Bezpieczeństwo  / Artykuł

Zatrzymano przestępców, którzy ukradli 2 mln zł. Wśród nich najbardziej poszukiwany polski haker

Polska policja ma powody do dumy i radości - w ręce funkcjonariuszy wpadła grupa cyberprzestępców, którzy stali za kradzieżami łącznie 2 mln zł z kont instytucji samorządowych oraz odpowiadali za niedawne, głośne włamanie do Plus Banku, które było połączone z wyciekiem danych klientów. Policja zatrzymała m.in. Polsilvera - określanego mianem najbardziej poszukiwanego polskiego cyberprzestępcy.

Wielu polskich cyberprzestępców przez długi czas pozostaje lub pozostawało poza zasięgiem policji. Pozostawali oni aktywni, szydzili z nieudolności policji i stale okradali konta bankowe, infekowali komputery i wyprowadzali na konta słupy spore ilości pieniędzy. Niektórzy z nich nie unikali kontaktu z redakcjami serwisów internetowych poświęconych bezpieczeństwie w Sieci oraz pozostawali aktywni na popularnych wśród przestępców forach.

Teraz domek z kart, który zbudowała sobie grupa cyberprzestępców skupionych wokół forum internetowego ToRepublic (dostępnego w sieci Tor), zaczyna się rozpadać - 3 z 5 administratorów zostało już zatrzymanych i będą odpowiadać za swoje czyny.

Administratorzy ToRepublic zatrzymani

Kilka dni temu serwis Zaufana Trzecia Strona poinformował o zatrzymaniu przez policję grupy przestępców, którzy okradali konta bankowe polskich instytucji samorządowych. Według podanych przez ZTS informacji 2 z 5 administratorów trafiło w ręce policji, po tym jak ukradli z kont bankowych ponad 2 mln zł.

Cyberprzestępcy na celownik brali komputery instytucji samorządowych i forsowali zabezpieczenia lub wykorzystywali fakt, że ich nie było. Infekowali komputery złośliwym oprogramowaniem, które podmieniało konta bankowe w przelewach wychodzących z urzędów.

Pieniądze wędrowały na konta słupy - zakładane często na osoby bezdomne, a następnie powielane dzięki możliwości założenia kolejnego rachunku bankowego przez Internet. Stworzenie nowego konta potwierdza się w takim przypadku przelewem z innego rachunku bankowego. Dzięki temu przestępcy z jednego konta założonego na np. przypadkową bezdomną osobę (która zapewne dostawała za to drobne wynagrodzenie) mogli utworzyć dziesiątki kolejnych kont.

W ten sposób z rachunków bankowych Urzędu Gminy Błażowa (256 tys. zł) , Belsk Duży (79 tys. zł), Gidle (217 tys. zł), Rząśnia (495 tys. zł) oraz Urzędu Miasta Jaworzo (965 tys. zł) wyprowadzono ponad 2 mln zł.

Skradzione pieniądze trafiały najpierw na konta słupy, a później zamieniane były na wirtualną walutę BTC na giełdach bitcoinów.

ZTS powołując się na dane z Prokuratury Okręgowej w Katowicach informuje, że po kradzieży pieniędzy z Urzędu Miasta Jaworzno policja zidentyfikowała i zatrzymała osoby odpowiedzialne za włamanie i wyprowadzenie środków z konta miasta. Zatrzymano również kilka osób bezdomnych oraz informatyków z okolic Warszawy.

Już wtedy Zaufana Trzecia Strona informowała, że wśród zatrzymanych są prawdopodobnie dwaj administratorzy forum ToRepublic.

W lutym 2015 r. policja miała zatrzymać Artura P. (25 l.) aka The Venom oraz Łukasza W. (21 l) aka Kyber, którzy byli aktywni na forum ToRepublic. The Venom i Kyber przyznali się do zarzutów i zostali zatrzymani na pół roku. Aktualnie odpowiadają z wolnej stopy, ale podlegają dozorowi policyjnemu, nałożono na nich również poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.

Wpada Polsilver - człowiek nr 1

Dzisiaj TVN24 poinformował, że policja zatrzymała Tomasza G. (33 l.) znanego również jako Polsilver. Był on nie tylko jednym z administratorów forum ToRepublic, ale również osobą powiązaną z atakiem hackerskim na Plus Bank. Polsilver stał również za wyciekiem danych klientów tego banku, do którego doszło kilka miesięcy temu.

Zarzuty postawione cyberprzestępcy są ściśle związane z włamaniem do systemów informatycznych Plus Banku. Wykradzione w ten sposób dane klientów posłużyły później Polsilverowi jako karta przetargowa - cyberprzestępca szantażował nimi bank. Jednak Plus Bank nie zdecydował się zapłacić przestępcy za milczenie i tym samym wystawił na szwank własne imię oraz przyłożył rękę do wycieku danych osobowych swoich klientów.

Policja na chwilę obecną nie chce mówić o szczegółach dotyczących włamania do Plus Banku. Niebezpiecznik powołujacy się na własne źródła poinformował, że nad zatrzymaniem Polsilvera pracowało Centralne Biuro Śledcze i to funkcjonariusze CBŚ-u w znaczący sposób przyczynili się do tego głośnego zatrzymania najbardziej poszukiwanego cyberprzestępcy w Polsce.

Polsilver jest trzecim z pięciu administratorów forum ToRepublic, który trafił w ręce policji. Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst