1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Sprzęt

Drukowanie w domu może być bezproblemowe. HP DeskJet Ink Advantage 5645 - recenzja Spider’s Web

HP DeskJet Ink Advantage 5645 to urządzenie wielofunkcyjne, które potrafi drukować, skanować i kopiować dokumenty oraz zdjęcia. Znajdziemy tu świetną implementację technologii bezprzewodowych, obsługę z poziomu aplikacji, wygodny dotykowy ekran, a na dokładkę możliwość dwustronnego drukowania.

HP DeskJet Ink Advantage 5645 - drukuj bezprzewodowo

Pierwsze co rzuca się w oczy po spojrzeniu na drukarkę HP DeskJet Ink Advantage 5645 to jej wygląd. Urządzenie jest nowoczesne i bardzo zgrabne, a biały kolor bardzo przypadł mi do gustu. Elegancki wygląd w dużej mierze wynika z faktu, że frontu urządzenia nie szpeci panel z przyciskami.

W istocie mamy tu tylko jeden przycisk - włącznik. Całą resztę obsługuje się na dotykowym, kolorowym panelu LCD. Możemy na nim zmieniać tryby pracy, konfigurować ustawienia, a nawet przeglądać i poprawiać zdjęcia przed drukiem. Co ważne, ekran jest bardzo responsywny i reaguje na dotyk dokładnie tak, jak przyzwyczaiły nas do tego smartfony.

Bardzo ważną zaletą urządzenia HP jest możliwość dwustronnego drukowania. Dysze drukujące znajdują się po jednej stronie, ale HP stosuje tu ciekawy zabieg. Kartka jest zadrukowywana po jednej stronie, następnie sama wraca do drukarki, w środku jest przekładana na drugą stronę i wyjeżdża ponownie, zadrukowana z dwóch stron. Cały proces jest w pełni automatyczny i działa bezbłędnie przy druku jednej kartki, jak i wielostronicowych dokumentów.

Urządzenie wyróżnia się świetnym wykorzystaniem technologii bezprzewodowych

Drukarkę możemy podłączyć do domowej sieci Wi-Fi i drukować dokumenty oraz zdjęcia bez kabli. Drukować możemy z komputerów, ale także ze smartfonów oraz z tabletów, dzięki aplikacji mobilnej HP. Drukarka komunikuje się z całym przekrojem systemów operacyjnych, czyli Windowsem i OS X, a także z mobilnymi systemami Android, iOS, Blackberry, Windows RT i Windows 10 Mobile.

HP DeskJet Ink Advantage 5645 wykorzystuje także technologie HP ePrint i Apple AirPrint, dzięki którym można drukować bez instalowania dodatkowego oprogramowania czy aplikacji. To także furtka do wielu nowych możliwości. Rejestrując drukarkę w usłudze HP ePrint nadajemy jej adres email, na który możemy wysyłać dokumenty i zdjęcia z dowolnego miejsca na Ziemi, po czym drukarka je wydrukuje. Dzięki temu możemy np. przesłać do drukarki rodziców zdjęcia z wakacji. W efekcie otrzymają oni gotowe wydruki, nawet jeśli nie radzą sobie z obsługą komputera. Ba, mogą nawet wcale nie mieć komputera!

Niezależnie od wykorzystanej technologii łączności drukarka sama rozpoznaje typ pliku. Dokumenty są automatycznie drukowane na papierze A4, a zdjęcia na papierze fotograficznym w rozmiarze 10x15 cm. Oba typy papieru mogą być załadowane jednocześnie, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

hp-5645-4

Jeśli zdarzy się sytuacja, że zabraknie Internetu, domownicy nadal mogą drukować bez kabli dzięki technologii HP Wireless Direct. Urządzenie HP może utworzyć własną sieć Wi-Fi Direct, do której możemy podłączyć komputery i urządzenia mobilne i przesyłać pliki bezprzewodowo.

Zdjęcia, możemy także drukować bezpośrednio z karty SD aparatu. Wystarczy przełożyć ją do drukarki. Fotografie przed drukiem można przeglądać i edytować (np. przycinać i rozjaśniać) na ekranie drukarki. Zdjęcia drukowane są bez obramowania, na całej powierzchni papieru fotograficznego.

Nowych technologii nie zabrakło także w obszarze skanowania

hp-5645-1

HP DeskJet Ink Advantage 5645 potrafi również skanować. Skanowanie możemy uruchomić na samej drukarce, jak również bez podchodzenia do niej, ze sterownika na komputerze, bądź z aplikacji mobilnej na smartfonie lub tablecie. Rozdzielczość optyczna skanera to 1200 dpi, a pliki mogą być zapisywane w formacie PDF, JPG, BMP, PNG oraz TIF.

Skany mogą być wysyłane do komputera, na kartę SD bądź na adres email. Ta ostatnia opcja jest szczególnie ciekawa, gdyż można otrzymać skan nawet będąc poza domem. Maila można odebrać np. na smartfonie, będąc w zupełnie innej sieci Wi-Fi, albo tylko w zasięgu Internetu mobilnego.

Dwustronne kopiowanie ułatwia pracę

Przy kopiowaniu dużych dokumentów dobrym pomysłem będzie kopiowanie dwustronne. Dzięki temu dokumenty zadrukowane jednostronnie możemy skopiować do formatu dwustronnego. W efekcie otrzymany dokument jest dwukrotnie lżejszy i cieńszy od oryginału. Nie musimy przy tym przekładać papieru, czy dbać o kolejność, bowiem urządzenie HP o wszystko dba same.

Podczas kopiowania mamy też dostępny specjalny tryb do skanowania dowodu osobistego, dzięki któremu dokument będzie wyglądał na papierze czytelnie, a obie strony dowodu znajdą się na tej samej stronie kartki. Rozdzielczość kopii dla tekstu w czerni wynosi 300 dpi, a dla tekstu kolorowego i grafik - 600 dpi.

Jakość wydruków stoi na wysokim poziomie

hp-5645-5

Wydruki dokumentów z HP DeskJet Ink Advantage 5645 naprawdę cieszą oko. Są one ostre i bardziej przypominają druk laserowy niż atramentowy. Co więcej, taka jakoś druku nie jest zarezerwowana tylko dla najwyższych ustawień jakości. Począwszy od ustawień „normalnych” trudno mieć jakiekolwiek uwagi. Do codziennych wydruków wystarczy nawet jakość „robocza”. Rozdzielczość druku wynosi maksymalnie 1200 x 1200 dpi przy drukowaniu z komputera.

Drukarka jest w stanie zadrukować 12 stron na minutę w trybie normalnym bądź 22 str./min w trybie roboczym. Urządzenie HP drukuje w oparciu o wkłady atramentowe HP 651. Są tu dwa wkłady: czarny i trójkolorowy. Wydajność tego pierwszego to 600 stron, a drugiego - 300.

Jakość wydruków fotografii również jest wysoka. Do celów domowych, czyli rodzinno-albumowych jest to więcej, niż potrzeba. Niejeden fotolab oddał mi zdjęcia w gorszej jakości. Tymczasem możliwość wydruku zdjęć na domowej drukarce to wielki plus.

Co więcej, przy tych wszystkich cechach drukarka jest tańsza, niż można się spodziewać. Obecnie kosztuje niecałe 550 zł. Naprawdę polecam ten sprzęt w takiej cenie. Dopiero urządzenie HP uświadomiło mi, jak bardzo nieprzyjazne były moje dotychczasowe drukarki.

Lokowanie produktu