REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ty też możesz mieć inteligentny dom. Nest 3 w końcu jest na wyciągnięcie ręki

Trzecia wersja termostatu Nest, czyli światowego hitu branży inteligentnego budownictwa, po raz pierwszy zawitała do Europy. To świetna wiadomość dla osób, które chcą sprawić, by ich dom był nieco bardziej smart.

18.11.2015
9:43
Nest 3 w końcu znalazł się w zasięgu ręki
REKLAMA
REKLAMA

Nest to inteligentny termostat, dzięki któremu można z łatwością sterować temperaturą w domu. Urządzenie jest bardzo zaawansowane, ale przy tym banalne w obsłudze. Temperaturą w domu można sterować obracając pokrętło Nesta, bądź z poziomu aplikacji mobilnej. Nest jest bowiem połączony z domową siecią Wi-Fi. Z kolei samo urządzenie ma duży, kolorowy wyświetlacz, który teraz zajmuje niemal cały front Nesta 3.

Co więcej, Nest uczy się cyklu życia domowników i po pewnym czasie sam zaczyna inteligentnie dobierać temperaturę do ich oczekiwań

Jeśli lubisz mieć nocą kilka stopni mniej w domu, Nest to zapamięta i sam obniży temperaturę w nocy. Z kolei jeśli w danych godzinach nikogo nie ma w domu, Nest po prostu wyłączy ogrzewanie. W połączeniu z innymi systemami Nesta można nawet zaprogramować system tak, by obserwował drzwi i wyłączał ogrzewanie dokładnie w momencie, gdy wyjdziemy z domu.

System można także połączyć z kamerami Nest i z czujnikami dwutlenku węgla tej firmy. Dzięki temu można zrobić prostą instalację przeciwpożarową i monitorującą. Wszystkie sprzęty Nest stawiają na prostotę obsługi oraz na kompatybilność z urządzeniami mobilnymi.

Co więcej, nowy termostat Nest jest w stanie porozumieć się z systemami smart-home innych firm, które właśnie przecierają szlaki na rynku inteligentnego budownictwa. Nesta można dołączyć do kilku wiodących platform, dzięki czemu będzie możliwa komunikacja między termostatem a domowymi sprzętami.

nest-3

Firmę Nest kupiło na początku 2014 roku Google, ale po ostatnich restrukturyzacjach Nest został wydzielony z Google i trafił pod skrzydła firmy-matki Alphabet.

Bonusy dla Europejczyków

Nest 3 po raz pierwszy zawitał do Europy. Dotychczas podłączenie Nesta 3 do instalacji grzewczej stosowanej na starym kontynencie było dość skomplikowane, bowiem Nest był projektowany do bardziej skomplikowanych pieców montowanych w Ameryce. Teraz wszystko będzie działać po wyjęciu z pudełka. Najprostsza sytuacja to taka, w której już mamy zamontowany w domu termostat. Wystarczy wówczas odłączyć stary sterownik i podłączyć w to miejsce Nesta.

nest-3-2

Dla większości klientów instalacja urządzenia nie będzie więc niczym skomplikowanym. Większy problem (ale i większa zabawa!) zaczyna się w momencie, gdy dysponujemy rozdzielnią ogrzewania i chcemy wprowadzić w domu kilka stref grzewczych, np. inną dla każdego pomieszczenia. Z Nestem jest to jak najbardziej możliwe. W razie problemów wystarczy napisać do firmy Nest i podać modele pieców i innych urządzeń w domowej instalacji, a dostaniemy spersonalizowane instrukcje montażu.

Nest trzeciej generacji, sprzedawany w Europie, jest także urządzeniem bardziej zaawansowanym od swojego amerykańskiego odpowiednika. Potrafi bowiem sterować także instalacją podgrzewania wody w sytuacji, gdy nie jest ona zintegrowana z głównym piecem. Innymi słowy, Nest obsłuży także bojlery. Jeśli chcemy, system podłączymy też do klimatyzacji, dzięki czemu możemy uzyskać pełną kontrolę nad temperaturą w domu.

REKLAMA

Nest będzie sprzedawany w Europie w cenie 249 euro

Niestety nie trafi on do dystrybucji w Polsce, natomiast obsłuży polskie domy, podobnie jak domy w 189 innych państwach. W Europie Nesta początkowo możemy kupić we Francji, Belgii, Irlandii i Holandii. To i tak duże ułatwienie, bowiem dotychczas urządzenie trzeba było sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych lub z Kanady.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA