REKLAMA

OS X 10.11 El Capitan już jest. Warto zainstalować szczególnie na starszych komputerach

Apple udostępnił dzisiaj nowe wersje swoich systemów operacyjnych. Użytkownicy iPhone’ów i iPadów mogą pobierać iOS 9.0.2, a posiadacze komputerów Mak dostali dzisiaj wreszcie dostęp od OS X 10.11 El Capitan.

30.09.2015 19.52
OS X 10.11 El Capitan już jest. Warto zainstalować szczególnie na starszych komputerach
REKLAMA
REKLAMA

Apple udostępniło już drugą małą łatkę swojego nowego systemu operacyjnego do smartfonów i tabletów. iOS 9.0.1 pojawił się jeszcze przed premierą telefonów iPhone 6s i iPhone 6s Plus.

ios-9-0-2

Dzisiaj na kilka dni po premierze pojawiła się łatka iOS 9.0.2. Wprowadza ona tylko kilka poprawek błędów. Znacznie ciekawiej zapowiada się aktualizacja systemu do Maków.

Po kilku miesiącach testów pojawiła się wreszcie stabilna wersja Mac OS X.

Nowy system oznaczony został jako 10.11 El Capitan. O spodziewanych nowościach pisaliśmy już na łamach Spider’s Web kilka razy.

Do najważniejszych zmian w OS X El Capitan można zaliczyć znaczne przyspieszenie systemu względem OS X Yosemite. Tutaj Apple się popisał i widać to zwłaszcza na słabszych Makach.

Złośliwi powiedzą, że było to niezbędne, aby nowy 12-calowy MacBook z procesorem Intel Core M działał płynnie. Aktualizację docenią jednak posiadacze znacznie starszych komputerów, które nagle przyspieszą.

Nowe wydanie nie dodaje zbyt wielu funkcji - i bardzo dobrze, bo świetne nowości dostaliśmy rok temu. Teraz przyszła kolej na kilka usprawnień i dopracowanie obecnych już w systemie funkcji.

el-capitan-2

Z nowości warto wspomnieć o nowej funkcji dzielenia ekranu na dwie aplikacje po włączeniu trybu pełnoekranowego. Przypomina to trochę split-view w systemie iOS 9 na iPadzie Air 2 i iPadzie Pro.

Użytkownicy przeglądarki Safari będą zadowoleni z opcji przypinania kart i prostego wyciszania kart, gdzie uruchomiony został dźwięk. Dodano też obsługę okna z nową wiadomością w trybie pełnoekranowym Mail.app.

Zmiany doczekała się aplikacja Notatki, która współpracuje z nową wersją Notatek do iOS. Photos.app doczekała się też wsparcia dla zewnętrznych edytorów i pora poczekać na wsparcie tego przez deweloperów.

Szkoda natomiast, że tak jak nie działa u nas Siri, tak nie działa nowe inteligentne wyszukiwanie w Spotlight, Finderze i Mail.app. Zapowiada się na to, że na wsparcie komunikacji miejskiej w Mapach też jeszcze poczekamy.

os-x-el-capitan
REKLAMA

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest nowy systemowy krój pisma San Francisco. Ten sam znalazł się kilka miesięcy temu w systemie watchOS i trafił potem do iOS-a.

Mac OS X 10.11 El Capitan można pobrać bezpośrednio z Mac App Store.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA