REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Apple zauważył Polskę - nowa funkcja Spotlighta jest już w twoim iPhonie

Jedną z ważniejszych nowości w zaprezentowanym we wrześniu systemie mobilnym iOS 9 była tzw. proaktywność. Oprogramowanie iPhone'a ma rozpoznawać nawyki użytkownika i między innymi wysyłać mu z wyprzedzeniem informacje, których może potrzebować. Problem w tym, że większość usług związanych z proactivity nie jest dostępna w Polsce.

18.12.2015
11:28
apple iphone Shot on iPhone
REKLAMA
REKLAMA

Producenci urządzeń mobilnych ścigają się o to, kto zaoferuje użytkownikom lepszego asystenta głosowego. Twórcy oprogramowania wiedzą, że to tutaj jest przyszłość. Czekamy na urządzenia, które same będą wiedziały, jak się zachować z minimalnym aktywnym udziałem użytkownika.

Powstają kolejny asystenci głosowi, którzy mają pomagać nam w codziennych czynnościach. Apple już lata temu udostępniło Siri, Google ma swoje Google Now, a Microsoft rozwija Cortanę. Oprócz tego wprowadzane są inne dodatki, które mają nam ułatwić pracę ze smartfonem lub tabletem.

iOS 9 wprowadził zupełnie nowy ekran Spotlight. Oprócz wyszukiwarki znalazło się tam miejsce na kilka rzędów ikon. W polskiej wersji po aktualizacji panel ten wygląda... bardzo ubogo. Do dzisiaj widzieliśmy tam tylko kontakty i skróty do wybranych aplikacji.

apple-spotlight-siri-w-poblizu-1-zrzut-ekranu

System Apple'a stara się analizować nawyki użytkownika i podpowiada mu na ekranie Spotlight, do kogo może zadzwonić lub którą aplikacje uruchomić. System bierze pod uwagę między innymi lokalizację i porę dnia, na tej podstawie generując listy o nazwie Sugestie Siri.

Z perspektywy polskiego użytkownika nie wygląda to imponująco. Owszem, mój iPad już się nauczył, że podłączając słuchawki do tabletu zwykle uruchamiam aplikację Wideo, a nie Muzyka, i to do częściej używanej przeze mnie aplikacji wyskakuje skrót na pulpicie, ale to za mało.

Wygląda jednak na to, że Apple wreszcie zauważył Polskę na mapie i dostaliśmy kolejną funkcję w Spotlight - W pobliżu. Dzięki temu jednym tapnięciem w ekran możemy otworzyć listę okolicznych knajp, kawiarni, sklepów, stacji benzynowych, bankomatów itp.

apple-spotlight-siri-w-poblizu-2

Nowość w iOS 9 uruchomionym na iPhonie w Polsce zauważył Krystian Kozerawski z portalu MyApple. Na moim telefonie jeszcze nie widziałem wskazówek dotyczących wartych uwagi lokalizacji i punktów usługowych w pobliżu, ale zestaw kilku nowych ikon pojawił się na iPadzie.

Jak na razie mam niestety bardzo mieszkane uczucia. Lista POI w usłudze W pobliżu w ramach Spotlight opiera się o Apple Maps, które ma bardzo mało lokacji dodanych do bazy. W centrum Warszawy na mojej ulicy nie znajduje żadnego sklepu, a jest ich tam kilka obok siebie.

REKLAMA

Uwagi można mieć nie tylko w stosunku do bazy danych, ale też do tłumaczenia interfejsu - zamiast benzyna sensowniejsze byłoby hasło stacje benzynowe. Niektóre podpisy są przy tym za długie, a kilka ostatnich liter przechodzi do nowego wiersza i wygląda to mało estetycznie.

Cieszy więc, że Apple wreszcie dodało nową funkcję, ale jak na razie jest ona praktycznie bezużyteczna. A Siri po polsku jak nie mówiła, tak nie mówi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA