REKLAMA

To zdjęcie ziemniaka sprzedano za ponad milion dolarów. Jego autor jest geniuszem

Ponad jeden milion amerykańskich dolarów. Za zdjęcie ziemniaka. Nie wiem, kim trzeba być, żeby wyłożyć taką sumę za takie zdjęcie, ale wiem kim jest osoba, która je sprzedała. Geniuszem!

23.01.2016 09.02
Milion dolarów za zdjęcie ziemniaka. Jego autor to geniusz
REKLAMA
REKLAMA

Zacznijmy od faktów. Spójrzmy na zdjęcie ziemniaka na czarnym tle.

zdjecia-ziemniaka-milion-dolarow

Ziemniak, jaki jest, każdy widzi. Trochę przybrudzony, trochę niesymetryczny i generalnie niezbyt atrakcyjny. Mało kto wpadłby na pomysł, żeby zrobić mu zdjęcie.

Taka fotografia wyglądałaby świetnie jako przerywnik w reportażu o polskiej wsi. Zdjęcia ciężko pracujących ludzi przeplatane plonami ziemi, którą uprawiają. To byłoby coś. Zdjęcie, które widzicie powyżej, jest jednak samodzielnym tworem. Nosi ono tytuł „Potato #345 (2010)” i zostało sprzedane za równowartość okrągłego miliona euro, czyli za jeden milion osiemdziesiąt trzy tysiące czterysta pięćdziesiąt dolarów.

Fotografię wykonał geniusz biznesu foto, Kevin Abosch

Kevin Abosch jest postacią, która doskonale wie, jak sprzedać swoją pracę. Być może bierze się to z faktu, że na co dzień spotyka on największe osobistości Doliny Krzemowej. Można powiedzieć, że Kevin Abosch jest naczelnym fotografem tego zagłębia światowej technologii. To zaskakujące, bo Abosch nie mieszka nawet w Kalifornii, a życie dzieli między Bostonem i Irlandią.

zdjecia-ziemniaka-milion-dolarow-kevin-abosch

Abosch potrafi jednak znaleźć wspólny język z największymi osobistościami świata nowych technologii. Fotograf portretował już prezesów Google'a, Facebooka, Twittera, czy Apple'a. Znany jest z tego, że potrafi wykonać świetne zdjęcie zapracowanego CEO w kilka sekund. Ba, sesje często kończą się po dwóch zdjęciach, bo fotograf ma już efekt, który chciał osiągnąć. Powiedzenie „czas to pieniądz” z pewnością jest bliskie tuzom rynku IT, a Abosch postanowił ten fakt wykorzystać.

Fotograf ma swój własny styl i bardzo często fotografuje znane osoby na czarnym tle. Czyli podobnie, jak ziemniaka. Za sesję bierze minimum 150 tys. dol. Zdarza mu się także fotografować znanych aktorów.

Co ciekawe, Abosch sam nauczył się swego fachu. Nie uczęszczał do żadnej szkoły fotograficznej, a jest byłym biologiem. Prywatnie jest fanem nowych technologii, potrafi programować, a na koncie ma nawet własną aplikację OneOne do wysyłania bezpiecznych prywatnych wiadomości. Kolejnym projektem fotografa ma być sesja wykonana przy użyciu maszyny do rezonansu magnetycznego. Artysta chce w ten sposób fotografować mózg i symbolicznie przedstawić w ten sposób ludzkie ego.

Ziemniak za milion euro nie jest wcale najdroższą fotografią

Obecnie najdroższym zdjęciem świata jest fotografia „Phantom” autorstwa Petera Lika. Zdjęcie przedstawia struktury skalne w Kanionie Antylopy w stanie Arizona i zostało sprzedane w 2014 roku za 6,5 mln dol.

REKLAMA

Na drugim miejscu jest fotografia „Rhein II” autorstwa Andreasa Gursky’ego, przedstawiająca równoległe linie zbiornika wodnego i pasów zieleni biegnących po jego obu stronach. Została ona wyceniona na ponad 4,3 mln dol. Gursky ma na swoim koncie znacznie więcej prac sprzedanych za ponad 3 mln dol., a wszystkie bazują na geometrii i powtarzających się elementach. Pełną listę najdroższych zdjęć świata znajdziesz pod tym adresem.

Więcej fotografii Kevina Aboscha możecie znaleźć na jego oficjalnej stronie. Niestety, aktualnie serwery padły pod naporem ciekawych internautów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA