REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Niebawem tak będziesz się logował do wszystkich usług Google'a

Jeśli miałbym wskazać jedno konto spośród wszystkich moich usług, na którego bezpieczeństwie najbardziej mi zależy, byłoby to bez wątpienia konto Google. I wierzę, że nie jestem w tym odosobnionym przypadkiem, gdyż wielu z nas, szczególnie posiadacze urządzeń z Androidem, trzymamy tam niemal wszystkie, najważniejsze informacje na swój temat. Google zdaje sobie z tego sprawę i testuje kolejne umocnienie zabezpieczeń.

22.12.2015
20:52
Niebawem tak będziesz się logował na konto Google
REKLAMA
REKLAMA

Jak donosi Engadget, jeden z redditowiczów o nicku rp1226, Rohit Paul, zyskał wczesny dostęp do nowej funkcji giganta, dzięki której zalogujemy się na swoje konto Google na komputerze, przy użyciu telefonu.

Logowanie do konta Google w ten sposób może nie jest szybsze, ale bardziej bezpieczne.

Nowy sposób logowania w dużym stopniu przypomina weryfikację dwuetapową, tylko że zamiast wykorzystywać SMS z hasłem, drugi stopień bezpieczeństwa realizowany jest poprzez Google Cloud Messaging (GCM).

Rohit Paul udostępnił na Redditcie zrzuty ekranu pokazujące krok po kroku, w jaki sposób działa nowe logowanie. Po uruchomieniu przeglądarki na komputerze podajemy nazwę naszego konta Google, lecz zamiast wpisywać hasło, przeglądarka poinformuje nas, żebyśmy sprawdzili pasek powiadomień telefonu, a następnie na telefonie wpisali wyświetlone hasło. Dopiero wtedy zalogujemy się na konto w przeglądarce.

logowanie-do-google-via-telefon

Oczywiście nadal możliwe jest zalogowanie się z użyciem zwykłego hasła, na wypadek gdybyśmy nie mieli telefonu pod ręką, lub ten by się nam rozładował. Równie oczywiste jest to, że taki sposób logowania się nie jest wcale szybszy - jest za to bardziej bezpieczny.

Aczkolwiek na dłuższą metę przewaga między poprzednią weryfikacją dwuetapową jest tak naprawdę znikoma, w tym wypadku zabezpieczenie działa po prostu szybciej, niż wpisanie pełnego hasła i oczekiwanie na SMS z kodem zabezpieczającym. Prawdziwą rewolucją w tym zakresie byłoby moim zdaniem wprowadzenie możliwości logowania się na konto w przeglądarce poprzez skaner odcisków palców na telefonie.

Wiadomo, że nie wszystkie smartfony posiadają jeszcze tę opcję, ale skoro Google wprowadził do swoich Nexusów skaner Imprint, który reszta producentów powinna sobie postawić za wzór, to mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości skan biometryczny będzie podstawą zabezpieczeń, zarówno w telefonie, jak i na komputerze.

REKLAMA

Każda zmiana w kierunku poprawy bezpieczeństwa jest jednak mile widziana, szczególnie w przypadku konta Google, które dla wielu z nas jest cyfrowym centrum wszechświata. Dopóki nowa funkcja nie zagości w przeglądarce Chrome i na Androidzie, polecamy bezwzględnie stosować weryfikację dwuetapową, oczekując na jeszcze wyższą poprawę zabezpieczeń po stronie giganta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA