REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Dobra wiadomość: 13 grudnia zmieni się nie tylko rozkład, ale i ceny biletów PKP Intercity

Podróżowanie pociągami Intercity bywa bardzo drogie, często nieadekwatnie drogie do pokonywanego dystansu. PKP postanowiło zmienić ten stan rzeczy, wprowadzając wraz z nowym rozkładem jazdy nowe ceny biletów.

03.12.2015
16:04
PKP Intercity zmienia nie tylko rozkład, ale też cennik
REKLAMA
REKLAMA

Jak donosi Magazyn Rynek Kolejowy, cennik TLK i PKP Intercity czeka 13 grudnia prawdziwa rewolucja, w której dotychczasowe 22 strefy kilometrażowe zastąpi podział na 75 równych stref. Ma to pozwolić uniknąć absurdalnych sytuacji, w których np. zmiana stacji końcowej o jedną znacząco podnosi cenę biletu - jak ma to miejsce na trasie Ciechanów - Warszawa, gdzie zmiana stacji docelowej z Warszawy Zachodniej na Centralną powoduje 11 zł różnicy w cenie.

Prezes PKP Intercity, Jacek Leonkiewicz mówi, iż zmiany odczują najbardziej pasażerowie na krótszych trasach, gdzie obniżka sięgnie 19%. Czy to dużo? Jeśli ktoś często pokonuje niedalekie odległości, z pewnością w skali kilku miesięcy będzie to odczuwalne. Ja na przykład zapłacę o całe 6 zł mniej za podróż ze Słupska do Gdyni, a na tej trasie podróżuję dość często. W dwie strony daje mi to już 12 zł różnicy, a dodając do tego zniżkę studencką robi się już całkiem przyjemnie.

Maksymalna różnica między strefami taryfowymi obecnie wynosi 11 zł - stąd np. sytuacja z różnicą cen w przypadku Ciechanowa. Po zmianie ta różnica wynosić będzie 2 zł.

Nie tylko obniżki - na dłuższych trasach PKP Intercity będzie drożej.

Cennik pociągów dalekobieżnych również ulegnie zmianie, lecz tutaj będzie to zmiana na niekorzyść podróżujących - ceny ulegną podwyżce, średnio o 2%, a w przypadku tras powyżej 840 km, nawet o 11%. Aby uniknąć negatywnych skutków zmiany, lepiej planować swoją podróż z wyprzedzeniem, by otrzymać stosowną zniżkę (10, 20, lub 30%).

REKLAMA

Wbrew wcześniejszym obawom nie czeka nas na razie podwyżka na Pendolino, ani pierwszą klasę Intercity, przynajmniej na krótkich trasach - pasażerowie podróżujący do Rzeszowa, Gliwic, czy Bielska-Białej zapłacą za przejazd mniej. Oczywiście może to też być tymczasowa obniżka na czas świątecznych podróży. Warto dobrze się zorientować w nowym rozkładzie jazdy i cenniku PKP Intercity, gdyż bez wątpienia wielu z nas właśnie taką formą transportu uda się do bliskich na Święta Bożego Narodzenia.

Najlepiej bilety zarezerwować po prostu wcześniej - to najbardziej sprawdzony sposób uniknięcia ewentualnych, późniejszych niespodzianek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA