Technologie  / News

Narzekasz na działanie wyszukiwarki w Google Play? Dobra wiadomość: ten koszmar właśnie się skończył

Google chce ułatwić użytkownikom instalację aplikacji mobilnych. Od teraz nie trzeba będzie już na smartfonach i tabletach wyszukiwać hasła w Google Play. Do odnajdywania i instalowania programów do Androida wystarczy zwykła wyszukiwarka.

Przez wiele lat Microsoft, jako twórca najpopularniejszego systemu operacyjnego świata, przyzwyczajał nas do tego, że oprogramowania trzeba szukać na własną rękę. Mieliśmy dyskietki, płyty instalacyjne, a później pliki .exe pobierane przez przeglądarkę internetową. Podobne nawyki wyrabiały pierwsze smartfony.

Sklepy z aplikacjami to ułatwienie.

W przypadku urządzeń mobilnych te mroczne czasy na szczęście przeminęły. Android i iOS wprowadziły na szeroką skalę preinstalowane oficjalne repozytoria aplikacji do smartfonów, a potem tabletów.

Obsługa sklepu z aplikacjami jest banalna, ale Google i tak postanowił uprościć instalowanie aplikacji na smartfonach. Teraz pojawiła się możliwość… instalowania aplikacji prosto ze strony wyników wyszukiwania nawet bez otwierania aplikacji sklepu.

Instalowanie aplikacji bez Google Play na Androidzie.

Do tej pory po odnalezieniu odnośnika do aplikacji użytkownik był przenoszony do sklepu, gdzie musiał potwierdzić instalację nowego oprogramowania. Teraz nawet ten krok nie będzie potrzebny - pierwsi użytkownicy widzą już zamiast animacji otwierania Google Play małe okienko pop-up.

Po wyszukaniu nazwy programu w aplikacji Google Now i wydaniu polecenia instalacji, w warstwie nad wynikami wyszukiwania pojawi się małe okno. Użytkownik musi potwierdzić w nim uprawnienia aplikacji i to wystarczy, żeby zainstalować program. Trudno sobie wyobrazić łatwiejszy sposób dodawania oprogramowania.

O nowej funkcji poinformował serwis Android Police. Pierwszy raz takie rozwiązanie widziano już miesiąc temu, ale dopiero teraz teraz coraz częściej użytkownicy obserwują takie zachowanie wyszukiwarki. Jak na razie instalowanie aplikacji bez otwierania Google Play nie działa niestety w przeglądarce internetowej, a tylko w aplikacji Google.

Google najwyraźniej robi przymiarki do instalowania aplikacji bez konieczności otwierania aplikacji Google Play i zapewne w przyszłości funkcja pojawi się również w przeglądarce Chrome.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst