REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

To żenujące, że po ponad roku czekania na WiFi w Pendolino dowiedzieliśmy się, że nadal go nie będzie

Mija już rok od wprowadzenia na polskie tory pierwszych pociągów Pendolino. Składy te są wyjątkowo szybkie, ciche i oferują komfortowe warunki podróży, jednak mimo to mają pewien poważny mankament. Jest nim brak dostępu do Internetu.

09.12.2015
13:54
To żenujące, że po ponad roku czekania na WiFi w Pendolino dowiedzieliśmy się, że nadal go nie będzie
REKLAMA
REKLAMA

Co ciekawe, już podczas przejazdu testowego, który odbył się na początku grudnia poprzedniego roku, brak dostępu do pociągowej sieci WiFi mnie niepokoił i znacznie utrudniał pracę. Przedstawiciele PKP Intercity zapewniali wówczas, że wprowadzenie odpowiedniej łączności jest kwestią tygodni. Sprawa okazała się jednak bardziej skomplikowana, niż można było podejrzewać.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że instalacja odpowiednich urządzeń przez T-Mobile, zwycięzcę przetargu na zapewnienie dostępu do sieci w Pendolino, wymaga ingerencji w konstrukcję pociągu, a konkretnie wywiercenia dziur w dachu. To z kolei naruszyłoby gwarancję pociągów. Wyjściem z tego stanu rzeczy jest instalacja sprzętu przez producenta pociągów, firmę Alstom. Usługa ta jednak nie jest bezpłatna, co z oczywistych względów nie podoba się PKP Intercity i T-Mobile.

Z tego powodu PKP Intercity zdecydowało się na rozpisanie nowego przetargu w przyszłym tygodniu.

Jak donosi Telepolis, ma w nim zostać wyłoniona firma, która byłaby w stanie zamontować odpowiednie urządzenia na dachach pociągów. Dzięki temu dostęp do Internetu w Pendolino mógłby się pojawić za kilka miesięcy. Podejrzewam jednak, że nie będą to jedyne trudności, które spotkają najlepsze pociągi w ofercie PKP Intercity. W końcu już rok temu przedstawiciele tego przedsiębiorstwa zapewniali nas, że pojawienie się dostępu do sieci w pociągach Pendolino to kwestia tygodni. Dlaczego teraz termin ma zostać dotrzymany?

Swoją drogą, nawet kwestia tego przetargu wygląda interesująco. Czy jeśli wygra go inna firma niż Alstom, to czy w trakcie instalacji urządzeń gwarancja pociągu nie zostanie naruszona? Jeśli tak może się stać, to czy jedyną firmą, która ma prawo dokonać naprawy pociągów jest Alstom? O tym wszystkim dowiemy się już za kilka miesięcy, gdy wsiadając do Pendolino będziemy mogli połączyć się z jego siecią Wi-Fi lub… ponownie spytamy konduktora o możliwość skorzystania z dostępu do Internetu i dowiemy się, że usługa ta wystartuje już za kilka tygodni.

REKLAMA

Pozostaje mieć nadzieję, że PKP Intercity potrafi się uczyć na własnych błędach.

Wtedy nowe pociągi Flirt i Dart, które za kilka dni rozpoczną obsługę nowych połączeń, będą od razu wyposażone w osprzęt potrzebny do zapewnienia sieci WiFi. O tym przekonamy się już niebawem, bo nowy rozkład połączeń kolejowych startuje w najbliższą niedzielę. Wtedy też na na polskich torach powinniśmy zobaczyć pociągi nowego typu i osobiście sprawdzić, czy będą one spełniać wszystkie obecnie panujące standardy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA