Sprzęt  / Artykuł

Surface Pro 4 nie będzie miał łatwego życia na rynku. I to nie przez iPada Pro

132 interakcji
dołącz do dyskusji

Surface Pro 3 od Microsoftu może nie okazał się porażającym hitem sprzedażowym, ale sprzedał się nieźle, a przede wszystkim - był naprawdę udanym urządzeniem. Ukazał się jednak w relatywnej próżni, jeśli chodzi o konkurencję. Niewiele było wtedy hybryd tej klasy na rynku. Ta sytuacja wyraźnie się zmieniła, więc jeśli 6 października faktycznie zadebiutuje Surface Pro 4, nie będzie on miał łatwego życia.

W ciągu zaledwie ostatnich 30 dni zobaczyliśmy produkty od dwóch głównych konkurentów Microsoftu, które de facto celują w podobny przekrój klienta jak Microsoft ze swoją linią Surface. iPad Pro szczególnie wydaje się tu być wręcz bezczelnym podebraniem rywalowi koncepcji na urządzenie z dotykowym ekranem, ale nastawione na produktywność, choć Pixel C od Google’a również ma sporo do zaoferowania, pomimo braku stylusa.

Okazuje się jednak, że największy rywal dla przyszłego Surface’a Pro 4 może wyrosnąć mu wewnątrz tego samego ekosystemu.

Jak donosi niemiecki serwis WinFuture, już niebawem swoją alternatywę dla hybrydy Microsoftu zaprezentuje Dell. A patrząc na to, jak ceniona przez użytkowników jest ich linia XPS, nowy XPS 12 Tablet może okazać się hitem.

Dell-XPS-12-9250-1443724851-0-0.0

O samym urządzeniu wiemy na razie niewiele, ale dostatecznie dużo, żeby było czego oczekiwać. Nowy Dell ma rzekomo zastąpić poprzedniego XPS 12 (czyli laptopa z obrotowym ekranem), oferując taką samą przekątną - 12,5” oraz ekran o rozdzielczości 4K. Ekran jest oczywiście dotykowy i posiada wsparcie dla rysika.

Co do specyfikacji niestety nie wiemy nic, ale jeśli chodzi o zewnętrzny wygląd i możliwości urządzenia, to możemy oczekiwać 2 portów USB typu C oraz czytnika kart SD i złącza HDMI.

Seria laptopów XPS słynie z rewelacyjnych klawiatur, porównywalnych do tych z Thinkpadów od Lenovo. Pierwszy rzut oka na klawiaturę nowego tabletu XPS 12 pozwala mniemać, że i tym razem Dell nie zawiedzie. Klawiatura wygląda na nieco mniejszą od standardowej, ale widać tam wyraźny profil, który powinien ułatwić pisanie i spory jak na tę kategorię urządzeń gładzik.

Również mechanizm połączenia klawiatury i tabletu zdaje się być bardziej ergonomiczny niż to, co ma do zaoferowania Surface lub iPad Pro, szczególnie gdy mowa o trzymaniu urządzenia na kolanach. Wiele tutaj zależy jednak od tego, pod jakim kątem będziemy mogli odgiąć tabletową część hybrydy.

Dell-XPS-12-9250-1443724843-0-0.0

Znając produkty z serii XPS tanio nie będzie, ale otrzymamy w zamian produkt z naprawdę najwyższej półki, tak jak ma to miejsce w przypadku linii Surface od Microsoftu, czy Apple’owskich iPadów.

Nie taka znowu nisza?

Gdy Surface Pro 3 debiutował w zeszłym roku, wiele osób zastanawiało się, dla kogo w zasadzie przeznaczona jest ta hybryda, która wydawała się być stanowczo za duża jak na tablet, a za mała na pełnoprawny laptop. Tymczasem okazuje się, że Surface Pro 3 zyskał sobie spore grono miłośników, a konkurenci podchwycili pomysł, próbując zrobić to lepiej. Nawet Google chce mieć swoją hybrydę nastawioną na produktywność, co pokazał prezentując model Pixel C, może niebędący bezpośrednią konkurencją, ale trzymającym się tej samej koncepcji.

Surface Pro 4 nie będzie więc miał w chwili swojego domniemanego debiutu lekkiego życia, bo takich urządzeń z pewnością niedługo pojawi się na rynku coraz więcej. Kto jednak wie, czym zaskoczy nas Microsoft. Po bardzo udanym Pro 3 mamy pełne prawo spodziewać się genialnego urządzenia, a jeśli wierzyć niepotwierdzonym informacjom, przekonamy się o tym już za tydzień.

Co się zaś tyczy tabletu Della XPS 12, to o nim dowiemy się więcej pod koniec miesiąca, kiedy to odbywa się konferencja Dell World. Dopiero wtedy będzie można ocenić, który producent pojedzie na czele stawki w wyścigu hybryd.

Zdjęcia: WinFuture

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst