1. Spider's Web
  2. Nauka

Zrób pierwszy krok, by zostać programistą. Zapraszamy na konferencję Stowarzyszenia Talent

Patronat medialny

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem swojej zawodowej drogi życiowej, mam dla ciebie dobrą podpowiedź. Zostań programistą! Najlepsze lata tej branży są cały czas przed nami. 10 grudnia będziesz mieć świetną okazję do zaszczepienia w sobie pasji do informatyki, a także do poznania nowych trendów w programowaniu. Tego dnia w Warszawie odbędzie się konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Talent w ramach projektu Ogólnopolska Akademia Programowania, nad którą patronat objął Spider’s Web. Nie może cię tam zabraknąć.

03.12.2015
18:08
Zrób pierwszy krok, by zostać programistą

W moim pokoleniu osób, które rok lub dwa lata temu skończyły studia, zdecydowanie najlepiej powiodło się tym, którzy rozwinęli swoje pasje w kierunku programowania. Rynek pracy IT okazał się bardzo chłonny, a dobrze płatną pracę można znaleźć jeszcze w trakcie trwania studiów.

Ta perspektywa dla wielu osób jest bardzo kusząca. Do tego stopnia, że spora grupa moich rówieśników stara się na własną rękę nauczyć programowania. Nie jest to jednak proste, bo kiedy skończyło się studia i jest się w wieku bliższym trzydziestki niż dwudziestki, na przekwalifikowanie się może być już za późno. Szczególnie, że co roku pojawią się kolejni młodzi, ambitni i bardzo zdolni programiści.

Abstrahując od kwestii finansowych, praca programisty oznacza też wolność

Do pracy jest ci potrzebny tylko komputer. Jeśli odpowiednio ułożysz swój plan dnia, z pewnością uda ci się pracować zdalnie, z każdego miejsca na Ziemi. Jednego dnia możesz pisać projekt w swoim łóżku, drugiego w kawiarni, a trzeciego w góralskiej chatce, delektując się widokami.

programowanie-1

Aby to osiągnąć, pasją do programowania warto zarazić się jak najwcześniej. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem swojej przyszłości, naprawdę rozważ wybór tego zawodu, bowiem jest on szalenie przyszłościowy. Kiedy zaczynałem naukę w liceum, panowało przekonanie, że wielki boom na informatyków powoli dobiega końca. Przecież nawet najbardziej chłonna gąbka w końcu zostaje w pełni nasycona.

Tymczasem nikt nie przewidział jednego kluczowego momentu, który sprawił, że zapotrzebowanie na programistów stało się jeszcze większe. Mowa tu o smartfonowej rewolucji i aplikacjach mobilnych. To właśnie w tym obszarze branży IT najłatwiej jest obecnie znaleźć pracę.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem studiów lub szkoły średniej, informatyka będzie lepszym wyborem niż kiedykolwiek

Nie daj sobie wmówić, że „programowanie się kończy”. Właśnie jesteśmy u progu kolejnej ogromnej rewolucji, czyli Internetu Rzeczy.

Jeden z producentów sprzętu elektronicznego zapowiedział, że w 2020 roku każde jego elektroniczne urządzenie będzie podłączone do Internetu. Szacuje się, że w tym samym roku wartość rynku Internetu Rzeczy przekroczy 1 bilion euro. Telewizor będzie się komunikował z pralką, a lodówka z drzwiami garażowymi. Otworzy to nieprawdopodobne możliwości dla programistów, bowiem trzeba będzie tworzyć i rozwijać wszystkie te niesamowite sposoby nowoczesnej komunikacji! To szalenie ciekawy rynek, dzięki któremu nauka programowania ma więcej sensu, niż kiedykolwiek wcześniej.

Nie obawiaj się, że w szkołach uczysz się przestarzałych języków programowania. W pracy programisty najważniejsze jest nie samo kodowanie. Liczy się przede wszystkim umiejętność algorytmicznego myślenia i skutecznego rozwiązywania stawianych problemów. Na nowe języki i narzędzia można się względnie szybko przestawić. Natomiast kluczem do sukcesu jest odpowiedni sposób myślenia. Aby się go nauczyć, potrzebna jest motywacja, trening i systematyczna praca.

Jeśli jesteś nauczycielem, dokładnie wiesz, że to właśnie zaszczepienie pasji i pokazanie sposobu myślenia jest jednym z najważniejszych elementów procesu edukacji.

Dlatego zapraszamy cię na inspirującą konferencję, na której poznasz wiele doświadczonych osób

Spider’s Web objął swoim patronatem ogólnopolską konferencję organizowaną przez Stowarzyszenie Talent. Jest to wydarzenie finansowane ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Będzie to doskonała okazja do zaczerpnięcia rzetelnej wiedzy, poznania branży od środka i nawiązania cennych znajomości, które w przyszłości mogą okazać się bardzo owocne.

Podczas spotkania różni przedstawiciele środowisk informatycznych będą dyskutować o najbardziej efektywnych sposobach nauki algorytmiki i programowania . Będzie to bardzo cenna lekcja zarówno dla młodych programistów, jak i nauczycieli.

programowanie-2

Stowarzyszenie Talent jest organizacją pozarządową, która wspiera rozwój młodzieży w kierunku programowania, informatyki oraz matematyki. Stowarzyszenie ma już dziesięcioletnie doświadczenie w organizowaniu konferencji, spotkań i warsztatów.

Nadchodzące spotkanie odbędzie się 10.12.2015 w godzinach od 9:30 do 15:00 w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, przy ul. Księcia Trojdena 4 w Warszawie. Hasło konferencji to „Nauka programowania w Polsce WYZWANIA – POMYSŁY – PERSPEKTYWY – DOŚWIADCZENIA”.

Każdej z części tego hasła zostanie poświęcony osobny panel dyskusyjny. Nauczyciele współpracujący ze Stowarzyszeniem Talent opowiedzą o największych wyzwaniach, jakie stanęły przed nimi przy tworzeniu Ogólnopolskiej Akademii Programowania. Następnie poznamy pomysły na nowe, bardziej efektywne formy kształcenia informatycznego.

Bardzo ciekawie zapowiada się część poświęcona perspektywom stojącym przed młodymi programistami. O możliwościach i perspektywie rozwoju opowiedzą przedstawiciele uczelni wyższych oraz Ministerstw. Na koniec odbędzie się panel „doświadczenia”, w którym przedstawiciele różnych organizacji przedstawią kulisy swoich sukcesów przy wdrażaniu różnych programów kształcenia.

Podczas konferencji zostaną rozdane nagrody dla najlepszych uczestników projektu Ogólnopolskiej Akademii Programowania. Będzie także możliwość porozmawiania z uczniami, którzy w bieżącym roku zdobywali medale na międzynarodowych zawodach dla młodych programistów w Macedonii i Rumunii. Udział w konferencji jest finansowany ze środków Ministerstwa, jednak wcześniej trzeba się zarejestrować na specjalnej stronie. Warto się spieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. Więcej o projekcie jak i samej konferencji można znaleźć na stronie programuj.edu.pl.

Patronat medialny
Najnowsze