REKLAMA

Co dalej z aparatami Samsung NX? Samsung nam odpowiada: Jesteśmy tam, gdzie są klienci, a ci coraz chętniej wybierają smartfony

Samsung wycofuje z Europy swój flagowy aparat NX1, a coraz częściej powracają plotki o tym, że to już definitywny koniec bezlusterkowców Samsunga. Co dalej z systemem NX? Czy Samsung skupi się wyłącznie na aparatach w smartfonach? Zapytaliśmy o to przedstawicieli Samsung Polska.

14.11.2015 12.32
Co dalej z aparatami Samsung NX?
REKLAMA
REKLAMA

Od dłuższego czasu pojawiają się plotki o tym, że Samsung zamierza zrezygnować z produkcji aparatów systemowych serii NX. Bezlusterkowce Samsung NX swego czasu dość mocno namieszały na rynku aparatów bez luster. Samsung zaproponował ciekawe, zaawansowane technologicznie aparaty, które zostały wycenione w bardzo rozsądny sposób.

W pewnym momencie Samsung NX300 był najbardziej optymalnym wyborem na całym rynku niewielkich aparatów z wymienną optyką. Do tego dochodziła też dobrze zbalansowana i naprawdę bogata oferta obiektywów. Pokażcie mi drugi system bezlusterkowy, który oferuje klientom jasny i ostry, systemowy obiektyw portretowy klasy 85mm f/1.4.

samsung-nx300m

Fotograficzne serwisy plotkarskie od dłuższego czasu zapowiadają koniec systemu Samsung NX. Osłabienie formy widać nawet na polskim podwórku. Sprzęt foto od Samsunga zniknął z wielu sklepów, a coraz trudniej go kupić nawet w Internecie. Po atrakcyjnych wyprzedażach, cały dział sprzętu fotograficznego zniknął także z oficjalnego sklepu Samsung Polska.

Dotychczas wszystkie pesymistyczne komentarze opierały się raczej na domysłach i próbie analizy rynku i działań Samsunga. Teraz pojawiły się jednak pierwsze konkrety. Samsung zakończył produkcję i sprzedaż aparatu NX1 w Europie, a także w Hongkongu i Australii. To najwyższy, flagowy korpus wśród aparatów NX. Na nowo zaczęły pojawiać się doniesienia, że to dopiero początek końca całej półki aparatów NX.

Aby wyjaśnić tę sprawę skontaktowałem się z Rzecznikiem Prasowym Samsunga, Olafem Krynickim oraz z Jerzym Łabudą, odpowiedzialnym m.in. za kontakt z mediami w sprawie działu foto.

Jerzy Łabuda przede wszystkim zapewnił, że wszyscy użytkownicy sprzętu fotograficznego Samsung (nie tylko NX) mają zapewnione wsparcie techniczne oraz serwis, niezależnie od jakichkolwiek przyszłych decyzji.

Jerzy dodał, że sprzęt fotograficzny Samsunga serii NX nadal jest dostępny w Polsce, choć nie tak szeroko, jak kiedyś. Sam model NX1 był dystrybuowany w Polsce tylko w kanałach profesjonalnych i B2B (Business to Business). „To sprzęt bardzo zaawansowany, raczej zbyt zaawansowany dla przeciętnego Kowalskiego” - dodał Jerzy Łabuda.

samsung-nx1

W takim razie co z przyszłością bezlusterkowców NX oraz całego działu dedykowanych aparatów Samsunga? Tutaj odpowiedź jest bardzo niejednoznaczna.

Na razie nikt w Samsungu oficjalnie nie mówi o całkowitym wycofaniu się z produkcji aparatów NX, ale wypowiedzi przedstawicieli firmy nie są optymistyczne. Każdy może wyciągnąć z nich własne wnioski.

REKLAMA

Rynek foto boryka się z problemami sprzedażowymi, bo klienci faktycznie coraz częściej wybierają smartfony. W ostatnim roku jakość zdjęć w topowych urządzeniach mobilnych poszła mocno do przodu, zwłaszcza w obozie Androida.

Byłoby jednak dużą stratą, gdyby rynek foto opuścił znany gracz, któremu swego czasu udało się zrobić duże zamieszanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA