REKLAMA

Mapy Google właśnie stały się prawdziwą nawigacją samochodową offline

Google realizuje swoją obietnicę i robi ze swoich map wreszcie pełnoprawną nawigację. Czemu dopiero po tylu latach wprowadzona zostaje funkcja pracy offline pozostaje dla mnie tajemnicą, ale użytkownicy mogą się cieszyć, że wreszcie z Google Maps będzie można korzystać też bez połączenia z internetem.

10.11.2015 14.48
Google Maps na iOS z obsługą aplikacji Uber
REKLAMA
REKLAMA

Google Maps to jedna z najbardziej użytecznych usług firmy z Mountain View. Na smartfonach można skorzystać z dziesiątek aplikacji z mapami i podobnej ilości najróżniejszych nawigacji samochodowych, ale usługa Google’a jest obecna od tylu lat, że mało który konkurent ma do zaoferowania coś więcej.

Korzystanie z Google Maps w roli nawigacji samochodowej nie było do tej pory jednak najwygodniejsze.

Wszystko za sprawą wymagania stałego połączenia z internetem. Owszem, do pamięci telefonu można było do tej pory zachować wybrany fragment mapy, a program nie wyłączał się po zgubieniu zasięgu, ale wyznaczanie nowej trasy i wyszukiwanie miejsc odbywało się tylko w trybie online.

google-maps-offline-1

Przed wakacjami na konferencji Google I/O firma zapowiedziała, że w przyszłości wyszukiwanie nowych miejsc będzie mogło odbywać się offline. Nowy tryb pracy Google Maps bez połączenia z internetem teraz, po kilku miesiącach od zapowiedzi, trafi wreszcie do użytkowników.

Najpierw tryb offline trafi do Google Maps w sklepie Play.

Do pamięci urządzenia będą zapisywane już nie tylko fragmenty map, ale też informacje na temat znajdujących się na danym obszarze punktów usługowych - nazwy, oceny, adresy i telefony, ale bez zdjęć.

W trybie offline trasa będzie wyznaczana nie na bazie aktualnych danych o ruchu - bo te oczywiście nie będą dostępne - ale Google będzie przechowywać lokalnie uśrednione dane statystyczne i na ich bazie wyliczy trasę.

Jak na razie w trybie offline dostępna jest nawigacja samochodowa.

google-maps-offline-2

Nawigacja piesza i z użyciem komunikacji miejskiej nadal wymaga trybu online, ale docelowo też będzie można korzystać z niej bez połączenia z siecią.

Użytkownicy Androida będą mogli z nowej funkcji skorzystać już dzisiaj. Posiadacze sprzętów z iOS zmuszeni są uzbroić się w cierpliwość, ale aktualizacja ma pojawić się już niedługo.

REKLAMA

Ciekaw jestem, na ile za zmiany w Google Maps możemy podziękować Nokii, która po rozwodzie z Microsoftem wydała na Androida aplikację Here.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA