REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Kilka miesięcy oczekiwania się opłaciło - Stephen Hawking odpowiedział na pytania internautów. Oto najciekawsze w nich

W lipcu 2015 roku dzięki współpracy portalu społecznościowego Reddit, redakcji Wired oraz Nokii zorganizowano sesję AMA (Ask Me Anything - zapytaj mnie o wszystko) z profesorem Stephenem Hawkingiem.

12.10.2015
17:10
Kilka miesięcy oczekiwania się opłaciło – Stephen Hawking odpowiedział na pytania internautów. Oto najciekawsze w nich
REKLAMA
REKLAMA

Różniła się ona jednak od typowych sesji AMA - w tym przepadku podzielono ją na dwie części. W pierwszej części jedynie zbierano pytania, następnie zorganizowano je odpowiednio i przekazano fizykowi do odpowiedzi. Ze względu na ograniczenia fizyczne, jakim podlega naukowiec, na odpowiedzi musieliśmy trochę poczekać. Dopiero kilka dni temu moderatorzy Reddita zaczęli wklejać odpowiedzi do odpowiedniego wątku na podstronie poświęconej nauce w Reddit (/science).

Nie powinniśmy sie dziwić takiej przerwie - profesor Hawking w czasie tych kilku miesięczy bynajmniej się nie lenił. Słyszeliśmy o nim między innymi w kontekście inwestowania w poszukiwania obcych cywilizacji.

ama_haw

W wątku pozostawiono oryginalne pytania, doklejono jednak w nich odpowiedzi Stephena Hawkinga. Tym sposobem możemy widzieć pytania, odpowiedź, i całą wywiązującą się dyskusję w odpowiednim kontekście. Należy pamiętać, że dzięki moderacji uniknięto powtarzających się tematów oraz bezsensownego trollingu.

Niebezpieczeństwa związane z AI

Stephen Hawking zapytany został przez jednego z uczestników AMA (jak wynika z kontekstu, nauczyciela), czy faktycznie dobrze robi, próbując obracać dyskusje na temat "zbuntowanej sztucznej inteligencji" w żart. Nazwał to "dyskusją o terminatorze", ale jak donoszą media, fizyk w rzeczywistości obawia się niebezpieczeństw w tym związanych.

Stephen Hawking w odpowiedzi wyjaśnił, że media źle zinterpretowały jego słowa.

Prawdziwe ryzyko wynika nie ze złośliwości AI, a z jej nadmiernej kompetencji. Superinteligencja AI może być wyjątkowo dobra w osiąganiu swoich celów, a jeżeli jej cele nie będę zbieżne z naszymi, to jesteśmy w tarapatach. Dlatego należy wpajać studentom nie tylko najlepsze metody tworzenia sztucznej inteligencji, ale i fakt, że musimy zapewnić sobie jej właściwe działanie dla dobra ludzkości.

Kolejne pytania również dotyczyły tego zagadnienia. Na przykład jeden z użytkowników portalu Reddit zapytał, czy zagrożenie jest realne, skoro możemy zakładać, że AI nie może przekroczyć poziomu inteligencji swojego twórcy.

Hawking odpowiedział, że założenie jest niepoprawne - jesteśmy inteligentniejsi od naszych zwierzęcych przodków, a Einstein był inteligentniejszy od swoich rodziców. Jeśli AI wpadnie na to, jak tworzyć inteligentniejsze od siebie jednostki, możemy doznać "eksplozji inteligencji" i otrzymać maszyny o taki rząd wielkości inteligentniejsze od ludzi, o jaki my jesteśmy inteligentniejsi od ślimaków.

Dodatkowo, według Hawkinga, powinniśmy skupić się na zaprojektowaniu sztucznej inteligencji, a nie na jej wyewoluowaniu lub wyhodowaniu. W przypadku sztucznej ewolucji, istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że próbując zwiększyć szanse realizacji swoich celów, AI się usamodzielni. W przypadku zaprojektowanej AI, mamy większą szansę na utrzymanie nad nią kontroli.

Technologiczne wykluczenie

Kolejne ciekawe pytanie dotyczyło spraw społecznych. Użytkownik serwisu Reddit zapytał o "technologiczne bezrobocie", czyli brak miejsc do pracy spowodowany tym, że pracowników zastępują maszyny.

Odpowiedź Hawkinga brzmiała:

Gdy maszyny będą produkowały wszystko czego potrzebujemy, wynik będzie zależał od dystrybucji dóbr. Być może wszyscy będziemy odpoczywać w luksusie - jeśli pożytek z pracy maszyn będzie współdzielony, a może większość ludzi skończy w biedzie - jeśli właściciele maszyn będą lobbować przeciwko redystrybucji bogactwa. Na razie wszystko wskazuje na drugie rozwiązanie, a postęp techniczny powoduje zwiększanie się ekonomicznej nierówności.

Pytania osobiste

Niektórzy z redditowych rozmówców postanowili odpocząć trochę od tematyki naukowej i zadać profesorowi kilka osobistych pytań. Na te pytania Hawking również odpowiedział, dzięki czemu możemy się dowiedzieć czegoś o jego prywatnych gustach.

Jaka jest pana ulubiona piosenka i dlaczego?

Have I Told You Lately Roda Stewarda (profesor nie odpowiedział dlaczego, ale czy na to pytanie ktokolwiek jest w stanie odpowiedzieć w kontekście ulubionych piosenek?)

Jaki jest pana ulubiony film i dlaczego?

Jules i Jim z 1962 roku

Jaka jest ostatnia rzecz, którą pan oglądał przez Internet i która pana rozśmieszyła?

Serial Teoria wielkiego podrywu czyli The Big Bang Theory

Profesorze Hawking, w 1995 roku byłem z rodzicami w wypożyczalni wideo w Cambridge. Na telewizorze leciał Świat Wayne'a 2. Pańska opiekunka wprowadziła pana wózek do wypożyczalni i przez 5 minut oglądaliśmy razem ten film. Mój ojciec uparł się żeby go wypożyczyć - skoro jest dobry dla Pana, musi być dobry i dla nas - argumentował.

Chciałem więc spytać, czy pamięta pan Świat Wayne'a 2?

REKLAMA

Odpowiedź Hawkinga: NIE

* Źródło: Reddit; Fotografia główna pochodzi z NASA i należy do domeny publicznej.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA