1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Ekologia /

Ten hotel udowadnia, że nowoczesne technologie mogą iść w parze z naturą

Lokowanie produktu

Inteligentne rozwiązania wchodzą nie tylko do naszych domów, ale też wszystkich innych rodzajów budynków. Doskonałym dowodem tego jest kompleks wypoczynkowy Rosevia Resort.

29.01.2016
19:14
Rosevia Resort

Jest on zlokalizowany w najbardziej urokliwej części Kaszub Północnych, tuż przy Latarni Morskiej Rozewie, między Władysławowem a Jastrzębią Górą. Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych polskich klifów z zapierającym dech w piersiach widokiem, a teren ośrodka otacza 100-letni las. Jednocześnie jest blisko do najbardziej atrakcyjnych nadmorskich miejscowości, takich jak Władysławowo czy Trójmiasto. Dzięki temu można odwiedzić Fokarium, port w Jastarni, we Władysławowie, znajdujący się w tej samej miejscowości park linowy lub jedną z wielu szkół wind- oraz kitesurfingu.

Apartamentowiec to zespół budynków, które znajdują się w wyodrębnionej części ośrodka.

W obiekcie znajduje się restauracja podzielona na kilka stref. Należą do nich sala z dostępem do szwedzkiego stołu, sala ze szklaną podłogą, gdzie podczas posiłku mamy możliwość obserwowania jak przygotowywane są posiłki, sala degustacyjna z możliwością prowadzenia prezentacji na TV, sala konferencyjna oraz sala kominkowa. Jest to komplet pomieszczeń niezbędnych chociażby do przeprowadzenia firmowego szkolenia. To także doskonałe miejsce dla turystów, zarówno samotnych, jak też przyjeżdżających całymi rodzinami. Wybór różnego rodzaju apartamentów oraz dostęp do placu zabaw, siłowni, basenu, kortów tenisowych i ogrodu powoduje, że odnajdzie się tu absolutnie każdy, zarówno osoba, która szuka ciszy i spokoju, jak też fani bardziej aktywnego spędzania czasu.

Rosevia Resort

Rosevia Resort to budynek wyjątkowo przemyślany, ponieważ jego architektura i infrastruktura zostały wplecione w w Nadmorski Park Krajobrazowy. W pobliżu kompleksu znajduje się 100-letni las, klify, plaża i morze. Osoby lubiące spędzać czas w otoczeniu natury powinny poczuć się tam, jak u siebie w domu. Wypoczynkiem tam powinny też zainteresować się osoby, które cenią sobie dbanie o naturę. Rosevia Resort został bowiem zbudowany w taki sposób, by jak najmniej czerpać z natury i ją wykorzystywać.

Sztuka ta się udała dzięki systemowi VisionBMS.

Może on zarządzać niezależnie każdym z 82 apartamentów, jak i całym ośrodkiem jednocześnie. Platforma ta steruje nie tylko klimakonwektorami, ogrzewaniem podłogowym i konwekcyjnym, ale też matami grzejnymi podjazdu i ogrzewaniem rynien. Dodatkowo VisionBMS jest zintegrowany z systemem rezerwacji hotelowej. Dzięki temu w dniu przyjazdu gości do wcześniej zarezerwowanego apartamentu temperatura w nim jest ustawiana na optymalnym poziomie. To jednak nie wszystko. Dzięki systemowi właściciel obiektu może nim sterować, kontrolować poprawność jego działania oraz wynikające z nich koszty zdalnie, za pomocą komórki, komputera i tabletu. Jeszcze niedawno nawet nie mogliśmy marzyć o takich możliwościach.

IMG_3064

System odpowiada również za sterowanie oświetleniem zewnętrznym posesji i oświetleniem elewacji budynków. To wszystko przekłada się na mniejsze zużycie energii, które zresztą można monitorować. Stworzona przez firmę APA Innovative platforma odpowiada także za nadzór przepompowni wody deszczowej oraz 5 sztuk pomp ciepła. O ewentualnych problemach spowodowanych aktualną aurą poinformuje stacja pogodowa, także podłączona do systemu. Sami goście, w ograniczonym zakresie, mogą również sterować systemem za pomocą tabletów iPad znajdujących się w apartamentach.

Rosevia Resort to budynek nie tylko dbający o naturę, ale też bezpieczeństwo gości.

Zapewnia je podłączone do systemu elementy takie jak monitoring CCTV, monitoring agregatu prądotwórczego oraz analizator sieci i obserwację zasilania UPS. Dodatkowo Vision monitoruje funkcjonowanie SZR, zaś dzięki czujkom dymu i zalania informuje obsługę resortu o niebezpieczeństwie pożaru lub zalania. Cały system jest zintegrowany z centralą alarmową na recepcji.

53069453

Najlepsze jednak jest to, że działanie tego systemu można bardzo łatwo przeoczyć. Jestem przekonany, że gdyby laik pojawił się w Resovia Resort, nie zdałby sobie sprawy z tego, że ma do czynienia z inteligentnym budynkiem. Wbrew pozorom jest to ogromna zaleta tego kompleksu i w ogóle inteligentnego budownictwa. W końcu najlepsze rozwiązania to takie, o których działaniu sami nie wiemy. Przypominamy sobie o nich dopiero, gdy powiadamiają nas o niebezpieczeństwie lub wymagają podjęcia niestandardowej decyzji. Paradoksalnie, to właśnie wtedy szczególnie doceniamy ich obecność.

Lokowanie produktu
Najnowsze