REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeśli napotkasz w Sieci błąd 451, to wiedz, że coś się dzieje

Choć Internet zasadniczo dostępny jest dla nas 24/7, wielokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy z tego czy innego powodu dana strona jest dla nas zamknięta. Przyczyny bywają różne - błędny adres, awaria, a czasem… przyczyny prawne. Od teraz nie będziemy mieli już problemu z rozpoznaniem, kiedy mamy do czynienia z tym ostatnim.

21.12.2015
13:06
kod 451
REKLAMA
REKLAMA

Każdy z nas zna przede wszystkim komunikat 404, zazwyczaj z towarzyszącym mu w różnej formie napisem w stylu „coś poszło nie tak”. Jest to bodajże najczęściej widziany komunikat błędu. Choć nie jestem pewien, czy nowy komunikat nie będzie się w polskim Internecie pojawiał o wiele rzadziej.

Kod 451 oznacza zamknięcie strony z powodów prawnych.

Utworzenie nowego, uniwersalnego kodu błędu zawdzięczamy Internet Engineering Task Force (IETF), czyli organizacji stawiającej sobie za cel tworzenie przejrzystej dokumentacji, dzięki której Internet, od tej wewnętrznej strony, stanie się lepszym miejscem.

Nowo wprowadzony kod błędu oznaczał będzie, iż strona została zdjęta z przyczyn prawnych. Biorąc pod uwagę wysypujące się jak grzyby po deszczu nielegalne „serwisy VOD”, komunikat wyglądający mniej więcej tak, jak poniżej, możemy widywać u nas dość często:

HTTP/1.1 451 Unavailable For Legal Reasons
Link: ; rel=”blocked-by”
Content-Type: text/html

Unavailable For Legal Reasons

Unavailable For Legal Reasons

This request may not be serviced in the Roman Province
of Judea due to the Lex Julia Majestatis, which disallows
access to resources hosted on servers deemed to be
operated by the People's Front of Judea.

Jak czytamy w oficjalnej dokumentacji kodu 451, komunikat ten może się pojawiać także wtedy, gdy zarzuty prawne zostały wycofane, lecz strona w dalszym ciągu pozostaje niedostępna. Nie określa on również, czy strona o podanym adresie nadal istnieje, czy też nie.

Komunikat może pojawić się także wtedy, gdy z przyczyn prawnych dostęp do strony blokuje nie główny serwer, lecz nasz dostawca Internetu. W takiej sytuacji jednak, jak czytamy w dokumentacji, komunikat powinien być stosownie oznaczony, chyba że pewne organy będą wolały pozostać niezidentyfikowane. Kod 451 jest jeszcze w trakcie finalnego dopuszczenia do publikacji, lecz jak podaje IETF, można go stosować już teraz.

REKLAMA

To oczywiście dość drobna zmiana, ale bardzo przydatna. A z pewnością warto o niej wiedzieć, żeby nie być zdziwionym, gdy na drodze do treści w Internecie stanie nam właśnie ten komunikat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA