REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /
  5. Foto

Jak piękna katastrofa, czyli eksplozja rakiety Antares na zdjęciach NASA

NASA udostępniła wszystkim zainteresowanym serię niezwykłych zdjęć przedstawiających katastrofę rakiety Antares, która miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Po raz pierwszy możemy zobaczyć wybuch rakiety w wysokiej jakości. Zdjęcia, choć przedstawiają ogromne fiasko, są wprost niesamowite.

06.11.2015
18:52
Eksplozja rakiety Antares na zdjęciach NASA
REKLAMA
REKLAMA

Na zdjęciach opublikowanych przez NASA możemy zobaczyć eksplozję rakiety Antares, która wybuchła kilka sekund po starcie, 28 października 2014 roku. Była to rakieta nośna stworzona przez firmę Orbital Sciences Corporation. Rakieta została zaprojektowana do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną bezzałogowego, zaopatrzeniowego statku kosmicznego Cygnus. Tym razem wynosiła nową porcję zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, lecz misja skończyła się niepowodzeniem. Rakieta spłonęła w potężnej eksplozji tuż po starcie.

Do trzech razy sztuka

nasa-4

Była to trzecia dostawa towarów na Międzynarodową Stację Kosmiczną przeprowadzana przez Orbital Sciences Corporation. Poprzednie dwie zakończyły się sukcesem. W katastrofie nikt nie ucierpiał, bowiem misja była całkowicie bezzałogowa. Czwarta misja została zaplanowana na 3 grudnia bieżącego roku.

Obecnie, po zaprzestaniu programu załogowych promów kosmicznych, dostawy ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną przejęły dwie firmy: wspomniana OSC oraz Space X należąca do Elona Muska. Niestety nie tylko OSC ma na koncie nieudane starty. Firma Elona Muska 28 czerwca bieżącego roku również straciła ładunek transportowany na Międzynarodową Stację Kosmiczną po wybuchu rakiety Falcon 9.

Teraz możesz zobaczyć zdjęcia wysokiej jakości z nieudanego startu rakiety Antares

nasa-3

NASA za pośrednictwem Flickra udostępniła serię 84 zdjęć z pechowego startu rakiety. Dotychczas nieudany start można było zobaczyć tylko na nagraniach w dość słabej jakości, bądź na amatorskich zdjęciach wykonanych z dużej odległości. Nowa galeria NASA pokazuje eksplozję z najbliższej możliwej perspektywy.

Choć wybuch rakiety to kluczowy moment całego dnia, jest to tylko część galerii na Flickrze. NASA udostępniła też zdjęcia przedstawiające transport rakiety, przygotowania do startu, jak również kadry wykonane po katastrofie: konferencję prasową NASA i miejsce startu rakiety widziane następnego dnia po wybuchu.

REKLAMA

Fotografie zostały wykonane Canonem 5D mk II i 5D mk III, jak i kilkoma topowymi modelami Nikona: D4, D3s, D3 i D800. Zdjęcia na Flickrze można oglądać w oryginalnych, wysokich rozdzielczościach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA