REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Dziś wieczorem nad Polską zobaczymy zorzę polarną. Oto jak ją sfotografować

Dziś wieczorem (2.11.2015) mieszkańcy północnej Polski będą mogli zobaczyć na niebie zorzę polarną. Zjawisko będzie najbardziej widoczne między godziną 19 a 22. Trzymamy kciuki za warunki pogodowe sprzyjające obserwacji nieba, a w międzyczasie polecamy przygotować aparat.

02.11.2015
15:41
zorza polarna
REKLAMA
REKLAMA

W związku z ostatnią podwyższoną aktywnością Słońca, do Ziemi dociera silna wiązka wiatru słonecznego, która będzie widoczna na niebie jako zorza polarna. To zjawisko w tym roku było już widoczne w Polsce, w czerwcu i październiku. Teraz nadarza się ku temu kolejna okazja.

Największe szanse na zobaczenie zorzy mają Norwegowie, Finowie i Szwedzi mieszkający na dalekiej północy. Wskaźniki dla Polski dynamicznie się zmieniają. Można je obserwować w czasie rzeczywistym na stronie Aurora-service.

Do określenia stopnia widoczności zorzy służy parametr KP, określający zakres widoczności. Przy KP5 zorzę można obserwować już na południu Norwegii, a przy KP7 widać ją także z północnej Polski. KP8 oznacza widoczność w niemal całym kraju, a KP9 nawet z terenów Słowacji i Węgier.

zorza

Aktualnie wskaźniki KP dynamicznie się zmieniają, ale według prognoz, między godziną 19 a 22 odczyty wskażą poziom KP7, co oznacza widoczność zorzy z północnych terenów Polski.

Niestety pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem, bo jak na złość znaczna część północnych rejonów kraju znajduje się obecnie pod chmurami. Najgorzej jest na terenach północno-wschodnich, ale mieszkańcy północnego-zachodu powinni mieć lepszą widoczność.

Zorza polarna - jak fotografować?

Do fotografowania zorzy polarnej trzeba uzbroić się przede wszystkim w statyw i w… cierpliwość. Przeważnie aurora borealis widziana z Polski jest ledwie zauważalna gołym okiem, jednak dzięki długim czasom naświetlania może być doskonale widoczna na zdjęciach. Szczególnie, jeśli podczas obróbki zdecydujemy się nałożyć na siebie kilka kadrów lub wycisnąć ostatnie soki z pliku RAW.

REKLAMA

Tak naprawdę wszystko zależy od szczęścia. Trzeba trafić w dobry moment i w dobrą pogodę. Ten ostatni warunek może być dziś szczególnie problematyczny, ale mam nadzieję, że zachmurzenie do wieczora przejdzie. Jeśli chodzi o parametry, jakie należy ustawić w aparacie, poświeciłem im osobny wpis, do którego zapraszam.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA