Gry  / News

Tej obniżki cen PlayStation 4 raczej nie odczują Polacy. Możemy jednak liczyć na inną niespodziankę

Czekacie z kupnem PlayStation 4 na obniżkę cen? Niepotrzebnie. Wysoki kurs euro może sprawić, że cena Playstation 4 w naszym kraju nie ulegnie zauważalnej zmianie.

Od jutra Amerykanie będą mogli kupić najnowszą konsolę Sony za 349,99 dol., czyli o 50 dol. mniej niż do tej pory. Dotyczy to wszystkich wersji konsoli. I tak za konsolę z grą Star Wars Battlefront lub Uncharted: The Nathan Drake Collection trzeba będzie zapłacić 349,99 dol. Za limitowaną wersję konsoli z grą Star Wars Battlefront lub Disney Infinity 3.0 trzeba będzie zapłacić 399 dol. Z kolei limitowana wersja konsoli z grą Call of Duty: Black Ops III i dyskiem o pojemności 1 TB będzie kosztować 429,99 dol.

Ze względu na duży spadek wartości euro względem dolara nie jestem w stu procentach pewien tego, że europejska cena Playstation 4 spadnie. Można jednak spodziewać się, że Sony zdecyduje się na zaatakowanie rynku w okresie świątecznym i zdecyduje się na obniżenie cen swojej konsoli nawet, jeśli miałaby na niej nie zarabiać. Nie powinien to jednak być duży problem.

W końcu Sony zarabia dużo na grach, a w przypadku poprzednich generacji konsol niemal wszystkie obecne na rynku firmy (poza Nintendo) dokładały do sprzedaży swoich sprzętów tylko po to, żeby zdobyć jak największe udziały w rynku i następnie zarabiać na grach. Dopiero w tej generacji konsol Sony i Microsoft przestały tracić na sprzedaży swoich urządzeń.

Jednak nawet jeśli Playstation 4 w Europie potanieje, prawdopodobnie polska cena konsoli się nie zmieni.

Wynika to z dużego spadku wartości złotego względem innych walut. Obecnie Playstation 4 można kupić za niecałe 1500 zł. Okazuje się, że według aktualnego kursu euro obniżka ceny konsoli z 399,99 do 349,99 euro poskutkuje ustaleniem jej oficjalnej ceny na poziomie oscylującym w granicach 1499 zł. Patrząc na zestawy oferowane przez Sony w USA można spodziewać się jedynie, że nawet do najtańszej wersji konsoli będzie dodawany jeden tytuł klasy AAA.

Oznacza to, że jedyna promocja, jakiej możemy się spodziewać, to obniżenie przez sprzedawców cen “gołych” konsol w celu szybkiej wyprzedaży ich oraz otrzymanie w zestawie z konsolą bezpłatnej gry. Jednak w dłuższej perspektywie PlayStation 4 nadal będzie kosztować tyle, co do tej pory, a ewentualne zmiany w cenach konsoli będą zależne głównie od kursu europejskiej waluty.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst