REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Oto pełna lista filmów, które zadebiutują na nowym nośniku UHD Blu-Ray

To już ostatnia prosta przed debiutem następcy płyty Blu-Ray. Pierwsze odtwarzacze płyt UHD BR będą dostępne najprawdopodobniej w ciągu kilkunastu nadchodzących tygodni, a cała machina promocyjno-marketingowa ruszy podczas targów CES, które rozpoczną się w Las Vegas już w środę. To dobry moment by przyjrzeć się bazie filmów, które jako pierwsze zostaną udostępniona na nowym formacie płyt.

04.01.2016
9:50
Oto pełna lista filmów, które zadebiutują na nowym nośniku UHD Blu-Ray
REKLAMA
REKLAMA

Standard płyt Ultra HD Blu-Ray rodzi(ł) się w bólach, a poród trwa(ł) nadspodziewanie długo. Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association, zrzeszające wszystkie najważniejsze wytwórnie filmowe oraz producentów sprzętu, niestety działa dość opieszale. Według pierwotnych zapowiedzi już w ubiegłym roku mieliśmy cieszyć się nośnikiem nowej generacji, ale na zapowiedziach się skończyło.

Możemy się spodziewać, że nadchodzące targi CES 2016 będą w dużej części poświęcone nowemu standardowi płyt. Tym razem nie są to tylko przypuszczenia. Samsung i Panasonic już zaprezentowały swoje odtwarzacze UHD BR, ale pierwszy jeszcze nie trafił do sklepów, a drugi można kupić tylko w Japonii. Kosztuje w przeliczeniu… ponad 10 tys. zł. Kolejnych producentów zobaczymy prawdopodobnie na CES i miejmy nadzieję, że dostępność sprzętu pociągnie za sobą szybkie obniżki cen.

Znamy już pierwsze filmy Ultra HD Blu-Ray

Największe wytwórnie filmowe zdradziły już tytuły filmów, które pojawią się na krążkach UHD BR w pierwszej kolejności. W przypadku Warnera będą to cztery pozycje: „Mad Max: Na drodze gniewu”, „San Andreas”, „LEGO Przygoda” i „Piotruś. Wyprawa do Nibylandii”.

Do końca 2016 roku Warner planuje premiery łącznie 35 filmów na płytach UHD Blu-Ray. Część tytułów będzie obsługiwała dźwięk Dolby Atmos, a większość (a może nawet wszystkie – to się jeszcze okaże) będzie wspierać standard HDR. Niektóre tytuły Warnera już teraz można obejrzeć w 4K z HDR w serwisach streamingowych. Kolejne filmy również będą dystrybuowane dwiema drogami: na płytach i w sreamingu.

kingsman_ultrahd_s_2015

Filmy na UHD BR pokaże też wytwórnia 20th Century Fox. W pierwszej kolejności zadebiutują: „Życie Pi”, „Kingsman: Tajne służby”, „Więzień labiryntu” oraz „Exodus: Bogowie i królowie”.

Poznaliśmy także pierwsze filmy UHD BR wytwórni Sony Pictures Home Entertainment. Początkowo na krążkach UHD BR pojawi się sześć tytułów, które zadebiutują na początku 2016 roku. Będą to: „Niesamowity Spider-Man 2”, „Salt”, „Hancock”, „Chappie”, „Boski chillout” oraz „Smerfy 2”.

Sony pracuje już jednak nad kolejnymi filmami, które pojawią się na nowych płytach w drugiej kolejności. Będzie to m.in. „Furia”, „Kapitan Phillips”, „Faceci w czerni”, „Piąty Element” i „Kod da Vinci”. Filmy Sony będą korzystały z HDR.

Wygląda to naprawdę kiepsko

Dobór tytułów na start jest naprawdę zaskakujący. Na początkowej liście znajdziemy tylko jeden film premierowy - „Chappie”. Nie jest to jednak zaskakujące, bo choć oczekujemy od nowego standardu mocnych premier, to biznes filmowy rządzi się swoimi prawami. Premiery płytowe największych hitów zawsze odbywają się na długo po premierze kinowej, żeby film mógł zarobić jak najwięcej w kinach.

REKLAMA

Zaskakuje jednak dobór filmów, bowiem wszystkie trzy wytwórnie postawiły na średniaki, których średnia ocen na IMDB i  Filmwebie rzadko kiedy dobija do ósmego oczka w dziesięciopunktowej skali. Nie są to tytuły, które mogłyby mnie przekonać do nowego standardu. Na tym wątpliwości się jednak nie kończą.

Pierwsze odtwarzacze UHD BR trafią do sklepów na początku bieżącego roku. Z biznesowego punktu widzenia jest to strzał w stopę, bo gorączka zakupów minęła wraz z nadejściem świąt Bożego Narodzenia. Jeśli dodamy do tego bardzo wysoką cenę odtwarzaczy, to początki standardu UHD BR malują się w ciemnych barwach. Na pewno znajdą się pasjonaci jakości, którzy będą musieli kupić nowy sprzęt, ale na razie zapowiada się na to, że będą oni stanowili bardzo wąską niszę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA