REKLAMA

Jak Microsoft Office wykorzysta nowe możliwości iPada Pro? Właśnie tak

Microsoft jest zdeterminowany by uniezależnić swoje dalsze losy od Windowsa. Choć „okienka” są nadal jednym z najistotniejszych produktów w ofercie giganta z Redmond, tak ten dba, by użytkownicy na całym świecie kochali Microsoft. Niezależnie od tego, czy używają Windowsa, czy też nie.

11.09.2015 13.57
Właśnie tak Office będzie korzystał z zalet iPada Pro
REKLAMA
REKLAMA

Choć Microsoft już od dawna skupia się na tworzeniu jak najlepszych narzędzi również na platformy iOS i OS X, tak jego pojawienie się na konferencji Apple’a było pewnym zaskoczeniem. Rolą giganta było uwiarygodnienie iPada Pro w zastosowaniach firmowych i pokazanie, że tablet ten świetnie współpracuje z pakietem Office. Podczas prezentacji zastanawiałem się czy demonstrowany Office w jakikolwiek istotny sposób wykorzystuje nową, większą powierzchnię ekranową iPada Pro. Jak się okazuje: jak najbardziej.

Office dla iOS nie tylko wykorzysta możliwości sprzętowe nowej hybrydy Apple’a, ale również zostanie uaktualniony, by lepiej współpracować z systemami iOS 9 i watchOS 2.0, które również były prezentowane podczas konferencji.

Wielozadaniowość? To oczywiste!

iOS 9, niczym Windows RT, pozwoli aplikacjom na dzielenie powierzchni ekranowej między sobą i wyświetlanie dwóch z nich na ekranie. Podobnie jak w charms z Windows RT i Windows, można też wywoływać pewne funkcje aplikacji z tła. Microsoft Office, jak nietrudno się domyślić, będzie do tego w pełni przystosowany.

slide-over

Szczególnie ma to być widoczne w kilku scenariuszach. Na przyład Outlook wykorzysta możliwość dzielenia ekranu na uruchamianie w dedykowanej aplikacji załączników z poczty. Co więcej, po otwarciu takiego załącznika i jego ewentualnej edycji, do maila zostanie automatycznie dodana jego poprawiona wersja. PowerPoint z kolei będzie mógł wyświetlać z boku notatki z OneNote’a, jakie sporządziliśmy by mieć „ściągawkę” podczas prezentacji.

outlook

Office będzie w pełni obsługiwał możliwości rysika Pencil, otworzy się też na indeksowanie treści dokumentów przez nową wyszukiwarkę z iOS 9 i będzie podpowiadał skróty klawiszowe w przypadku korzystania z opcjonalnej klawiatury dla iPada Pro (czy dowolnej innej dla dowolnego iPada).

Nie zabraknie też nowych możliwości dla aplikacji dla WatchOS, które teraz mogą wyświetlać dane na swoistych widżetach na zegarku. Outlook będzie więc wyświetlał informacje o nowej poczcie i najbliższych spotkaniach.

watch

System operacyjny? Bez znaczenia

Office 365 jest uznawany przez większość zainteresowanych za najlepszy pakiet biurowy na rynku. Truizmem jest stwierdzenie, że w nowoczesnym świecie liczą się przede wszystkim rozwiązania mobilne i chmurowe. Dlatego też Microsoft, nie tylko w przypadku Office’a, dba o wszystkich swoich klientów, nie tylko tych z Windows.

Niektóre rzeczy, co oczywiste, pozostaną możliwe wyłącznie w systemie Microsoftu. Chociażby z uwagi na to, że Microsoft ów system projektuje i gdy potrzebuje jakiegoś API czy innego elementu, to po prostu go dodaje. Na „cudzych” platformach Office i inne rozwiązania Microsoftu zawsze będą napotykały na nierozwiązywalne przez Microsoft trudności. Miło jednak widzieć, że nawet relatywnie niewielkie zmiany w platformie konkurencji powodują, że gigant z Redmond je analizuje i szuka sposobów, by je wykorzystać w jak najlepszy sposób.

REKLAMA

Żeby tylko Microsoft miał więcej usług i produktów lubianych przez inne niż przedsiębiorczo-korporacyjne środowiska…

* Grafika pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA