REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. RTV

Wirtualna Polska będzie miała swój własny kanał telewizyjny. Nie program, a cały kanał WP1

To pierwszy taki przypadek w historii. Grupa Wirtualna Polska otrzymała koncesję na utworzenie kanału telewizyjnego. Tak, to nie pomyłka - mowa o całym, pełnym kanale, a nie programie telewizyjnym. WP1 będzie dostępny za darmo, w naziemnej telewizji cyfrowej.

Gdzie obejrzeć mecze Euro 2016 za darmo?
REKLAMA
REKLAMA

Internet wielokrotnie romansował telewizją, ale jeszcze nigdy na taką skalę. Wirtualna Polska wychodzi przed szereg i zamierza wypłynąć na jeszcze szersze wody. Według badań Megapanelu portale i serwisy należące do Grupy Wirtualna Polska odwiedza miesięcznie nieco ponad 18 milionów internautów. Tym samym WP wyprzedza Grupę Onet - RASP. O włos, ale jednak. WP nie osiada jednak na laurach.

WP1 będzie kanałem dostępnym w naziemnej telewizji cyfrowej

WP1 będzie nadawany w naziemnej telewizji cyfrowej, a konkretnie w MUX 8, czyli czwartym ogólnopolskim multipleksie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w końcu zadecydowała komu przyzna koncesję na kanały telewizyjne.

Taką koncesję otrzymała spółka WP1 Sp. z o.o., która podlega bezpośrednio pod Grupę Wirtualna Polska. Nowy kanał WP1 będzie skupiał się - jakże by inaczej! - na technologiach internetowych. Te będą jednak tylko tłem w szerszej rozmowie na tematy ogólne. WP1 będzie miał charakter uniwersalny i będzie poruszał tematy związane z gospodarką, kulturą i rozwojem społeczeństwa w dobie rozkwitu nowych technologii.

Mamy tu znaleźć publicystykę, dokument, programy rozrywkowe, informacyjne i edukacyjne. Nadawca zamierza też wprowadzić element interakcji z widzem, bazujący na technologiach internetowych i mobilnych.

„Ubieganie się przez WP1 o koncesję na uniwersalny program telewizyjny obecny na MUX 8 wpisuje się w strategię grupy kapitałowej Wirtualna Polska, której istotnym elementem jest aktywny rozwój obszaru wideo” - takie stanowisko podała spółka WP jeszcze przed rozstrzygnięciem nadawców w MUX 8. Wygląda na to, że się udało.

Kwota jaką musi zapłacić Grupa WP za dziesięcioletnią koncesję wynosi ok. 12,9 mln zł.

Wraz z kanałem WP1 poznaliśmy jeszcze trzy nowe kanały, które dołączą do ogólnopolskiej naziemnej telewizji cyfrowej

Koncesję na nadawanie otrzymała też TV Spectrum Sp. z o.o. (spółka ZPR Media), która pokaże kanał TV#, zawierający głównie filmy fabularne. Kolejnym kanałem będzie Zoom TV, tworzony przez Cable Television Network & Partners (spółka PIKE). Będzie on zawierał głównie audycje informacyjne i publicystykę. Ostatnim kanałem będzie Kiwi TV, należący do Green Content Sp. z o.o. (spółki zależnej Agory). Znajdziemy tu dokumenty, audycje edukacyjne programy poradnikowe.

Multipleks MUX 8 obejmie też kanały Telewizji Polskiej, które zostały zagwarantowane już rok temu dla TVP. Będą to trzy kanały w jakości SD, lub jeden HD i jeden SD.

REKLAMA

Wszystkie kanały nowego multipleksu, w tym WP1, będą dostępne bezpłatnie, oczywiście nie wliczając obowiązkowego abonamentu dla każdego posiadacza telewizora. Nowe kanały zaczną być nadawane po zawarciu umowy z firmą Emitel, operatorem technicznym multipleksu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA