REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /

Rusza niezwykły kanał telewizyjny NASA - materiały w 4K będą dostępne zupełnie za darmo

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył, by zostać astronautą? W przytłaczającej większości na marzeniach się skończyło, ale jeśli nadal jesteś ciekawy kosmosu, NASA szykuje dla ciebie genialną niespodziankę. Będzie nią darmowy kanał telewizyjny w 4K, dostępny w Internecie.

15.09.2015
19:27
NASA zapowiada własny kanał telewizyjny w 4K
REKLAMA
REKLAMA

W styczniu bieżącego roku rakieta SpaceX dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną nową zabawkę, będącą marzeniem niejednego filmowca. Jest nią kamera RED Epic Dragon, która pozwala na rejestrowanie materiału w rozdzielczości od HD do 6K. Na tym możliwości się nie kończą, bo kamera RED umożliwia też tworzenie genialnych nagrań slow-motion, dzięki rejestracji do 300 klatek na sekundę.

Dzięki nowej kamerze mieliśmy już okazję podziwiać materiały 4K nagrane na stacji ISS. Od czerwca takie nagrania pojawiały się na kanale NASA na YouTube. Mogliśmy podziwiać w wysokiej rozdzielczości m.in. krople wody pływające w powietrzu przy zerowej grawitacji, czy hodowanie sałaty bezpośrednio na ISS.

Filmy na YouTube były jednak dopiero przedsmakiem tego, co chce pokazać NASA

NASA zapowiedziała stworzenie własnego kanału telewizyjnego, który będzie nadawał w 4K. Premiera kanału odbędzie się już pierwszego listopada bieżącego roku. Kanał będzie dostępny za darmo w Internecie i będą go mogli oglądać widzowie z całego świata.

Realizacja kanału będzie możliwa dzięki współpracy z firmą Harmonic, dostawcą wideo, który zapewni niezbędną infrastrukturę. Harmonic zapewni jakość 4K w 60 kl/s. Dostawca prowadzi obecnie rozmowy z operatorami kablowymi i satelitarnymi, a więc są spore szanse, że kanał NASA 4K trafi do telewizji. Niestety nie liczyłbym na to, że obejrzą go widzowie poza Stanami Zjednoczonymi. Tak czy inaczej, pozostają transmisje bezpośrednio w Internecie. W dobie Smart TV, AirPlay i Chromecasta nie powinno to stanowić problemu, nawet dla polskiego widza.

NASA nazywa swój kanał „pierwszym niekomercyjnym kanałem nadawanym w Ultra HD w Ameryce Północnej”. Tym samym jest to również jeden z pierwszych tego typu kanałów na świecie.

Ramówka zapowiada się na raj dla kosmicznych geeków

Na nowym kanale obejrzymy wiele nowych produkcji, które NASA nagrywała w 4K przez ostatnie kilka miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zobaczymy również nagrania timelapse, które NASA stworzyła ze zdjęć zarejestrowanych poza ISS. To jednak nie koniec, bo NASA specjalnie na potrzeby nowego kanału odświeży swoje archiwalne nagrania, które także obejrzymy w 4K. Będą to m.in. zapisy wideo z historycznych misji załogowych. Jest więc na co czekać.

Nowy kanał w 4K dołączy do dotychczasowych kanałów NASA, które także można oglądać w Internecie. Razem nadają one 24 godziny na dobę. W ramówce znajduje się m.in. streaming na żywo z pokładu ISS, a także takie pozycje jak „NASA Gallery”, w której można obejrzeć historyczne zdjęcia i filmy, „Video File”, która pokazuje niepublikowane treści, które nie zmieściły się w oficjalnych filmach, czy „Education File” nastawiony na uczniów szkół.

REKLAMA

Nowy kanał w 4K ruszy już 1 października. Warto pamiętać, że do oglądania będzie potrzebne łącze internetowe o szybkości minimum 13 Mbps.

* Zdjęcie w nagłówku: Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA