REKLAMA

Teraz w Plusie będziesz mógł dzwonić z miejsc, gdzie nie ma zasięgu. Ruszają testy WiFi Calling

Są technologie, o których często możemy poczytać jedynie w kontekście nowości lub ofert, które prezentują operatorzy w innych krajach, a które z całą pewnością przydałyby się i nam. Wśród nich bez wątpienia znajduje się WiFi Calling - świetne rozwiązanie, które może w ogromnym stopniu ułatwić korzystanie z telefonu w wielu miejscach. Od teraz, dzięki Plusowi, możemy je przetestować także na naszym podwórku. 

21.09.2015 13.24
WiFi Calling w Plusie, czyli dzwoń z miejsc bez zasięgu
REKLAMA
REKLAMA

Czym jest WiFi Calling? Mniej więcej tym, co sugeruje nazwa. Dzięki nowej propozycji Plusa możemy wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne nawet tam, gdzie nie ma w ogóle zasięgu żadnej sieci komórkowej. Czy chodzi o piwnicę, peron metra, klub czy np. ośrodek wczasowy pośrodku niczego. Wystarczy jedynie, żeby w okolicy znajdowała się sieć WiFi, a nasz telefon miał z nią połączenie.

Wszystkie połączenia telefoniczne są przy tym realizowane z wykorzystaniem naszego numeru telefonu - tego samego, który przypisano do umieszczonej w urządzeniu karty SIM.

Nie musimy więc przekazywać naszym znajomym dodatkowych danych, takich jak np. loginu do komunikatora internetowego. Jeśli znają nasz numer telefonu, a przez chwilę znajdziemy się poza zasięgiem sieci GSM, za to w zasięgu sieci WiFi, dodzwonią się do nas bez najmniejszych problemów.

Z naszej strony wygląda to zresztą tak samo - inicjacja połączenia realizowana jest w niemal dokładnie taki sam sposób, jak przy "zwykłej" rozmowie. Aplikacja WiFi Calling+ oferuje interfejs spójny z tym, co można normalnie zobaczyć w smartfonach z Androidem, a także dostęp do historii połączeń czy systemowej książki adresowej. Nie trzeba się więc niczego uczyć na nowo.

I tu znajduje się pewna różnica pomiędzy tym, co oferują operatorzy zagraniczni, a Plus.

W przypadku tych pierwszych stawia się głównie na systemowe wsparcie dla WiFi Calling po stronie telefonu i systemu operacyjnego, co wyklucza sporo klientów z możliwości użytkowania tego rozwiązania. Dzięki temu, że w Plusie możemy z niego skorzystać z pomocą programu dostępnego w Google Play, liczba potencjalnych klientów jest zdecydowanie większa. Oczywiście można założyć, że nowsze smartfony będą obsługiwane bez konieczności instalacji aplikacji, co już całkowicie zatrze granicę pomiędzy dzwonieniem przez sieć operatora, a przez WiFi.

Dodatkowo, przynajmniej w ramach programu testowego (trwającego do 21 grudnia tego roku), do którego mogą zapisać się klienci indywidualni Plusa korzystający z oferty Plus Abonament, połączenia telefoniczne wykonywane z wykorzystaniem WiFi Calling są bezpłatne. Dotyczy to połączeń wykonywanych z terenu krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu na numery komórkowe i stacjonarne w tych samych krajach. Bezpłatnie możemy odbierać także rozmowy telefoniczne na tych terenach.

Dla osób, które jeszcze nie wykorzystały urlopu, a wybierają się w tamte regiony, albo po prostu jeżdżą tam służbowo - jak znalazł.

REKLAMA

Więcej informacji na temat programu oraz formularz rejestracyjny można odnaleźć pod tym adresem. Trzeba tylko pamiętać, że nowa usługa w formie testowej dostępna jest wyłącznie dla posiadaczy smartfonów z systemem Android w wersji 4.4 lub nowszej. Plus maksymalnie dopuści też "tylko" 10 000 osób do testów, więc kto chce sprawdzić nową usługę, powinien się pospieszyć.

* Grafika: Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA