REKLAMA

75 milionów Audioteki, czyli jak Polacy pokochali słuchać książek

Audioteka prężnie się rozwija. Firma poinformowała dzisiaj o pozyskaniu finansowania przy wielomilionowej wycenie oraz o zwiększeniu sprzedaży do miliona sprzedanych audiobooków w minionym roku.

08.02.2016 11.54
Audioteka - milion audiobooków
REKLAMA
REKLAMA

Na świecie światem cyfrowej książki rządzi Amazon, ale amerykański gigant nadal ignoruje Polskę. Wykorzystują to lokalne firmy, które postanowiły zagarnąć dla siebie rynek ebooków i audiobooków. W przypadku tej drugiej formy prym wiedzie Audioteka, która chwali się dzisiaj kolejnym sukcesem.

Serwis Audioteka to dystrybutor i producent audiobooków w języku polskim.

Książki w wersji audio - czyli zarówno nagrania z lektorem, jak i słuchowiska z efektami dźwiękowymi i plejadą aktorów - można pobierać na dysk komputera lub bezpośrednio do oficjalnej aplikacji na smartfony i tablety. Książki w tej wersji nie są tanie, ale twórcy serwisu dbają o ich jakość - tzw. Superprodukcje to klasa sama w sobie.

Twórcy Audioteki prężnie rozwijają swój serwis od 2008 roku. Działa on już teraz nie tylko w Polsce. Lokalne wersje Audioteki pojawiły się w 23 krajach, a oferta zawiera audiobooki w 11 wersjach językowych. Polski oddział firmy nadal jest największy, a sprzedaż w zeszłym roku przekroczyła milion egzemplarzy audiobooków.

Audioteka nie zwalnia tempa.

Firma chwali się teraz pozyskaniem kolejnych środków w ramach finansowania przy wycenie na poziomie 75 mln zł. Właścicielem serwisu audioteka.com jest Audioteka S.A. Spółka zamknęła emisję prywatną akcji. Udział w niej wzięli między innymi:

  • Ondrej Tomek, który trafi teraz do Rady Nadzorczej (przedsiębiorca ze specjalizacją w przedsięwzięciach internetowych; właściciel 9 spółek, twórca portalu Centrum.cz, poprzednio inwestor w Mall.cz);
  • Przemysław Gacek (założyciel Pracuj.pl, już wcześniej związany z Audioteką).

Audioteka pochwaliła się przy tym liczbami związanymi ze swoją działalnością:

  • Wycena na poziomie 75 mln zł;
  • 5 mln użytkowników;
  • 500 wydawnictw;
  • 60 pracowników;
  • 4 oddziały na całym świecie.

Audioteka chwali się przy tym, że przy 1 mln sprzedanych audiobooków w 2015 roku wzrost sprzedaży rok do roku wyniósł 50 proc. Szacuje się też, że liczba tytułów dostępnych w formacie audio zwiększyła się w ujęciu globalnym w 2015 roku aż trzykrotnie.

REKLAMA

Wartość rynku audiobooków szacowana jest przy tym na 2,4–2,6 mld dol. przy 30% dynamice wzrostu rok do roku - to więcej niż w przypadku rynku e-booków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA