REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sklep Windows na koniec 2015 roku – oto aplikacje, które musisz mieć

Zbliża się koniec roku, czas więc na kontynuowanie świeckiej tradycji i prezentowanie przeróżnych ciekawych zestawień. Poproszono mnie o opracowanie podsumowania tego, co się działo w sklepie z aplikacjami dla Windows. I wiecie co? Okazało się to trudnym tekstem do zrealizowania.

23.12.2015
12:28
windows
REKLAMA
REKLAMA

Trudnym, gdyż w Sklepie Windows rzadko kiedy dzieją się wielkie rewolucje. Bardzo rzadko twórcy aplikacji wymieniają całość i przepisują swoje produkty na nowo, wolą raczej budować na fundamentach, które już stworzyli. Skończyły się też czasy pomijania Windows, i tak jak faktycznie niektóre premiery mają swoje opóźnienie w Sklepie Microsoftu lub nie mają miejsca wcale, tak najczęściej odbywają się one równolegle do konkurencyjnych platform.

W Sklepie Windows panuje więc (nieco zbyt) łagodna ewolucja zamiast rewolucji i wskazanie największych debiutów, premier czy przełomów w kontekście innych platform mija się z celem. Dlatego też postanowiłem zmienić nieco zadane mi przez wydawcę zadanie i zamiast opisać największe tegoroczne premiery, skupić się na najlepszych dostępnych aplikacjach na Windows, których używam.

Zwróćcie uwagę, że nie mam tu na myśli windowsowego niezbędnika. Nie uznaję takiej formy, bowiem niezbędne aplikacje często bywają marnej jakości (pozdrawiam fanów Instagrama) lub dla pewnej grupy wcale niezbędnymi nie są (co to jest Instagram?). Znajdą się tu więc najlepiej wykonane aplikacje, do których znalazłem dobre zastosowanie. Odrzuciłem też preinstalowane aplikacje, bo tych przedstawiać wam nie trzeba.

Allegro-pl

Allegro należy do tych usługodawców, którzy dbają o jakość swoich aplikacji na wszystkich platformach, na których są obecne. Nie inaczej jest z Windowsem. Tak jak w przypadku iOS-a czy Androida, również klient na Windows jest bardzo dobrze napisany. Funkcjonalny, lekki, dostosowany do specyfiki platformy, wygodny i przyjemny dla oka.

Flipboard

Znacie Flipboarda? Na pewno, bo to aplikacja bijąca rekordy popularności. Dla tych co nie znają: Flipboard, na podstawie zadanych mu kryteriów i informacji z naszych sieci społecznościowych, przeczesuje Internet w poszukiwaniu ciekawych dla nas anglojęzycznych treści i przekształca je na formę pięknego, ilustrowanego magazynu. Działa to świetnie, a klient na Windows, szczególnie ten mobilny, jest bardzo dobrze wykonany.

JakDojade

Przez długi czas najlepsza wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej w Polsce miała koszmarnego klienta na Windows Phone. Jego nowa wersja nadal ma kilka niedoróbek, ale jest też w pełni funkcjonalnym i wygodnym klientem. Program wizualizuje trasy poszczególnych linii komunikacyjnych na Mapach Bing i informuje na aktywnym kafelku o najbliższych odjazdach autobusów i tramwajów z najbliższego przystanku. Zdecydowanie warto pobrać i zainstalować, a nawet po okresie próbnym wykupić pakiet Premium.

mytaxi

Jeżeli jednym z kryteriów wyboru przewoźnika jest jakość aplikacji na Windows, to wybór jest jasny. W przeciwieństwie do Ubera i innych korporacji taksówkowych, mytaxi ma bardzo dobrą aplikację na telefony z Windows. Jej wygląd pozostawia ciut do życzenia, ale jest wygodna, stabilna, pokazuje na żywo na mapie interesujące nas taksówki i umożliwia łatwe płacenie za przejazd za pośrednictwem telefonu.

NextGen-Reader

To nie tylko jeden z najlepszych klientów Feedly dla Windows (uznany przez usługę za oficjalny dla systemu Microsoftu), ale też jeden z najlepszych typu aplikacji na rynku. NextGen Reader pozwala na dowolne dopasowanie widoków interfejsu, sortowanie i kategoryzowanie treści, jest wygodny w użyciu, lekki i świetnie dopasowany do wszystkich rodzajów urządzeń, na którym jest zainstalowany. Cena: 8,50 zł

Shazam

Czy tę aplikację naprawdę trzeba przedstawiać? Podstawowa funkcja Shazama to rozpoznawanie utworu, który aktualnie słyszymy i podawanie nam wykonawcy i tytułu. Z czasem aplikacja została rozbudowana o dodatkowe informacje czy możliwości zakupu płyty lub utworu. Shazam jest zawsze gotowy na nasze wezwanie, działa szybko i sprawnie.

Slack

„A może byśmy pokazali firmom IRC-a, ale zamknęli protokół w zamian oferując świetną, funkcjonalną aplikację kliencką?” Z tego samego założenia wyszedł Slack, jeden z najgorętszych startupów tego roku. Aplikacja dla Windows powstała z dużym opóźnieniem, więc nadal znajduje się w fazie beta-testów (co niestety widać po sporadycznych usterkach). Nie można jednak powiedzieć, by twórcy traktowali Windows po macoszemu. Znam z autopsji: po zgłoszeniu błędu przeze mnie, dość rzadko występującego, następnego dnia była już gotowa aktualizacja aplikacji. Wersja desktopowa dostępna jest poza Sklepem Windows, na stronie producenta.

Telegram Messenger

Szukacie ze znajomymi prostego, lekkiego, multiplatformowego i bezpiecznego komunikatora? Telegram jest najlepszą propozycją. To jeden z najlepiej zabezpieczonych komunikatorów na rynku, a na dodatek jego aplikacje są lekkie, błyskawicznie działające i funkcjonalne. Wersja desktopowa dostępna jest poza Sklepem Windows, na stronie producenta.

WhatsApp

To jeden z przykładów, gdzie globalnie działająca, popularna na wszystkich platformach usługa ma szczególnie dobrą aplikację na Windows. Znakomicie wpisuje się w stylistykę interfejsu platformy, pozostając zarazem szybkim, responsywnym i wygodnym programem. Jakość wykonania jakby to nie Microsoft, a Apple certyfikował przed publikacją.

TripAdvisor
REKLAMA

Jesteś na wakacjach i chcesz gdzieś dobrze zjeść? Szukasz dobrego hotelu dla swoich pracowników na wyjazd służbowy? Nie ma lepszego miejsca do konsultacji niż TripAdvisor. To potężna baza danych opinii na temat wszelkich instalacji i atrakcji turystycznych, która jest tak popularna, że fałszywe sponsorowane komentarze, z uwagi na efekt skali, są bezcelowe. Niezbędne w podróży!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA