart swojej ceny wynoszącej 599 dol. Należy jednak pamiętać, że nie jest to sprzęt przeznaczony dla każdego. Urządzenie to zostało stworzone z myślą o inżynierach, pracownikach technicznych oraz kilku innych bardzo sprecyzowanych grupach użytkowników. Dlatego mimo że mamy do czynienia ze sprzętem niebanalnym, to przeciętny użytkownik nie dostrzeże jego zalet, a CAT S60 nigdy nie zdobędzie nawet ułamka popularności nowych modeli Samsunga, Huaweia czy LG.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA