REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeśli jeszcze nie grałeś w Monument Valley, teraz masz najlepszą okazję, by to nadrobić

Jeżeli jest na sali ktoś, kto jeszcze nie słyszał o Monument Valley, to zapewne ostatni rok spędził w jaskini. A jeżeli jest ktoś, kto słyszał, ale nie grał, a posiada urządzenie z iOS, dziś jest jego szczęśliwy dzień.

02.12.2015
9:48
Jeśli jeszcze nie grałeś w Monument Valley, teraz masz najlepszą okazję, by to nadrobić
REKLAMA
REKLAMA

Monument Valley to prześliczna gra platformowa, która osiągnęła gigantyczny sukces na całym świecie, zdobywając nagrody dla najlepszej i najładniejszej gry mobilnej, a przede wszystkim - uznanie graczy.

Teraz Monument Valley pobierzesz za darmo na iOS

Gra studia Ustwo była już kilka razy przeceniana, raz nawet wylądowała na Androidzie za darmo w formie Amazon Underground Deals, ale nigdy jeszcze nie była oficjalnie dostępna do pobrania gratis z AppStore’u. W iTunes nie widnieje żadna informacja, jakoby była to tymczasowa przecena, możemy więc podejrzewać, że taki stan rzeczy utrzyma się na dłużej.

Gdy twórcy podzielili się statystykami sprzedaży, wersja na iOS stanowiła 81,7% sprzedanych gier na wszystkie systemy. Wypuszczenie gry za darmo nie oznacza jednak, że przestanie ona na platformie Apple zarabiać - rozszerzenie „Forgotten Shores” dodające 8 nowych rozdziałów do opowieści wciąż pozostaje płatne. Biorąc pod uwagę fakt, iż 10 rozdziałów podstawowej wersji można przejść w nieco ponad dwie godziny, z pewnością wiele osób ulegnie pokusie zakupu dodatku za 1,99 dol.

Niestety, wersja na Androida i Windows Phone nadal pozostaje płatna, a cena jest stosunkowo wysoka, choć przeliczając ją na doznania płynące z gry, przestaje wydawać się zanadto wygórowana. W Sklepie Play nadal kupimy ją za 12 zł, a w Sklepie Windows Phone - za 17,50 zł.

Posiadacze sprzętów mobilnych z nadgryzionym jabłkiem mogą pobrać ją za darmo z AppStore.

A mnie zastanawia tylko jedno - czy twórcy zdecydują się na podobny ruch w przypadku Androida? Nie mówię tu nawet o kompletnej likwidacji płatności, lecz chociaż o jej znaczącym obniżeniu. Być może powstrzymałoby to trapiący grę od początku problem piractwa na tej platformie, o której Ustwo mówi, iż „przegrywa 9 do 1” w walce z piratami.

REKLAMA

Z drugiej strony… może to i dobrze. Monument Valley osiągnęła sukces wyłącznie dzięki użytkownikom iOS, którzy sprawili, że zwróciła się ona twórcom w zaledwie dwa tygodnie od premiery. Na Androidzie zaś ponieśli znaczące straty.

To zdecydowanie nie jest powód, aby nagradzać ten system darmową wersją gry.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA