Sprzęt  / News

Oto i on! Huawei Mate 8, czyli pierwszy smartfon z najlepszym procesorem na rynku

Huawei zaprezentował właśnie swój najnowszy phablet Mate 8. Ten 6-calowy sprzęt pod względem wyglądu i przemyślanej specyfikacji nawiązuje do zeszłorocznego modelu Huawei Mate 7, który został bardzo ciepło przyjęty przez klientów i dziennikarzy.

Urządzenie to powinno cechować się bardzo wysoką jakością wykonania. Jego obudowa została bowiem wykonana w całości z aluminium. Mate 8 będzie dostępny w czterech wersjach kolorystycznych - srebrnej, czarnej, złotej i brązowej. Na tylnej stronie smartfonu oprócz aparatu i logo chińskiej firmy można zobaczyć skaner linii papilarnych.

Od strony technicznej Huawei Mate 8 prezentuje się bardzo dobrze.

Wszystko dlatego, że smartfon jest napędzany przez najnowszy procesor Kirin 950. Model ten charakteryzuje się o 40% większą wydajnością i o 60% większą wydajnością energetyczną niż poprzednie modele. Jest to między innymi zasługa wykonania go w 16-nanometrowym procesie technologicznym FinFET.

Zabieg ten ma przełożyć się na dodatkowe 10 godzin normalnego użytkowania urządzenia. Warto przypomnieć, że Huawei podawał, że parametr ten dotyczy sprzętu wyposażonego w akumulator o pojemności 3500 mAh. Mamy więc powody, by podejrzewać, że właśnie takie ogniwa zastosowano w Huawei Mate 8. Wydaje się to logiczna informacja, także biorąc pod uwagę rozmiar Mate 8.

huawei-mate-8-press-1

Procesor Kirin 950 ma osiem rdzeni w konfiguracji big.LITTLE. Oznacza to, że połowa z nich to wydajne jednostki Cortex-A72 o częstotliwości pracy równej 2,53 GHz, zaś następne cztery rdzenie to energooszczędne modele Cortex-A53 o częstotliwości pracy równej 1,8 GHz.

Za wydajność graficzną odpowiada układ ARM Mali T880MP4, który jest dwukrotnie lepszy niż Mali T628MP4 stosowane w tegorocznym modelu Kirin 930. Inne części procesora to modem LTE kategorii 6. Znalazł się też tu koprocesor i5, który odpowiada za monitorowanie funkcji zdrowotnych. Składa się on z barometru, żyroskopu, magnetometru i akcelerometru.

Specyfikacja ta przekłada się na świetne wyniki w teście GFXBench.

Układ ten zdobył 1710 punktów w teście jednowątkowym oraz 6245 w wielowątkowym, co stawia go na pozycji najlepszego procesora mobilnego obecnie dostępnego na rynku, wydajniejszego nawet niż Exynos 7420 znany z Samsunga Galaxy S6. Huawei bardzo mocno postarał się, by przegonić południowokoreańską konkurencję i udało mu się to zrobić. Huawei Mate 8 powinien się cechować również bardzo dobrą wydajnością w grach.

Wszystko dlatego, że oprócz szybkich podzespołów ma 6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Co prawda w 5,5-calowych urządzeniach obecnie stosowane są bardziej szczegółowe ekrany, jednak robi się to przede wszystkim z myślą o wirtualnej rzeczywistości. Huawei zdaje sobie sprawę, że 6-calowe urządzenia nie będą wykorzystywane w takich zastosowaniach, więc zdecydował się na użycie wyświetlacza, który jest tańszy i teoretycznie mniej szczegółowy. W praktyce jednak nie odbiega od rozwiązań konkurencji.

Sprzęt działa pod kontrolą systemu Android 6.0 Marshmallow wzbogaconego o nakładkę EMUI 4.0. Więcej informacji na temat Huawei Mate 8 otrzymamy podczas targów CES 2016 w Las Vegas. Tam bowiem urządzenie to ma być oficjalnie zaprezentowane, a wszystkie dotyczące go informacje ujawnione. Sprzęt ten powinien trafić do sprzedaży w Chinach w pierwszym kwartale 2016 roku. Obecnie nie wiadomo, czy szybko trafi poza Państwo Środka, ale można się spodziewać, że zapewne tak się stanie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst