Oprogramowanie  / News

Windows 8 właśnie przeszedł do historii, tak jak niemal wszystkie wersje Internet Explorera

Picture of the author
131 interakcji
dołącz do dyskusji

Dziś kończy się wsparcie dla ważnych, z historycznego punktu widzenia, produktów Microsoftu. Wywrotowy Windows 8, a także prawie wszystkie wersje „ostatniego zrywu” Internet Explorera, stają się wspomnieniem.

Windows 8 miał wywrócić rynek do góry nogami. Wizjonerskie dzieło legendy Microsoftu, Stevena Sinofsky’ego było tak przewrotowe, że… samo się przewróciło o proponowaną przez siebie innowację. Nowy Windows próbował zmienić zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Jego jedyną szansą była dotychczasowa sympatia deweloperów i błyskawiczna przesiadka z Win32 na WinRT. Tak się jednak nie stało, przez co Windows 8 przez cały swój okres istnienia cierpiał na rozdwojenie jaźni, co wszystkie kolejne edycje tego systemu próbują naprawić. I tak jak ów system, choć wypełniony znakomitymi pomysłami, wyląduje na śmietniku historii. A właściwie, to już wylądował.

Dziś bowiem Microsoft kończy wsparcie serwisowe dla tego systemu operacyjnego. Nie będą już do niego dodawane nowe funkcje, a także nie będzie on łatany w zakresie usterek technicznych, w tym luk bezpieczeństwa. A to z kolei oznacza, że z biegiem czasu na urządzeniach z tym systemem będzie można coraz mniej i mniej polegać.

Najwyższy czas przejść na Windows 8.1, a właściwie, to na Windows 10

Na szczęście jest wyjście z tego problemu. Darmowa aktualizacja do nowej wersji Windows. Co wy, użytkownicy Windows 8, powinniście byli już zrobić dawno temu. Windows 8.1 zdecydowanie poprawia komfort nawigacji po systemie, likwidując sporą część barier pomiędzy trybem klasycznym a „Metro UI”. Nie jest to jeszcze pełna integracja, jaką zapewnia Continuum w Windows 10, ale usprawnienia interfejsu są znaczące. To też dziesiątki nowych funkcji, usprawnień, optymalizacji i nowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Aktualizacja do Windows 8.1 jest w pełni darmowa dla wszystkich użytkowników Windows 8. Wsparcie dla Windows 8.1 zakończy się 10 stycznia 2023 roku. Z kolei najnowszy Windows, a więc Windows 10, będzie dostępny dla wszystkich użytkowników Windows 8.1 (również tych po aktualizacji z Windows 8, a także dla użytkowników Windows 7) za darmo do najbliższego lata. Windows 10 ma mieć zapewnione wsparcie techniczne do 14 października 2025 z nieformalnym zapewnieniem, że data ta będzie przesuwana wraz z każdą istotną aktualizacją rozwojową systemu.

Do kosza trafiają również wszystkie wersje Internet Explorera poza najnowszą

Od dziś tylko Internet Explorer 11 będzie nadal serwisowany i rozwijany. Starsze wersje przeglądarki Microsoftu – niestety nie. Warto też pamiętać, że Internet Explorer 11 również nie doczeka się nowej edycji. Firma Microsoft stworzyła przeglądarkę Edge, która docelowo ma całkowicie zastąpić IE.

To oznacza, że jeżeli z jakichś względów odraczaliście aktualizację przeglądarki do najnowszej edycji, dalsze jej blokowanie zaczyna być nieodpowiedzialne. Problem może istnieć dla użytkowników dedykowanych danej wersji przeglądarki aplikacji webowych, które nie działają pod nowszą jej wersją nawet w trybie zgodności. To również oznacza, że użytkownicy systemów Windows Vista i starszych muszą zrezygnować z systemowej przeglądarki i zainteresować się alternatywnymi aplikacjami, takimi jak Firefox.

I powinni też pomyśleć o odkładaniu na nowy komputer.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst